dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Pražská kulturaVíkendové tipy

Kulturou proti antisemitismu: Na akci vystoupí i devadesátiletá pamětnice terezínských útrap

Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ ČR) pořádá v neděli 17. dubna v Praze třináctý ročník akce „Kulturou proti antisemitismu“. Očekává se účast stovek občanů všech generací, mezi nimi pamětníků holocaustu a mladých Čechů a Němců. Společně si připomenou tragickou minulost, ale vyjádří také optimismus a naději pro současnost.

Ve 14 hodin vyjde z náměstí Franze Kafky (u Staroměstského nám.) „Pochod dobré vůle“, který se zastaví na Palachově náměstí před Rudolfinem. Tam čeká účastníky překvapení, které bude gradovat až do Valdštejnské zahrady, kde od 15 hodin následuje veřejné shromáždění „Všichni jsme lidi“ s bohatým společenským a kulturním programem.

„Je paradoxní, že z písně, kterou složili vězni v Terezíně, a ze svědectví pamětníků přeživších hrůzy holocaustu tryská tolik životního optimismu. Naše znejistěná společnost by si z toho měla vzít příklad,“ říká Mojmír Kallus, předseda pořádajícího Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ).

Shromáždění podpoří svým vystoupením herec Jan Potměšil, moderátorka Veronika Sedláčková, kantor Michal Foršt a zpěvačka Natálie Velšmídová se skupinou Natalika, která bude celý program hudebně doprovázet.

Vrcholem programu bude vystoupení 90leté Doris Grozdanovičové, která přežila holocaust v Terezíně a jejíž tajně pořízená fotografie se stala neodmyslitelnou součástí historických publikací o roli Terezína za války. Zazní také píseň „Všechno jde, když se chce“, kterou v roce 1942 v Terezíně složil Karel Švenk (sám byl později nacisty zavražděn) a která bývá nazývána též „Terezínský marš“.

Zdramatizované pásmo na motivy životních osudů paní Grozdanovičové, které přednese Jan Potměšil s mladou dívkou Barborou Sedláčkovou z Ostravy, vzpomínkový program doplní.

V pochodu půjdou symbolicky i někteří zmizelí sousedé, a to díky iniciativě českých a německých žáků, kteří se seznámili s osudem židovských spoluobčanů ze svého rodného města a přinesou s sebou jejich portréty.

Více než 70 žáků z Bádenska-Württemberska a ze čtyř českých škol absolvuje již od pátku vzdělávací program v Židovském muzeu v Praze a v Památníku Terezín.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru