Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 1°C
Sobota 27. 11. 2021
Svátek má Xenie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Kromě doporučení žvýkat olej připomínají Frej s Kuchařem tři oleje, které prý změní váš život
Ilustrační foto: freeimages

Kromě doporučení žvýkat olej připomínají Frej s Kuchařem tři oleje, které prý změní váš život

České domácnosti většinou používají dva tři druhy olejů. Přitom jich existuje spousta a sám Petr Ondřej Mathioli, jehož Herbář neboli bylinář byl poprvé vydán česky v roce 1562, jich popsal přes osmdesát! Podívejme se na tři méně známé druhy olejů, které prospějí vašemu tělu i duši. Uplatníte je v teplé i studené kuchyni, při léčbě, masážích a detoxikaci, ale i při koupání.

Rýžový olej

Rýžový olej si u nás svoje místo na slunci teprve hledá. Vyrábí se z rýžových otrub, součásti zrna, která se nachází mezi slupkou a jádrem. Je považován za velice zdravou alternativu k běžným olejům na vaření, protože je bohatý na vitamin E, který zpomaluje oxidační procesy, a proto je tento druh oleje méně náchylný ke žluknutí. Vedle omega nenasycené mastné kyseliny je v něm i významný přírodní antioxidant gamma-oryzanol.

Rýžový olej je lehce stravitelný a výborný pro vaření. Přes jemně rýžový nádech neovlivňuje chuť pokrmů a jeho výhodou je vyšší bod rozkladu a nízká přilnavost. Je vhodný pro smažení nebo pečení, ale i k přípravě salátů a především dresinků. V Asii se s oblibou používá při výrobě rýžových keksů.

Sezamový olej

Olej ze semen sezamu indického uvádějí už nejstarší védské spisy staré tisíce let. „V ájurvédské medicíně se cení jako olej s nejlepšími účinky pro zevní použití na masáže i na ústní výplachy, najdete ho v každé kuchyni i domácí lékárně,“ upozorňuje na téměř univerzální vlastnosti tohoto oleje David Frej, autor knihy Ájurvéda – medicína zdraví a dlouhověkosti v praxi českého lékaře.

Pro své jedinečné aroma a jednoduché pěstování se navíc považuje za vůbec první rostlinný olej používaný lidmi, údajně dřív než olivový. Obsahuje až 80 procent omega-6 a omega-9 mastných kyselin, celý komplex vitaminů a minerálů a také důležitý lecitin.

Na pečení nebo smažení vhodný není, zato ho můžete přidávat do hotových jídel, vařené rýže, jahel nebo luštěnin.

ČTĚTE TAKÉ: ŽVÝKEJTE OLEJ! Před třiceti lety ohromila vědce, nyní je šokující očistná kůra zpět

Sezamový olej má celou řadu pozoruhodných léčebných účinků. Zlepšuje průchodnost cév a působí příznivě na srdce, bolesti hlavy a poruchy metabolismu. V játrech podporuje metabolismus tuků a jako účinný antioxidant reguluje a vyživuje růst buněk, zejména v oblasti trávicího traktu.

V laboratorních pokusech dokonce dokázal zastavit růst melanomu a bránil množení rakovinných buněk tlustého střeva a podobný účinek byl zjištěn i u rakoviny žaludku.

Doporučuje se proto i po ozařování. Má skvělé účinky u lupénky a lupů, lze ho používat na kůži poškozenou vystavením větru nebo slunci a na spáleniny. Podle zkušenosti plavčíků výborně chrání pokožku před chlorovanou vodou v bazénech.

Meruňkový olej

oleje-obalka-nahled Olej z meruňkových jader se vyrábí lisováním jader pecek meruňky obecné zastudena. Obsahuje velké množství minerálů, zejména draslík, a řadu nenasycených esenciálních mastných kyselin. „Podíl vitaminů v tomto druhu oleje budí úctu,“ říká spoluautor knihy Detoxikace léčivými oleji Jiří Kuchař.

„Obsahuje vitaminy B1, B2, B3, B5, B6, B12, B15, B17 a B 19, dokonce i vitaminy B15, B17 a B19, což je ve světě léčivých olejů opravdu výjimka.“ Je pro něj charakteristické marcipánové aroma a je velmi lahodný, bez rušivých chuťových příměsí. Trvanlivost meruňkového oleje je v temnu a při teplotě do 15 °C rok.

Pokud ho ale otevřete, určitě vám tak dlouho nevydrží, protože si ho okamžitě oblíbíte jako součást zeleninových a především ovocných salátů. Je lepší nepoužívat ho do teplých pokrmů, aby se neznehodnotily jeho obsahové látky. Tvrdí se o něm dokonce, že napomáhá při léčbě rakoviny a pozitivně působí na zrak. Díky potenciálnímu stopovému podílu kyanovodíku může významně pomáhat při léčbě poruch srdeční činnosti.

Využívá se i v kosmetice, neboť se hodí na všechny typy pleti a je účinný při akné a ekzému u malých dětí. Při domácí masáži skvěle využijete jeho schopnost podporovat kožní metabolismus, protože obnovuje vlhkost kůže a uchovává ji elastickou.


Autor: Zuzana Pšenicová

Zdravotnický hackathon vyhrálo zařízení na automatické měření výdeje moči pacientů

22. listopadu 2021 v 11:59

Od pátku do neděle se v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) utkalo téměř 200 českých a zahraničních hackerů na akci European Health Hackathon 2021. Akce, jejímž cílem bylo během 48 hodin vytvořit inovace ve zdravotnictví, se konala fyzicky v IKEM...

Saunia má otevřeno i 17. listopadu

15. listopadu 2021 v 18:47

Saunové světy Saunia mají otevřeno i během státního svátku ve středu 17. listopadu. Týká se to také všech šesti pražských poboček: Galerie Butovice, Vivo! Hostivař, Westfield Chodov, Centrum Černý Most, Galerie Harfa a Centrum Krakov.

Další články
Nahoru