Dnes Pondělí - obcasny-dest 17°C
Zítra Úterý - oblacno 12°C
Pondělí 15. 4. 2024
Svátek má Anastázie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
KUK. Praha bude mít první batolecí divadlo v Česku
Tvorba se zaměřuje na nejmenší diváky. Foto: Divadlo KUK

KUK. Praha bude mít první batolecí divadlo v Česku

V Praze nedaleko stanice metra Kačerov vzniká pod názvem KUK první divadlo u nás, které je určené výhradně dětem od 10 měsíců do 5 let. Vedle představení určených pro tuto věkovou skupinu si zde nejmenší návštěvníci a jejich rodiče budou moci užít originální autorskou hernu navrženou divadelními scénografy. Informoval o tom mediální zástupce project Jiří Sedlák.  

Za nápadem i realizací stojí pražské Studio Damúza, které využívá svých osmiletých zkušeností s pořádáním dlouhodobě vyprodaného festivalu KUK určeného právě batolatům. 

Divadlo vzniká rekonstrukcí objektu bývalého Kina Kačerov. Předpokládané otevření je plánované na podzim letošního roku, kdy by se měl rozběhnout zkušební program – představení třikrát týdně, herna i workshopy v rámci týdenních bloků. 

Část rekonstrukce pokryje Studio Damúza z vlastních zdrojů, financování druhé části je možné podpořit přes platformu Donio

„Zájem o festival KUK v Praze a Plzni předčil za těch osm let naše očekávání. Potvrdil nám, že práce, která je pro nás zároveň srdeční záležitostí, má skutečně smysl. Proto jsme se rozhodli posunout jeho myšlenku ještě o kus dál a vytvořit v Praze inspirativní prostor, kde batolata a malé děti budou společně se svými dospěláky rády trávit volný čas,” uvedl ředitel Studia Damúza Jakub Philipp. 

Najít vhodný prostor v Praze podle něj nebylo snadné, hledání trvalo přes dva roky. „Ale podařilo se. Malé děti rostou rychle a my už nechceme dál čekat. A tak jako první v Česku nyní vytváříme prostor vhodný pro nejmenší děti. Bereme je jako rovnocenné parťáky, nabídneme jim plnohodnotný kulturní program a budeme zde pravidelně uvádět představení, která je budou bavit. Navazujeme tím na celosvětový trend divadla pro nejmenšího diváka, který reflektuje i vědecké poznatky o rozvoji dětí,” doplnil Philipp. 

KUK ale nebude pouze divadlo s představeními. „Spolu s našimi scénografy jsme vytvořili originální autorskou hernu. Nesetkáte se v ní s žádnými prefabrikáty. Vše pečlivě navrhujeme, vyřezáváme, vrtáme, skládáme a šijeme. Naše fantazie jede na plné obrátky, aby roztočila kola představivosti nejmladší generace,” uvedla ředitelka Divadla KUK Zuzana Cajtlerová.

Herna bude patřit primárně dětem, ale pokud uznají za vhodné, mohou do ní samozřejmě přizvat i svůj dospělý doprovod. „Divadlo KUK tu bude zkrátka pro všechny děti, které rády objevují svět kolem sebe, a jejich dospěláky, kteří je na této cestě plné překvapení doprovází,” uzavřela Zuzana Cajtlerová. 

Finanční prostředky vybrané ze sbírky na budou podle ní použity na základní výbavu prostor a zázemí, úpravu divadelního sálu a truhlářské práce. 

Putovní festival KUK založilo Studio Damúza díky inspiraci v zahraničí v roce 2016. Průběžně po celý rok na několika místech v Praze a Plzni batolatům nabízí česká i zahraniční divadelní představení, workshopy různého zaměření a autorskou hernu. Festival provází vždy obrovský zájem veřejnosti. 

Studio Damúza působí na divadelní scéně již od roku 1999. Jeho hlavní doménou jsou inscenace pro rodiny s dětmi, ve kterých se dětský divák stává rovnocenným partnerem. Věnuje se především práci s loutkami a objekty, které v inscenacích ožívají a vyprávějí příběhy.

Zdroj poslední dva odstavce: Divadlo KUK


Autor: Lucie Rychlá

Josef Němec – Obrazy a kresby

Včera v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Běla Janoštíková zve na autorský večer

9. dubna 2024 v 05:56

Další z autorských večerů Běly Janoštíkové se koná ve středu 10. dubna od 19 hodin. Tentokrát bude program věnovaný Japonsku. Přednáška „Země vycházejícího slunce“ se koná v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze na Petřinách. Vstupné je 60 korun.

Irena Durmanová: Rýhy do nitra

8. dubna 2024 v 09:17

Výstava Rýhy do nitra Ireny Durmanové je ohlédnutím za posledními deseti lety autorčiny tvorby. Irena Durmanová se v mládí věnovala ve volném čase fotografii a tapiserii a vždy inklinovala k uměleckému vyjádření. Kresbu se ale začala učit až ve svých 60 letech v ateliéru...

Symfonická Salome: Koncert k výročí narození Karla Kryla

7. dubna 2024 v 08:46

Praha 6 zve v pátek 12. dubna na mimořádnou koncertní událost, která je připomínkou nedožitých osmdesátin výjimečného básníka a písničkáře.

Mimořádná projekce filmu Pasáž

7. dubna 2024 v 07:37

V pondělí 8. dubna se v 19 hodin koná mimořádná projekce filmu Pasáž režiséra Juraje Herze. Děj filmu se odehrává v magickém prostředí pražské pasáže, kde se realita mísí s fantazií. Přímo v té samé pasáži bude film promítán.

Doba plastová v galerii Dejvická Bubec

6. dubna 2024 v 10:07

Výstava Doba plastová v galerii Dejvická Bubec ve vestibulu metra představuje tvorbu Ivany Hanzlíkové zaměřenou na její práci s plastovými obaly.

Praha 1: Film o Zdeňku Jiřičkovi

6. dubna 2024 v 08:44

Ve čtvrtek 11. dubna můžete vidět krátký dokumentární film o Zdeňku Jiřičkovi.

České sonatiny pro housle a klavír v Galerii 14

6. dubna 2024 v 07:22

České sonatiny pro housle a klavír v podání Lucie Sedlákové Hůlové (housle) a Barbory K. Sejákové (klavír) uslyšíte ve středu 10. dubna. Zazní skladby od Fibicha, Dvořáka, Martinů a Ebena.

Začala výstava Svět jinýma očima

5. dubna 2024 v 07:47

Ve středu 3. dubna byla v galerii na radnici Prahy 2 zahájena výstava s názvem „Svět jinýma očima“, která představuje obrazy umělců na spektru autismu.

Další články
Nahoru