Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 1°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Krve od dárců je dlouhodobě nedostatek, zatím to pražské nemocnice zvládají
Darování krve. Foto: Jan Puci

Krve od dárců je dlouhodobě nedostatek, zatím to pražské nemocnice zvládají

Během pandemie covidu-19 pražské nemocnice už několikrát řešily kritický nedostatek krve. Situace nadále není dobrá, nicméně se naštěstí nezhoršuje. Vyplývá to z ankety mezi nemocnicemi.  

„Počty dárců a odběrů prováděných na našem oddělení jsou v normálu. Naše spotřeba spolu s IKEMem ale dlouhodobě převyšuje naši, takže dlouhodobě dokupujeme transfuzní přípravky od mimopražských zařízení. A to se nám teď daří jen s velkými obtížemi,“ uvedl primář Transfuzního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Turek. Podle jeho informací je situace napjatá ve velké části republiky.

Podle mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Marie Heřmánková se zásoby krve dlouhodobě drží jen na zhruba třetině optimálního stavu. „Léčba transfuzními přípravky není ohrožena, znamená to ale snížené rezervy určené pro mimořádné situace a nutnost denně zvát dárce k odběru,“ sdělila serveru Pražský patriot.

Covidová pandemie podle ní není sama o sobě důvodem potřeby více dárců. V Česku dlouhodobě dárci krve chybí a v době, kdy je více lidí nemocných jich logicky také méně chodí krev darovat, uvedla.

„Udržovat dostatečný registr dárců krve je náročná, nikdy nekončící činnost. Je třeba dárcovství krve popularizovat, propagovat a rozhodně nezapomínat na dárce, kteří bez nároku na odměnu krev darují mnoho let. Rozhodně si zaslouží takovou společenskou prestiž, která odpovídá jejich nezištné pomoci,“ dodala.

„Aktuálně nemáme problém z nedostatkem krve pro potřeby nemocnice,“ konstatovala mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová. Podle krevního barometru Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze 2 je nyní žádaná krev od dárců se všemi krevními skupinami. 

Fakultní nemocnice Bulovka nedisponuje transfuzní stanicí, odběry tudíž neprovádí. „Krev nakupujeme z externích zdrojů. V současné době je mnohem obtížnější erytrocytární transfuzní přípravky sehnat. Oslovujeme denně mnoho výroben, kde nám vyhoví maximálně pěti až deseti kusy, denní spotřeba je třicet až čtyřicet kusů. Vyjíždíme v podstatě po celé republice. Zatím se nám daří držet pro pacienty nějakou menší zásobu. Občas máme nouzi o krve s negativním rh faktorem," uvedla mluvčí nemocnice Eva Libigerová.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru