Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský životKomerční sdělení

Kroky vedoucí ke koupi vysněné pražské nemovitosti

Koupit si vysněnou nemovitost v hlavním městě není nic nerealizovatelného, a to ani v současné situaci, kdy se hypoteční úroky pohybují v šílených výškách. Ať už plánujete podepsat kupní smlouvu nyní, nebo počkáte, až hypoteční sazby zase budou hledat své pomyslné dno, je dobré vědět, jaké kroky ke koupi vysněné pražské nemovitosti vlastně vedou. 

moderni-byt-v-praze

První krok: hledání ideální nemovitosti

Ze všeho nejdříve musíte svou vysněnou nemovitost najít. A i když se to jeví jako krok naprosto snadný a možná až absurdní, není to zrovna snadné. Přece jenom poptávka už dávno převyšuje nabídku a ne všechny inzeráty jsou navíc oku lahodící, navíc splňující vaše požadavky.

Před hledáním ideální nemovitosti je klíčové vědět, co od ní vlastně požadujete. Hledáte dům pro dvě osoby nebo bytovou jednotku v nejvyšší patře panelového domu, která bude s velkou a prostornou terasou? Ovšem nejen požadavky na velikost musíte brát v potaz. Důležité je sledovat i okolí, jestli je vyhovující a jestli v něm najdete všechno, co k životu nutně potřebujete. 

A až bude rozhodnuto, pusťte se do pátrání. Využít můžete buďto realitní kancelář, která najde vysněnou nemovitost za vás, nebo si projděte sami inzeráty na internetu a jednejte přímo s majitelem objektu, který ho chce prodat.

moderni-koupelna-v-praze-s-vyhledem

Druhý krok: prohlídka nemovitosti

Máte vybranou ideální nemovitost, která splňuje prakticky všechno, co od ní požadujete? Skvělé! Je načase se na ni podívat pěkně zblízka. I když se v době koronavirové dostaly do popředí virtuální prohlídky, raději se jděte fyzicky přesvědčit, že je nemovitost opravdu v takovém stavu, v jakém má podle fotografií být. Internet je plný grafických zpracování interiérů, které jsou často od skutečných fotografií nerozeznatelné a tím, že se půjdete do vytipovaného objektu podívat, budete podepisovat smlouvu s klidným vědomím i svědomím.

Při prohlídce se nedívejte na to, jestli na zdi visí obraz nebo ne. Ten si tam sami umístíte, až se budete stěhovat. Spíše svou pozornost upněte na technický stav nemovitosti. Zkontrolujte si, jestli odpovídá všemu, co bylo uvedeno v inzerátu a jestli náhodou nebude zapotřebí nějaká rekonstrukce. 

V ideálním případě si vyžádejte několik dokumentů, které vám potvrdí, že je dům nebo byt v pořádku i po právní stránce věci, nejen po té technické.

moderni-loznice-v-praze-s-terasou

Třetí krok: koupě nemovitosti

Pakliže je po stránce právní i technické všechno v pořádku a pokud jste do nemovitosti stále takoví blázni, jako když jste ji viděli poprvé, můžete přejít k samotné koupi. Je třeba počítat s náročným procesem, se kterým se pojí splacení rezervačního poplatku, vyhotovení kupní smlouvy a samozřejmě samotný podpis dokumentu. I když mnozí mají tendenci vyhotovovat kupní smlouvu individuálně, je lepší oslovit profesionálního právníka, který upozorní na věci, které si dopředu zkontrolovat, nebo uvede do dokumentu pár pojistek, jež předejdou možným nepříjemným černým scénářům v podobě neshod.

Co se týče rezervačního poplatku či samotného splacení nemovitosti, využívá se takzvaná advokátní úschova, která chrání obě dvě strany při prodeji nemovitosti. Jedná se o vyplnění mezičasu, než dojde k vyřízení všeho potřebného. 

moderni-kuchyne-v-praze-1

Čtvrtý krok: doladění posledního

V rámci čtvrtého kroku vy, jakožto majitel nemovitosti, musíte doladit poslední drobnosti. Musí se převést vlastnická práva k nemovitosti, musí se zařídit energie a samozřejmě zřídit internetové připojení, bez kterého to dnes nejde. V rámci tohoto kroku se také hradí daně a poté se hned zvou ti nejbližší na kolaudaci. A to je ta nejlepší část celého nákupního procesu.

Foto(4×): Dovido.cz


V KC Zahrada se otevře kroužek plný příběhů dějin 20. století

Včera v 09:18

V první polovině září zahájí Divadlo Paměti národa v KC Zahrada první semestr divadelního kroužku. Kroužek je otevřený dětem a mladým lidem od 12 do 18 let a bude se věnovat práci s příběhy pamětníků historických událostí 20. století. Studenti se seznámí s archivními materiály a budou společně...

Sportovní hala Jána Mahora

Včera v 08:16

Praha 8 zve na prezentaci architektonické studie plánované sportovní haly na sídlišti Ďáblice. Prezentaci povede autor návrhu Tomáš Podrázský a účastnit se budou rovněž zástupci sportovních klubů.

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Praha finalizuje přípravy na výstavbu lávky k železniční zastávce Rajská zahrada

7. srpna 2022 v 17:22

Praha připravuje stavbu nové lávky pro pěší, která propojí stanici Rajská zahrada s nově vybudovanou železniční zastávkou. Magistrát nyní vyhlásil výběrové řízení na zhotovitele lávky a technický dozor stavebníka. Veřejnost bude mít možnost zapojit se do procesu a rozhodnout o tom, jakou barvu...

Soutěž o pohlednici Jižního Města do konce srpna

7. srpna 2022 v 15:14

Jižní Město oslavilo 1. září loňského roku 50 let od svého vzniku. Vzhledem k opatřením spojeným s pandemií covid-19 však nebylo možné tohle kulaté výročí řádně oslavit, proto letos Praha 11 rozhodla, že k této příležitosti letos vznikne limitovaná série pohlednic s motivy Jižního Města. Na tvorbě...

Dvojka pro pejskaře. Brožura Prahy 2

7. srpna 2022 ve 12:57

V Praze 2 žije téměř dva tisíce psů. Kromě radosti, kterou pes přináší, sebou nese ale také občas pro majitele starost a hlavně zodpovědnost.

E-shop PID Lítačky s novým designem

7. srpna 2022 v 09:29

Od pondělí 1. srpna je uživatelům k dispozici nový e-shop PID Lítačky. Jeho grafický redesign společně s responzivním vzhledem nabízí přívětivější uživatelské rozhraní. Registrovaní uživatelé se na nový e-shop přihlásí se stejným přihlašovacím jménem a heslem, redesignem se pro ně nic...

Magistrát: Adaptační opatření chrání Pražany před dopady městského tepelného ostrova

7. srpna 2022 v 06:21

Českou republiku sužují extrémní vedra. Situace je o to vážnější ve velkých městech, kde vysoké teploty komplikují každodenní život. Výjimkou samozřejmě není ani tuzemská metropole Praha, která je vzhledem ke svému charakteru jednou z lokalit, kde jsou dopady efektu městského tepelného ostrova...

Další články
Nahoru