dnes
Pátek - jasno
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Kultura, open air a amfiteátr, zábava, relax, sport. Přestavba rozdělí Výstaviště Praha do pěti zón
Holešovické Výstaviště Praha čeká přeměna. Foto: archiv

Kultura, open air a amfiteátr, zábava, relax, sport. Přestavba rozdělí Výstaviště Praha do pěti zón

Vedení Prahy schválilo koncepci přestavby areálu Výstaviště. Rekonstrukce by se měla dotknout cest uvnitř areálu, okolí i celkového vnitřního uspořádání. Materiál musí schválit ještě zastupitelé. Od příštího roku bude areál spravovat městská firma Rozvojové projekty Praha, nyní jej má v nájmu Incheba. Na kolik přestavba vyjde a jak dlouho bude trvat, zatím není jasné.

V obecné rovině chce Praha na Výstavišti zkombinovat provozy a aktivity, které budou generovat příjmy, s aktivitami, jejichž provoz bude naplňovat společenské, kulturní, rekreační, sportovní, vzdělávací a jiné potřeby občanů a návštěvníků Prahy.

Koncepce vychází z toho, že jižní část areálu směrem do Holešovic zahrnuje památky, které budou rekonstruovány, a to včetně vyhořelého Průmyslového paláce. Ten má být zrekonstruován do původní podoby s multifunkčním využitím. V severní části žádné nové stavby vznikat nemají, jde totiž z větší části o záplavové území, kde stálé stavby být nemohou. Tato část by měla sloužit například pro pořádání festivalů.

Na trati z Prahy do Kladna má u Výstaviště také vzniknout nová zastávka. V minulosti byl areál využíván pro pořádání Matějské pouti, koncertů, konferencí, výstav i veletrhů, nebyl však celý využit. Nevyhovující je současná struktura a trasy komunikací uvnitř Výstaviště, které pocházejí z přestavby v roce 1991.

V budoucnu by měly cesty respektovat historický půdorys a měly by lépe propojovat jednotlivé části areálu. Zmizet má i část současného oplocení u sportovní haly. Naopak plot mezi Stromovkou a areálem by měl být zachován, bude v něm ale více vstupů. Větší prostupnost má pomoci zvýšit počet návštěvníků například v Maroldově panorámatu bitvy u Lipan.

Změnami projde také vnitřní uspořádání Výstaviště. Areál bude rozdělen do zón podle převládajících aktivit. Mělo by jich být pět: zóna kultury, open air a amfiteátr pro kulturně-komerční akce, zóna zábavy, zóna relaxu a sportovní zóna. Výstaviště má do konce letošního roku v pronájmu Incheba.

V budoucnu by měla na Výstavišti pouze pořádat některé výstavy, již jej ale nebude spravovat. Na starosti ji od 1. ledna 2015 bude mít firma Rozvojové projekty Praha, jejímž stoprocentním vlastníkem je Praha.

Matějská pouť a Výstaviště v zimním spánku


Další články
Nahoru