dnes
Pátek - zatazeno
1°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Kromě kontrolního už mají výbory zastupitelstva své předsedy. Někteří budou mít štědré odměny
Pražští zastupitelé na svém prvním jednání po volbách. Foto: Jindřich Dvořák

Kromě kontrolního už mají výbory zastupitelstva své předsedy. Někteří budou mít štědré odměny

Zastupitelstvo hlavního města Prahy ustavilo 12 výborů, z toho čtyři budou mít uvolněné (finančně odměňované) předsedy. Uvolněnou předsedkyní výboru pro dopravu a evropské fondy byla zvolena Jarmila Bendová (ANO), uvolněným předsedou výboru pro výchovu a vzdělávání (mající v gesci i sociální politiku) Patrik Nacher (ANO). Výbor pro územní rozvoj a územní plán povede Jan Slezák (ČSSD). Předsedou výboru kontrolního, který bude mít též uvolněného předsedu, nebyl zatím zvolen nikdo.

Pro srovnání: minulé zastupitelstvo rozhodlo, že takto odměňováni budou taktéž předsedové čtyř výborů: kontrolního, pro výchovu a vzdělávání, pro územní rozvoj a pro zdravotnictví, sociální a bytovou politiku. Uvolnění jsou samozřejmě i členové Rady hlavního města Prahy v čele s primátorkou, kterých je jedenáct.

Měsíční odměny členů předchozího zastupitelstva

odmeny-zastupitel-1-nahled

odmeny-zastupitelu-nahled

* o výši odměn pro členy současného zastupitelstva se bude teprve rozhodovat, pravděpodobně v prosinci

Na předsedu kontrolního výboru byli nominováni tři kandidáti. Tomáš Hudeček, kterého navrhl klub TOP 09 a Nezávislí, získal 22 hlasů (hlasovali pro něj i zastupitelé koaliční ČSSD). Filip Humplík navržený ODS získal 12 hlasů a Jakub Michálek, navržený Piráty, získal 27 hlasů – ruku pro něj nezvedli sociální demokraté a jednotlivci z ANO, spolu s koalicí jej ale volili vedle Pirátů i komunisté.

Není to novinka: i v minulém volebním období se předkládaly kandidatury a trvalo, než byl předseda kontrolního výboru zvolen. Místopředsedkyní kontrolního výboru byla zvolena Jaroslava Janderová (ODS), získala 39 hlasů.

Neuvolnění předsedové výborů

Další předsedové výborů jsou neuvolnění, to znamená, že si vydělávají jinou prací a za funkci nepobírají odměnu. V čele finančního výboru stane Miloslav Ludvík (ČSSD), výboru pro bezpečnost Petr Štěpánek (Trojkoalice), výboru pro kulturu a památkovou péči Eliška Kaplický Fuchsová (ANO), výboru pro legislativu, veřejnou správu a protikorupční opatření Petra Kolínská (Trojkoalice).

Výbor pro sport a volný čas povede Antonín Lébl (ANO), výbor pro správu majetku a majetkové podíly Daniel Hodek (ČSSD), výbor pro zdravotnictví a bydlení Miloš Růžička (Trojkoalice) a výbor pro životní prostředí, infrastrukturu a technickou vybavenost Marcela Olešníková (ANO).

Piráti chtějí výbor IT

Výbory budou mít po devíti členech. Žádného předsedu výboru nemají TOP 09-Nezávislí, ODS, KSČM a Piráti. Zástupce Pirátů či TOP 09-Nezávislých bude zřejmě zvolen předsedou kontrolního výboru, o kterém by se mohlo rozhodnout na jednání zastupitelstva 18. prosince.

Piráti navrhli též zřízení výboru pro IT, na funkci předsedy navrhli svého zastupitele Ondřeje Profanta. Návrh ale nebyl přijat, pro byli jen opoziční zastupitelé z TOP 09, ODS, KSČM a Pirátů.


Autor: Anna Skálová

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru