dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Kubík děkuje, na Pankrác přiletí tisíce jeřábů. Přinesou také štěstí brutálně napadené Martině?
Kuba a origami, které pro něj lidé skládali. Foto: archiv

Kubík děkuje, na Pankrác přiletí tisíce jeřábů. Přinesou také štěstí brutálně napadené Martině?

Výtvarnice Olga Šmídová, spolek Pro radost a společnost Origamica chystají originální výtvarnou instalaci, která není jen uměleckým zážitkem, ale má i dobročinný charakter na pozadí silného lidského osudu. Příběh malého Kubíka, který nezačal úplně vesele, nicméně s podporou mnoha lidí a týmem lékařů, má svůj happy-end, bude vrcholit v prostorách obchodního centra Arkády Pankrác od 9. ledna. To zde začne zde výstava s názvem 10 tisíc origami jeřábů pro Kubíka.

Podle jedné starodávné japonské legendy 1000 složených origami jeřábů splní jedno přání. V duchu této legendy David Čížek ze společnosti Origamica společně se zdravotními klauny vyhlásili v roce 2013 akci „1000 jeřábů pro Kubíka“. Desetiletý Jakub Skotnica měl jediné přání. S diagnózou „rakovina ledviny“ najít dárce.

Akce měla obrovskou odezvu. Tisíce lidí z České republiky, Japonska i jiných zemí si našlo čas naučit se složit origami ptáčka, kterého následně Kubíkovi posílali spolu s energií na uzdravení. Skládalo se všude možně, ve firmách, školách, veřejných institucích. Skládali hasiči i vězni.

A Kubík skutečně po letech čekání konečně dočkal! Našel se dárce ledviny, vše se povedlo a chlapec začal na začátku letošního roku chodit do normální školy. Má co dohánět, ale je to bojovník a zvládá to.

logojerabi-nahled Kubík a jeho rodina se všemi dobrovolníky, kteří se podíleli na zpracování takového množství skládanek, by se nyní o toto štěstí chtěli podělit, ale nejen to, motiv splněného přání by především chtěli předat dál.

10 000 složených origami jeřábů budou od zítřka vidět na Pankráci. Instalace vinoucí se přes tři patra obchodního centra není pouze nevšední výstavou v atypických prostorách, ale podtextem celé akce je představit i další příběh, kde soustředěná energie nejen origami jeřábů, ale i jakékoliv další podpory, bude určitě potřeba.

Polil jí obličej kyselinou sírovou

O jaký příběh jde? Martina Půtová byla aktivní mladá dáma, která měla ráda společnost, přírodu, milovala zvířata a sport. V listopadu 2013 se jí ale tento život naprosto zhroutil. Útočník, kterého nyní čeká soud, jí polil obličej koncentrovanou kyselinou sírovou. Ta jí poleptala celý obličej včetně obou očí a horních a dolních končetin.

Zasažen byl téměř celý trávicí trakt a částečně dýchací cesty. Díky včasnému zásahu lékařů a Martiny dobré tělesné kondici jako zázrakem přežila, ale v důsledku poleptání má trvalé následky.

Kdyby mohla pošeptat všem origami jeřábům přání, určitě by to bylo: „Moc ráda bych zase viděla.“ K tomu je potřeba řada náročných a komplikovaných operací, ale i tak lékaři úspěch neumí zaručit. Je potřeba i štěstí.

Kubík a každý, kdo jeho či Martiny příběh znají, by tak rádi apelovali na všechny, v duchu splněného přání, kdo mohou a mají chuť vyrobit jeřába štěstí, aby tak učinili a odnesli ho na Pankrác. Nebo mohou origami jeřába složit přímo v obchodním centru v prostoru instalace. Návody i papíry na skládání budou zdarma k dispozici.

„Staňte se součástí a přijďte se mezi 9. a 28. lednem osobně přesvědčit, že i složený kus papíru, jedno přání, síla koncentrované lidské energie a jedna japonská legenda mohou opravdu přinést štěstí,“ zve na nevšední výstavu Lucie Radostová, producentka projektu.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru