Dnes Neděle - zatazeno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Kupovat vejce z bezklecových chovů přikáže Praha školám, které zřizuje
Česká zlatá kropenka je české národní plemeno slepice. Foto: Jan Puci

Kupovat vejce z bezklecových chovů přikáže Praha školám, které zřizuje

Školní jídelny ve školách a školských zařízeních zřizovaných hlavním městem budou odebírat vejce pouze z bezklecových chovů. Včera o tom rozhodli pražští radní. Tato povinnost bude uložena od začátku letošního září, kdy začne další školní rok. Vedení metropole zároveň stejný postup doporučuje i městským částem. V jídelnách pražských škol se použije zhruba 2,9 milionu vajec měsíčně.

Schválené usnesení umožní školám nadále dočasně nakupovat i z klecových chovů za předpokladu, že neseženou za přijatelnou cenu vejce z neklecových. Praha zřizuje střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké škol. Základní a mateřské provozují městské části.

„Od používání vajec z klecových chovů už v Česku některé mateřské, základní a střední školy upouštějí. Na úrovni magistrátu jsme provedli analýzu, která ukazuje, že nákup vajec z bezklecových chovů naše jídelny ekonomicky nezatíží,“ uvedl radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti).

V důvodové zprávě k usnesení radních se píše, že město vychází ze studie, podle které není ekonomický důvod, aby vejce z neklecového chovu stálo o více než 40 haléřů více než to z klecového.

„Schváleným materiálem reagujeme na dlouhodobou společenskou poptávku po zlepšování životních podmínek zvířat. Námitky jsou založeny zejména na skutečnosti, že v klecových systémech nemohou slepice projevovat celé spektrum svých přirozených aktivit,“ vysvětluje Adam Zábranský (Piráti), spoluautor materiálu a radní pro oblast transparentnosti.

„Tím, že zákaz klecových chovů bude platit až od roku 2027, je dobře, že Praha jde omezování těchto nehumánních chovů naproti již dříve. Boj proti klecovým chovům totiž lze vést nejenom restriktivním způsobem,“ sdělil Jiří Pospíšil, další spoluautor materiálu a předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu.

Magistrát podle dokumentu loni uskutečnil průzkum mezi 390 pražskými školami, podle kterého asi 18 procent z nich již vejce z bezklecových chovů odebírá. V Praze je podle 400 mateřských, 292 základních a 188 středních škol.


Autor: red

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Další články
Nahoru