Kulturní stanice galaxie se otevírá. Startuje pochodem a programem pro veřejnost
Společně do Galaxie: Symbolický pochod z Dejvic na Háje
Otevření Galaxie bude předcházet symbolický pochod, který v 10 hodin vyráží od Dejvického divadla. Trasa o délce 17 kilometrů s tematickými zastávkami propojí kulturní body města a vyvrcholí příchodem do Galaxie kolem 15 hodin.
První zastávka bude v 10:45 hodin v Cafe Husovka, kde si v otevřeném kostele svatého Jiljí účastníci vyslechnou písně z repertoáru Dětské opery Praha, další zastavení v 11:15 hodin v divadle Minor na vystoupení „minorských“ s hudbou.
Celý pochod bude živě přenášen do sálu Dejvického divadla v Galaxii a streamován na YouTube kanálu Dejvického divadla. Budoucí návštěvníci Galaxie si ale pětihodinovou trasu mohou projít společně s divadelníky a dalšími umělci.
Program plný umění, světla a pohybu
Od 10 hodin se Galaxie promění v pulzující, multikulturní centrum.
4 + 4 dny v pohybu / Místa činu zahájí dvě výstavy pro malé i velké Sídliště a Planeta Hlava.
Autoři Denisa Václavová a Fuczik představí sídliště jako místo každodenního života i umělecké inspirace. Výstava Sídliště kombinuje umění, architekturu a osobní příběhy a nabídne pohled na Jižní Město očima desítky umělců, architektů i jejich obyvatel.
David Böhm a Ondřej Buddeus vytvořili interaktivní expozici inspirovanou jejich knihou Hlava v hlavě a klade otázky, které nemají jednu odpověď. Hlava je jediná planeta s vesmírem uvnitř. Výstavou vstoupíte do prostoru, kde se řeč tváře stává krajinou k objevování sebe i druhých.
Divadlo Minor nabídne od 10:00 do 15:00 hodin oceňovanou one-man show Dominika Migače Prefaby, volně variující motivy každodenního života v paneláku.
Současně začne kreativní dílna Placky a rakety s výtvarnicí a ilustrátorkou Marií Urbánkovou, kde si děti vyrobí vlastní vesmírnou loď nebo zrcátkovou placku – suvenýr, který se bude hodit nejenom při dalším galaktickém průzkumu, ale stane se důležitým prvkem při samotném slavnostním zahájení ve spolupráci s novým ateliérem světelného designu DAMU.
S hercem a improvizátorem Petrem Reifem proběhnou mezi 10:00 a 15:00 hod. komentované prohlídky a bude připravena také klidová zóna s promítáním krátkých animovaných filmů z TV Minor. V 17:00 hod. uvede Minor rodinnou inscenaci Bruncvík a lev.
DanceConnected nabídne pestrý program, který propojí pohyb, prostor a diváky napříč generacemi. V 11:00 a 14:00 hodin uvede u dětského hřiště před Galaxií choreografii Viktora Černického PLI KIDS. Choreografie pro 22 židlí a jednoho performera je určena pro děti od 4 do 10 let, jejich rodiče i širokou veřejnost.
V 15:45 a 18:30 hodin proběhne na náměstí před Galaxií performance Jáma lvová UNLIMITED, neobyčejné taneční setkání profesionálních tanečnic a tanečníků se seniory a dalšími zájemci z řad veřejnosti.
DAMU od 10:00 hodin cca do 15:00 bude možné navštívit nový studijní program Světelný a audiovizuální design pro živá umění (LAD-LA) v sále č. 2, kde si návštěvníci všech věkových kategorií budou moci vyzkoušet, jak se chytá světlo.
V rámci slavnostního zahájení a znovu po 19:00 hodin probudí studenti DAMU Galaktického trilobita na stropě Galaxie krátkou, ale intenzivní světelnou a zvukovou seancí. A když se to podaří, tak po setmění pohovoří se stromy na nádvoří před Galaxií světlem a projekcí.
Dejvické divadlo zakončí od 19:30 hodin den komedií Luigiho Pirandella Každý má svou pravdu, která zahájí 34. sezónu souboru.
Krištof Kintera uvádí „Jak vám mohu pomoci?“
Součástí slavnostního dne bude i představení nové site-specific instalace vytvořené speciálně pro vstupní halu bývalého multikina. Bar Krištofa Kintery s názvem Jak vám mohu pomoci? se stane nejen místem setkávání, ale i uměleckým objektem. Máte na výběr 936 lidských pocitů ve 3000 lahvičkách.

Přidejte si nás na domovskou