dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
3°C
Kubánští umělci přinášejí v DOXu svědectví o životě na „ostrově svobody“
Rodney Batista Herrera Oáza / Oasis. Digitální tisk.

Kubánští umělci přinášejí v DOXu svědectví o životě na „ostrově svobody“

Až do začátku dubna probíhající výstava současného kubánského umění CUBA EN VIVO (Kuba naživo) v Centru současného umění DOX představuje různorodá díla pěti kubánských umělců včetně tvorby disidenta Francise Sáncheze.

Dokumentární i aranžované fotografie, obrazy a typografické básně vypovídají o každodenním životě, materiálním nedostatku či potřebě vymezit se proti stávající diktatuře i plíživé komercionalizaci bez záruky osobních svobod.

Kuba prochází v posledních letech významnou transformací. Přesto loni opustil ostrov největší počet obyvatel za poslední desetiletí. Umění je zde velkým společenským tématem a místní nezávislá umělecká scéna je živena potřebou jít k podstatě věci, nesmiřovat se a hledat cestu ke svobodě projevu bez ohledu na komerční úspěch. Pětice kubánských umělců, jejichž tvorbu představuje výstava CUBA EN VIVO, patří k těm, kteří nechtějí utíkat.

Za vznikem projektu stojí fotografka Iveta Kopicová, která na Kubě umělce oslovila. „Snažila jsem se vybrat autory tak, aby šlo o co nejrůznorodější portfolio současného kubánského umění,“ vysvětluje kurátorka výstavy. „Jedním ze záměrů projektu bylo také vyvézt mladé Kubánce do zahraničí, aby poznali jinak fungující, moderní společnost,“ dodává k faktu, že pětice autorů se osobně podílela na přípravách výstavy v DOXu.

Přestože se jedná převážně o mladé autory, Kopicová nemohla vynechat o generaci staršího umělce, básníka a novináře na volné noze Francise Sáncheze (1970), který coby disident ještě neměl příležitost řádně vystavovat.

„Vizuální básně“, v nichž autor pracuje s fotkami, textem, kresbou a grafickým designem, mluví o prožívaných traumatech a politických zklamáních, tak jako otevřené rány mnoha Kubánců.

Sánchez byl od roku 1996 členem Národního svazu spisovatelů a umělců Kuby (UNEAC), v roce 2009 však otevřeným dopisem z této organizace vystoupil. V říjnu 2010 založil blog s názvem „Člověk v oblacích“, kde publikoval kritiky režimu – v březnu následujícího roku byl však nucen této aktivity zanechat. Je autorem více než dvaceti knih, které získaly národní i mezinárodní ocenění a v současnosti publikuje vlastní knihy i tituly svých současníků ve svém nezávislém kulturním časopise Árbol Invertido (Obrácený strom, www.arbolinvertido.com). V září 2015 byl jedním z panelistů Fora 2000.

Dokumentární fotograf Arien Chang Castan (1979) se zaměřuje na témata, která jsou v kubánské fotografii většinou opomíjena. Na svých snímcích zachycuje například gay kulturu, rodeo, balet, výrobu dřevěného uhlí ve vnitrozemí nebo bodybuilding. Fotografie tohoto mladého byly publikovány mj. v National Geographic.

Rodney Batista Herrera (1988) svými fotografiemi klade otázky týkající se tajemství života a smrti. „Zajímá mě přehodnocení toho, co ze sociokulturního hlediska víme o smrti a jejím důsledku – ostatcích, které představují tabu, ze kterého ve svém díle čerpám,“ říká autor. Rodney Batista Herrera vystudoval fotografii, kterou dnes sám učí na Vyšší umělecké škole (Instituto Superior de Arte) v Havaně.

Tvorbu Ricarda Miguela Hernándeze (1984) charakterizuje využití různorodých médií. Jeho aranžované fotografie a audiovizuální díla však při bližším pohledu pojí téma vyprávění a metafor, jejichž prostřednictvím autor zkoumá sociopolitické kontexty i sebe sama.

Malíř Maczel Lang Santiesteban (1984) ve svých obrazech zachycuje dědictví původních kultur na Kubě, dnes silně ovlivněné reklamou, konzumem a trendy. Hledá obraz identity, která je kubánská, současná. Používá loga a ochranné známky kubánských výrobků jako puzzle, z kterých skládá obrazy nové, nepodobné původním produktům.

Drobná ochutnávka" výstavy:

ricardo-hernandez-alone-on-the-road-nahled

Ricardo Miguel Hernández Z cyklu Sám na cestě

arien-castan-chang-documentary-photography-04-nahled

Dokumentární fotografie: Havana, Baracoa, Caibarien, Gibara, Cienaga de Zapata, Jaguey Grande. Foto: Arien Chang Castan

arien-chang-documentary-photography-01-nahled

Dokumentární fotografie: Havana, Baracoa, Caibarien, Gibara, Cienaga de Zapata, Jaguey Grande. Foto: Arien Chang Castan

rodney-batista-herrera-grrr-nahled

Grrr… Foto: Rodney Batista Herrera

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, Praha 7
http://www.dox.cz


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru