dnes
Sobota - oblacno
0°C
zítra
Neděle - zatazeno
1°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
3°C
Lifestyle / Zdraví / Cestování

Kučmášová varuje před těmito příznaky „nemoci Pražanů“

Pro lidi žijící v pulzující Praze je typické, že celou zimu žijí od rána až do noci a od tmy do tmy pod umělým světlem. „Ráno vstaneme do umělého osvětlení, jdeme do práce MHD či autem pod umělým osvětlením, jdeme domů opět pod umělým světlem," sděluje lektorka jógy Jarmila Kučmášová.

A mnoho lidí, protože má níže uvedené příznaky z nedostatku denního světla a není schopno ani o víkendu vyrazit do přírody, doma pospává, je u televize či počítače. Vyzařuje na nás něco, co naše tělo neumí moc dobře vylučovat.

Vyzařují na nás nejen umělá osvětlení, ale i wi-fi, počítačové obrazovky, mobily i další novodobé zářiče. Organismus potřebuje pomoci k očistě, protože miliony let neznal tyto umělé energie. 

Ze umělého světla vzniká zvýšeně po celou zimu:

  1. Únava a nedostatek energie

  2. Zvýšená chuť k jídlu a přibývání na váze

  3. Zvýšená potřeba spánku

  4. Pokles zájmu o sex

  5. Pokles zájmu o kontakty a komunikaci  s druhými lidmi

  6. Problémy s pamětí a soustředěním

  7. Bolesti zad, zhoršená imunita

  8. Ztráta motivace

  9. Převrácený den a noc, v noci bdění a ve dne spaní, špatný biorytmus organismu

  10. Deprese

Při nedostatku denního světla v kombinaci se stresem se vylučují velmi málo nebo dokonce mohou chybět tři hormony „štěstí a dobré nálady“: serotonin, endorfin a dopamin.

Serotonin

Když máme málo serotoninu, tak se necítíme v pohodě. Serotonin ovlivňuje bolesti hlavy, má vliv na křečové žíly, fungování krevních kapilár, celý žilní systém, na kontrakce cév. Ovlivňuje kontrakce střev, takže i za zácpu může nedostatek serotoninu.Má vliv na další funkce při trávení potravy. Ovlivňuje bolest, vznik deprese i paměť. Působí na agresi i podrážděnost.

Endorfin

Při jeho uvolňování se z hypofýzy do mozku dochází ke zlepšování naší nálady, pocitům štěstí a hormon nám pomáhá také tlumit bolesti. Adrenalinové sporty zvyšují vyplavování endorfinů. Při nich se hladina endorfinů zvyšuje přímo dramaticky. Při adrenalinových činnostech se vyplavuje hormon adrenalin, který připravuje tělo na výkon, na vysokou zátěž. Má ho podpořit, ať už bude následovat útěk nebo útok. Současně s adrenalinem se většinou také rovnou vyplavuje tolik potřebný endorfin..

Dopamin

Vyplavuje se v okamžiku, kdy jsme odměněni, přičemž tato odměna může mít jakoukoliv formu, ať už se jedná o radost z vítězství oblíbeného sportovního týmu, získání dobré známky ze zkoušky a podobně. V případě, že odměnu očekáváme, začne se dopamin vylučovat dokonce i s předstihem. Jde o těšení se. Nenaplní-li se však naše očekávání, pak dopaminové buňky tento omyl zaregistrují a jeho produkci zastaví. Vytváří se v hypotalamu a v dřeni nadledvinek. Dopamin má vliv na stravování, dýchání, sexuální život, dotyky, na pohyb. Jeho nedostatek způsobuje například Parkinsonovu chorobu. Je spojován s motivací a odměnou, jak je výše uvedeno, jestliže toto potěšení chybí, je velké nebezpečí závislostí na drogách a alkoholu.

jarmila-kucmasova-hot-joga-nahled Jak tedy zvýšit produkci hormonů štěstí, když žijeme celou zimu téměř bez denního svitu? Základem je pohyb, dále je dobrý poslech příjemné hudby a masáže. Na vytváření hormonů štěstí má velký vliv i kvalitní strava. Během zimního období s minimem denního světla co nejvíce používejte svíčky a solné lampy, mají velký vliv i na pohlcování vyzařování z našich novodobých „zářičů“.  Při vyzařování lamp i svíček dochází k vylučování hormonů štěstí a dobré nálady. Obklopte sebe i „zářiče“ co nejvíce květinami.

Autorkou textu je lektorka jógy Jarmila Kučmášová


Nové cvičební stroje pro pacienty v Thomayerově nemocnici

12. prosince 2018 v 07:18

Pacienti Thomayerovy nemocnice mohou nově využívat venkovní rehabilitační stroje, které byly pořízeny díky grantu Nadace České spořitelny. V rámci projektu – Cvičíme se seniory v Thomayerově nemocnici a vznikl mezi Pavilony A1 a A2 TN cvičební prostor se několika stroji, které jsou určeny na...

MUDr. Michaela Tomanová: Správná péče o nohy

5. prosince 2018 v 10:36

Zdraví našich nohou celkově ovlivňuje naše tělo, protože většina fyzických činností je spojena s chodidly. Primářka pražské Infinity Clinic MUDr. Michaela Tomanová odpovídá na dotazy spojené se správnou péčí o naše chodidla.

Dětská sauna v Perníkové chaloupce přichází s novinkou, děti si poslechnou pohádky

3. prosince 2018 v 07:51

Aquapalace Praha spouští novinku pro rodiny s dětmi. V Perníkové chaloupce, která byla vůbec první saunou v České republice určenou speciálně nejmenším, jsou dětem každou sobotu a neděli předčítány pohádky. Krom kouzelných příběhů se v příjemně vyhřátém prostoru a hravou formou dozvědí, proč je...

Martin Pumera mezi nejcitovanějšími chemiky světa

29. listopadu 2018 v 07:53

Doktor Martin Pumera, vedoucí excelentního Centra pro Pokročilé Funkční Nanoroboty na VŠCHT Praha, obhájil pozici v respektovaném žebříčku Global Highly Cited Researchers pro rok 2018. Společně s ním figurují mezi nejcitovanějšími vědci světa v oboru chemie také profesor Pavel Hobza z Ústavu...

Alternativa vítězí? Přednáška v Knihovně Antonína Švehly

24. listopadu 2018 v 07:24

Knihovna Antonína Švehly zve další přednášku z cyklu zaměřeného na vývoj stravování ve 20. století.

Obezita zkracuje život asi o 7 let, zahnat si můžete pohybem

20. listopadu 2018 ve 12:44

Co se týče denních pohybových aktivit, jsme na chvostu Evropy. Hýbeme se čím dál méně, jsme více nemocní, trpíme obezitou a dříve umíráme. To jsou smutná fakta, na něž mají odborníci zabývající se vlivem pohybu na zdraví člověka, jedinou radu – vrátit pohyb cíleně do běžného...

DPP rozjíždí nový fanshop. Nabízí více než 120 druhů zajímavého zboží

18. listopadu 2018 v 08:42

Dopravní podnik v těchto dnech spustil nový fanshop. Zájemci si přes internet mohou objednat více než 120 druhů dopravních suvenýrů včetně publikací o MHD, Encyklopedie pražské MHD, map, triček, hrnků, kravatových spon a dalších drobných předmětů.

Lékaři hledají v Česku 300 000 lidí, kteří mají tuto závažnou nemoc a neví o tom. V počátečních stadiích ji totiž lidé zaměňují nebo její projevy ignorují

12. listopadu 2018 ve 22:41

„Hledá se 300 000“, takto by zněl titulek pomyslného inzerátu plicních lékařů, kteří se snaží najít ty, jež mají závažnou plicní nemoc a neví o tom. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) v ČR ročně „zabije“ 3 500 lidí, fatálním následkům choroby se lze přitom vyhnout včasným zahájením léčby a...

Konzultace a pochod proti diabetu na Karlově náměstí

10. listopadu 2018 v 18:10

Karlovo náměstí nabídne ve středu 14. listopadu od 10 do 17 hodin při příležitosti Světového dne diabetu konzultace ke stravování, pohybu nebo k rizikům onemocnění srdce a cév ve stanu u vchodu do metra.

Další články
Nahoru