Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Kropicí vozy se proměnily na sypače, během zimy budou ze silnic také odklízet sníh
Vozy Pražských služeb jsou už připraveny na zimní údržbu silnic. Foto(3x): PSAS

Kropicí vozy se proměnily na sypače, během zimy budou ze silnic také odklízet sníh

Technici Pražských služeb (PSAS) připravili celou flotilu pracovních vozů na zimní službu. V praxi to znamenalo vybavit 51 vozů nástavbou na posypový materiál a radlicemi. Cisterny, kropicí lišty a samosběrné technologie projdou údržbou a do služby se vrátí opět na jaře.   

zimni-vozy-radlice1 Samotná přestavba vozu zaměstná tři až čtyři techniky a trvá něco málo přes dvě hodiny. Ve Vysočanech letos přestavěli 32 sypačů, v ruzyňské provozovně 19. Společně se subdodavateli bude do boje proti námraze a sněhu v metropoli připraveno přes 70 kusů této techniky.

„Přestavby jsou chytrým řešením pro vozový park. Jedno auto tak zvládne dvě role. Zatímco během jara a léta mají vozy nasazenou cisternu a kropicí lištu, nebo samosběrnou technologii, v zimě brázdí ulice s nákladem soli a pluhem,“ vysvětluje tiskový mluvčí PSAS Radim Mana.

Vozy musí být stejně jako osobní auta připravena na zimu před začátkem zimní sezony. Ta u nás začíná 1. listopadu a trvá do konce března. „Během tohoto období jsou naše auta prakticky ve stavu permanentní pohotovosti a musí být připravena k okamžitému výjezdu,“ pokračuje Mana.

zimni-vozy-radlice2 K posypu těch nejdůležitějších komunikací musí vozy vyjet do půl hodiny od nahlášení. Na korbě mají zhruba 6 tun posypového materiálu. Pluhy přijdou na řadu, když připadne více než pět centimetrů sněhu. „Během následujících několika dní se uskuteční zkušební výjezd, aby ostrý start v nové sezoně proběhl bez problémů,“ dodává Mana.

Přestavby se netýkají celého vozového parku, pouze jeho části. O koordinaci údržby se stará Technická správa komunikací.


Autor: TZ, red

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Další články
Nahoru