dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Kučmášová: Jednoduchá očista biochemické továrny vašeho těla. Teď je na ni vhodná doba
Játrům prospívají hořčiny například z pampelišky. Foto: Markéta Rejzková

Kučmášová: Jednoduchá očista biochemické továrny vašeho těla. Teď je na ni vhodná doba

Podle čínské medicíny je třeba v každém měsíci z roku očistit a zregenerovat důležité orgány v našem těle. Celý duben a první polovinu května bychom se z tohoto pohledu měli zaměřit na játra. V tomto období je totiž pro jejich očistu vhodná doba. 

Také potíže a problémy kolem zdraví v souvislosti s játry se nejvíce projeví právě v tomto měsíci, protože játra (a také žlučník) jsou ve své vrcholné aktivitě. Játra jsou naše biochemická továrna. Každou minutu v nich probíhá kolem pěti tisíc chemických pochodů.

Játra nejvíce „rozhodují“, zda máme ekzémy, alergie, senné rýmy, akné, deprese, problémy s koleny, všechny nepříjemnosti, které souvisí s kyčlemi, špatný cholesterol, bolesti páteře, ale třeba i epilepsii.

Mohou se podílet na vzniků problémů s horními víčky očí, potížemi s trojklaným nervem, kuřími oky i otlaky, s pochvou či šourkem. Mají vliv na štěpení tuků, cukrů i na krvetvorbu. Vyrábějí hormony, enzymy. Oslabená játra souvisí s jarní únavou, která v posledních letech postihuje mnoho lidí. Játra mají velký vliv na imunitu proti rakovině.To už je dost důvodů věnovat játrům na jaře větší pozornost, nemyslíte?

Správnou činnost jater lze podpořit očistou

Nejúčinnější bylinou na čištění a posilování jater je ostropestřec mariánský. Má všechna nej právem. Semínka je třeba vždy umlít (v kávomlýnku například) a smíchat s hroznovým cukrem v poměru jedna ku dvěma hroznového cukru. Denně užívat zhruba dvě lžíce. Tinktura z ostropestřce je též výborná.

jarka-kucmasova-2-v-nahled

Jarka Kučmášová

Skvělé účinky na játra má i bylina jalovec. Léčivé pro játra jsou všechny zelené potraviny. Patří sem řeřicha a další různé natě.

Játrům prospívají hořčiny například z pampelišky, jeřábu, sedmikrásky, pelyňku, mařinky vonné i z šalvěje či mateřídoušky.  Můžeme si udělat kůru a popíjet několik týdnů čaj.

Speciální recept: Černou ředkev i se slupkou nastrouháme, smícháme s medem, necháme tři dny uležet, jíme třikrát denně polévkovou lžíci.

Jednodenní půst každý týden

Držet půst jeden den v týdnu a pít po celý den jen po malých částech převařenou teplou či horkou vodu. Nebo si ji energizovat tak, že ji dáme den před půstem do mrazáku do několika skleniček a rozmrazujeme postupně před půstem i v den půstu. Upíjíme po celý půstový den.

Autorkou textu pro Pražský patriot je lektorka jógy Jarmila Kučmášová.Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru