Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kupony na MHD je nově možné si zakoupit také v jízdenkových automatech
Automaty na jízdenky, které nově umožnují kupovat v nich předplatní kupóny. Zdroj foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Kupony na MHD je nově možné si zakoupit také v jízdenkových automatech

Oranžové jízdenkové automaty ve stanicích pražského metra pražský dopravní podnik (DPP) rozšířil o další funkcionalitu. Cestující si v nich kromě jízdenek krátkodobých či pro jednotlivou jízdu nově mohou zakoupit také libovolný typ elektronického kuponu na MHD v Praze. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková.

Automatů je nyní 303, jsou umístěny minimálně po dvou až třech před každou zónou odbavení ve vestibulech metra, ale také na Letišti Václava Havla Praha, či na zastávkách nové tramvajové tratě Divoká Šárka – Dědina.

Kupon si cestující mohou zakoupit už 60 dnů před zahájením jeho platnosti. Jsou k tomu nutné čipové karty Lítačka nebo In Karta Českých drah. Nákup kuponu je možné uhradit pouze bezhotovostně.

V jízdenkových automatech v metru si cestující mohou nyní zakoupit kterýkoliv typ elektronického kuponu na MHD v Praze, tj. měsíční, čtvrtletní či roční, a to jak plnohodnotný občanský, ale také zvýhodněné pro juniory ve věku 15 až 18 let, studenty ve věku 18 až 26 let, nebo seniory ve věku 60 až 65 let.

„Pro nákup zvýhodněného kuponu je nutné, aby kupující měl nárok na slevu nahranou na své kartě Lítačka nebo In Kartě Českých drah, například kartu ISIC v případě juniorů či studentů. Přes jízdenkové automaty je zatím možné nakupovat jen kupony na MHD na území Prahy, nikoliv na vnější pásma PID,“ sdělila mluvčí.

Nákup kuponu v jízdenkovém automatu je rychlý. Stačí ke čtečce přiložit platnou čipovou kartu Lítačka nebo In Kartu Českých drah. Na displeji se cestujícímu zobrazí aktuální platné kupony. Pokud žádný na ní nemá nebo ty stávající končí za 60 a méně dnů, cestující si může vybrat kupon na další období a příslušnou částku uhradí bezhotovostně platební kartou. Po provedení platby systém automaticky nahraje zákazníkovi nový kupon na jeho kartu Lítačka nebo In Kartu Českých drah. Celá transakce obvykle trvá zhruba 10 vteřin.

„Rozšiřujeme možné způsoby nákupu jízdného na pražskou MHD, aby měl každý šanci využít ten, který mu nejvíce vyhovuje. Navazujeme tím na naše kroky z minulých let, kdy jsme nejprve ve všech tramvajích a následně i ve všech autobusech zavedli samoobslužné terminály, kde si lze bezkontaktně zakoupit jízdenku. Tato služba se nám velmi osvědčila a pozitivní výsledek očekáváme i od dnes zaváděné novinky,“ uvedl 1. náměstek primátora Prahy pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).

„Osobně jsem velký fanda Lítačky v mobilu, kde se dá vše vyřešit prostřednictvím pár kliků z pohodlí domova. Pokud ovšem někdo nerad využívá mobilní aplikace, má dne k dispozici další způsob nákupu,“ dodal. 

„Za první tři kvartály loňského roku jsme v jízdenkových automatech prodali bezmála 14 milionů jízdenek, což je osmatřicetiprocentní podíl na celkovém počtu prodaných jednotlivých jízdenek v pražské MHD. Jízdenkové automaty cestují dobře znají, kolem nich vstupují či vystupují z metra, jsou k dispozici každý den po celou provozní dobu od brzkého rána do půlnoci, proto jsme se snažili rozšířit portfolio možností nákupu kuponů i o tento doposud chybějící způsob. Věříme, že tím přispějeme ke snížení počtu jízd načerno,“ sdělil generální ředitel DPP Petr Witowski.

303 jízdenkových automatů

Zprovoznit službu nákupu kuponů v jízdenkových automatech umožnila podle ředitele modernizace a výměna dosavadních dožívajících automatů ve stanicích metra. Nový typ jízdenkových automatů je kromě metra také na jednotlivých zastávkách nové tramvajové tratě Divoká Šárka – Dědina a DPP jimi bude osazovat i další nové tratě.

Nový typ jízdenkových terminálů umožňujících nákup kuponů je také na Letišti Václava Havla Praha v Terminálech 1, 2 i 3, ale také například u Hotelu Hilton nebo na autobusovém nádraží Benešov. Jejich počet se bude postupně zvyšovat, jak DPP bude stávající dosluhující přístroje měnit za nové.


Autor: Jan Puci

V březnu začne druhá etapa opravy tubusu metra B

Dnes v 09:31

V pondělí 4. března budou zahájeny práce na druhé etapě opravy tubusu metra Rajská zahrada. Předpokládané ukončení těchto prací je do konce června.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Další články
Nahoru