Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 2°C
Sobota 27. 11. 2021
Svátek má Xenie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Krve od dárců je dlouhodobě nedostatek, zatím to pražské nemocnice zvládají
Darování krve. Foto: Jan Puci

Krve od dárců je dlouhodobě nedostatek, zatím to pražské nemocnice zvládají

Během pandemie covidu-19 pražské nemocnice už několikrát řešily kritický nedostatek krve. Situace nadále není dobrá, nicméně se naštěstí nezhoršuje. Vyplývá to z ankety mezi nemocnicemi.  

„Počty dárců a odběrů prováděných na našem oddělení jsou v normálu. Naše spotřeba spolu s IKEMem ale dlouhodobě převyšuje naši, takže dlouhodobě dokupujeme transfuzní přípravky od mimopražských zařízení. A to se nám teď daří jen s velkými obtížemi,“ uvedl primář Transfuzního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Turek. Podle jeho informací je situace napjatá ve velké části republiky.

Podle mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Marie Heřmánková se zásoby krve dlouhodobě drží jen na zhruba třetině optimálního stavu. „Léčba transfuzními přípravky není ohrožena, znamená to ale snížené rezervy určené pro mimořádné situace a nutnost denně zvát dárce k odběru,“ sdělila serveru Pražský patriot.

Covidová pandemie podle ní není sama o sobě důvodem potřeby více dárců. V Česku dlouhodobě dárci krve chybí a v době, kdy je více lidí nemocných jich logicky také méně chodí krev darovat, uvedla.

„Udržovat dostatečný registr dárců krve je náročná, nikdy nekončící činnost. Je třeba dárcovství krve popularizovat, propagovat a rozhodně nezapomínat na dárce, kteří bez nároku na odměnu krev darují mnoho let. Rozhodně si zaslouží takovou společenskou prestiž, která odpovídá jejich nezištné pomoci,“ dodala.

„Aktuálně nemáme problém z nedostatkem krve pro potřeby nemocnice,“ konstatovala mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová. Podle krevního barometru Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze 2 je nyní žádaná krev od dárců se všemi krevními skupinami. 


Autor: Jan Puci

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

Včera v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

23. listopadu 2021 v 19:37

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

Pěší cesta propojí Palmovku s ulicí Švábky a Rohanským nábřežím

23. listopadu 2021 v 09:39

První projekt předznamenávající budoucí proměnu Palmovky v Praze 8 bude zahrnovat cestu pro pěší, která propojí ulice Zenklova a Švábky.  Sloužit veřejnosti by měla začít v červnu příštího roku a její stavba vyjde na 26 milionů korun včetně DPH.

Další články
Nahoru