dnes
Středa - skorojasno
11°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
14°C
pozítří
Pátek - skorojasno
17°C
Lifestyle / Zdraví / Cestování

Kučmášová varuje před těmito příznaky „nemoci Pražanů“

Pro lidi žijící v pulzující Praze je typické, že celou zimu žijí od rána až do noci a od tmy do tmy pod umělým světlem. „Ráno vstaneme do umělého osvětlení, jdeme do práce MHD či autem pod umělým osvětlením, jdeme domů opět pod umělým světlem," sděluje lektorka jógy Jarmila Kučmášová.

A mnoho lidí, protože má níže uvedené příznaky z nedostatku denního světla a není schopno ani o víkendu vyrazit do přírody, doma pospává, je u televize či počítače. Vyzařuje na nás něco, co naše tělo neumí moc dobře vylučovat.

Vyzařují na nás nejen umělá osvětlení, ale i wi-fi, počítačové obrazovky, mobily i další novodobé zářiče. Organismus potřebuje pomoci k očistě, protože miliony let neznal tyto umělé energie. 

Ze umělého světla vzniká zvýšeně po celou zimu:

  1. Únava a nedostatek energie

  2. Zvýšená chuť k jídlu a přibývání na váze

  3. Zvýšená potřeba spánku

  4. Pokles zájmu o sex

  5. Pokles zájmu o kontakty a komunikaci  s druhými lidmi

  6. Problémy s pamětí a soustředěním

  7. Bolesti zad, zhoršená imunita

  8. Ztráta motivace

  9. Převrácený den a noc, v noci bdění a ve dne spaní, špatný biorytmus organismu

  10. Deprese

Při nedostatku denního světla v kombinaci se stresem se vylučují velmi málo nebo dokonce mohou chybět tři hormony „štěstí a dobré nálady“: serotonin, endorfin a dopamin.

Serotonin

Když máme málo serotoninu, tak se necítíme v pohodě. Serotonin ovlivňuje bolesti hlavy, má vliv na křečové žíly, fungování krevních kapilár, celý žilní systém, na kontrakce cév. Ovlivňuje kontrakce střev, takže i za zácpu může nedostatek serotoninu.Má vliv na další funkce při trávení potravy. Ovlivňuje bolest, vznik deprese i paměť. Působí na agresi i podrážděnost.

Endorfin

Při jeho uvolňování se z hypofýzy do mozku dochází ke zlepšování naší nálady, pocitům štěstí a hormon nám pomáhá také tlumit bolesti. Adrenalinové sporty zvyšují vyplavování endorfinů. Při nich se hladina endorfinů zvyšuje přímo dramaticky. Při adrenalinových činnostech se vyplavuje hormon adrenalin, který připravuje tělo na výkon, na vysokou zátěž. Má ho podpořit, ať už bude následovat útěk nebo útok. Současně s adrenalinem se většinou také rovnou vyplavuje tolik potřebný endorfin..

Dopamin

Vyplavuje se v okamžiku, kdy jsme odměněni, přičemž tato odměna může mít jakoukoliv formu, ať už se jedná o radost z vítězství oblíbeného sportovního týmu, získání dobré známky ze zkoušky a podobně. V případě, že odměnu očekáváme, začne se dopamin vylučovat dokonce i s předstihem. Jde o těšení se. Nenaplní-li se však naše očekávání, pak dopaminové buňky tento omyl zaregistrují a jeho produkci zastaví. Vytváří se v hypotalamu a v dřeni nadledvinek. Dopamin má vliv na stravování, dýchání, sexuální život, dotyky, na pohyb. Jeho nedostatek způsobuje například Parkinsonovu chorobu. Je spojován s motivací a odměnou, jak je výše uvedeno, jestliže toto potěšení chybí, je velké nebezpečí závislostí na drogách a alkoholu.

jarmila-kucmasova-hot-joga-nahled Jak tedy zvýšit produkci hormonů štěstí, když žijeme celou zimu téměř bez denního svitu? Základem je pohyb, dále je dobrý poslech příjemné hudby a masáže. Na vytváření hormonů štěstí má velký vliv i kvalitní strava. Během zimního období s minimem denního světla co nejvíce používejte svíčky a solné lampy, mají velký vliv i na pohlcování vyzařování z našich novodobých „zářičů“.  Při vyzařování lamp i svíček dochází k vylučování hormonů štěstí a dobré nálady. Obklopte sebe i „zářiče“ co nejvíce květinami.

Autorkou textu je lektorka jógy Jarmila Kučmášová


Mikroklima 2019. Praha 9 připravuje na červen ekologicko-dopravně výchovnou akci

18. března 2019 v 08:10

Odbor životního prostředí deváté městské části připravuje již 13. ročník ekologicko-dopravně výchovné akce s názvem Mikroklima 2019. Akce proběhne v Parku Přátelství na Proseku 6. června od 9 do 18 hodin.

Lékařka radí, jak můžete v práci překonat únavu. Aniž byste hnuli brvou a dělali ostatním divadlo…

6. března 2019 ve 13:43

I vy zažíváte v zaměstnání jeden ospalý den za druhým, cítíte se malátní a bez energie? MUDr. Michaela Tomanová, primářka Infinty Clinic, vám nabízí několik praktických tipů, jak si s únavou na pracovišti poradit. 

Ukliďme svět, ukliďme Česko. Tradiční jarní úklid startuje začátkem dubna

4. března 2019 v 08:07

V sobotu 6. dubna začne po celé republice jarní úklid zaměřený na dobrovolnické úklidy černých skládek, ale i drobného nepořádku z naší přírody, měst a obcí. Tématem letošního ročníku zvolili organizátoři pneumatiky.

PVK představují tvůrce pražského kanalizačního systému

27. února 2019 ve 21:00

Praha měla to štěstí, že na vytvoření, dalšího budování a správě kanalizačního systému na počátku 20. století se podílely významné osobnosti mnohdy evropského formátu. Jaroslav Jásek, historik Pražských vodovodů a kanalizací představí, které osobnosti se na budování systému...

Statisíce pacientů v Česku bohužel tento předepsaný postup nedodržují a riskují svůj život. Lidé s těmito problémy jsou pak nejčastějšími hříšníky

26. února 2019 ve 12:50

  Kolik berete léků? Umíte je vyjmenovat? Stalo se Vám, že jste neužíval své léky dle doporučení lékaře? … tyto a další otázky budou v březnu klást svým pacientům praktičtí lékaři a internisté ve 150 ambulancích po celé ČR. Účelem je se dozvědět, proč tolik pacientů nedodržuje předepsanou léčbu....

Sbírku domácích spotřebičů loni nejvýznamněji obohatil kuchyňský robot z 60. let

25. února 2019 ve 12:17

Již druhý ročník projektu s názvem „Máte doma muzejní kousek?“ vyhodnotili v těchto dnech jeho organizátoři, Národní technické muzeum (NTM) a kolektivní systém ELEKTROWIN. Lidé v něm od března do prosince 2018 prostřednictvím e-mailů nabízeli zajímavé spotřebiče, ze kterých si kurátoři sbírek...

Praha 9: Pečujete o své blízké? Potkejte se s odborníky

17. února 2019 v 08:01

Setkání s odborníky z projektu Dva životy – Praha, který pomáhá pečujícím o své blízké – děti nad 18 let, partnery s onkologickým onemocněním, po vážných autonehodách, seniory, zdravotně postižené osoby, rodiče, prarodiče, se koná v úterý 5. března.

Další články
Nahoru