Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražský životKomerční sdělení

Kroky vedoucí ke koupi vysněné pražské nemovitosti

Koupit si vysněnou nemovitost v hlavním městě není nic nerealizovatelného, a to ani v současné situaci, kdy se hypoteční úroky pohybují v šílených výškách. Ať už plánujete podepsat kupní smlouvu nyní, nebo počkáte, až hypoteční sazby zase budou hledat své pomyslné dno, je dobré vědět, jaké kroky ke koupi vysněné pražské nemovitosti vlastně vedou. 

moderni-byt-v-praze

První krok: hledání ideální nemovitosti

Ze všeho nejdříve musíte svou vysněnou nemovitost najít. A i když se to jeví jako krok naprosto snadný a možná až absurdní, není to zrovna snadné. Přece jenom poptávka už dávno převyšuje nabídku a ne všechny inzeráty jsou navíc oku lahodící, navíc splňující vaše požadavky.

Před hledáním ideální nemovitosti je klíčové vědět, co od ní vlastně požadujete. Hledáte dům pro dvě osoby nebo bytovou jednotku v nejvyšší patře panelového domu, která bude s velkou a prostornou terasou? Ovšem nejen požadavky na velikost musíte brát v potaz. Důležité je sledovat i okolí, jestli je vyhovující a jestli v něm najdete všechno, co k životu nutně potřebujete. 

A až bude rozhodnuto, pusťte se do pátrání. Využít můžete buďto realitní kancelář, která najde vysněnou nemovitost za vás, nebo si projděte sami inzeráty na internetu a jednejte přímo s majitelem objektu, který ho chce prodat.

moderni-koupelna-v-praze-s-vyhledem

Druhý krok: prohlídka nemovitosti

Máte vybranou ideální nemovitost, která splňuje prakticky všechno, co od ní požadujete? Skvělé! Je načase se na ni podívat pěkně zblízka. I když se v době koronavirové dostaly do popředí virtuální prohlídky, raději se jděte fyzicky přesvědčit, že je nemovitost opravdu v takovém stavu, v jakém má podle fotografií být. Internet je plný grafických zpracování interiérů, které jsou často od skutečných fotografií nerozeznatelné a tím, že se půjdete do vytipovaného objektu podívat, budete podepisovat smlouvu s klidným vědomím i svědomím.

Při prohlídce se nedívejte na to, jestli na zdi visí obraz nebo ne. Ten si tam sami umístíte, až se budete stěhovat. Spíše svou pozornost upněte na technický stav nemovitosti. Zkontrolujte si, jestli odpovídá všemu, co bylo uvedeno v inzerátu a jestli náhodou nebude zapotřebí nějaká rekonstrukce. 

V ideálním případě si vyžádejte několik dokumentů, které vám potvrdí, že je dům nebo byt v pořádku i po právní stránce věci, nejen po té technické.

moderni-loznice-v-praze-s-terasou

Třetí krok: koupě nemovitosti

Pakliže je po stránce právní i technické všechno v pořádku a pokud jste do nemovitosti stále takoví blázni, jako když jste ji viděli poprvé, můžete přejít k samotné koupi. Je třeba počítat s náročným procesem, se kterým se pojí splacení rezervačního poplatku, vyhotovení kupní smlouvy a samozřejmě samotný podpis dokumentu. I když mnozí mají tendenci vyhotovovat kupní smlouvu individuálně, je lepší oslovit profesionálního právníka, který upozorní na věci, které si dopředu zkontrolovat, nebo uvede do dokumentu pár pojistek, jež předejdou možným nepříjemným černým scénářům v podobě neshod.

Co se týče rezervačního poplatku či samotného splacení nemovitosti, využívá se takzvaná advokátní úschova, která chrání obě dvě strany při prodeji nemovitosti. Jedná se o vyplnění mezičasu, než dojde k vyřízení všeho potřebného. 

moderni-kuchyne-v-praze-1

Čtvrtý krok: doladění posledního

V rámci čtvrtého kroku vy, jakožto majitel nemovitosti, musíte doladit poslední drobnosti. Musí se převést vlastnická práva k nemovitosti, musí se zařídit energie a samozřejmě zřídit internetové připojení, bez kterého to dnes nejde. V rámci tohoto kroku se také hradí daně a poté se hned zvou ti nejbližší na kolaudaci. A to je ta nejlepší část celého nákupního procesu.

Foto(4×): Dovido.cz


Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

Včera v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Policisté uspořádali sbírku pro děti

26. ledna 2023 v 09:36

Příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy již šestnáctým rokem uspořádali sbírku pro dětské oddělení.

Natáčejte a hlaste se. Začíná Antifetfest 2023

24. ledna 2023 v 17:17

Antifetfest aneb Jde to i jinak! 2023 je soutěžní festival amatérských filmů s tematikou rizikového chování, určený dětem a mládeži ze školských zařízení a nízkoprahových klubů pro děti a mládež.

Den otevřených dveří na Fakultě stavební ČVUT

24. ledna 2023 ve 13:30

Den otevřených dveří, který se koná na Fakultě stavební ČVUT v Praze v sobotu 28. ledna, nabídne uchazečům o studium informace o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách, možnostech přípravných kurzů a jednotlivých bakalářských studijních programech. 

Komici z Vtípečků se zelím rozesmějí Bar B52

24. ledna 2023 v 09:05

Mladé a neokoukané tváře české stand up komedie zavítají do pražského Baru B52. Diváky rozesmějí nevšedními pohledy na život, absurdními úvahami a neočekávanými pointami. Představení se koná v neděli 29. ledna od 19 hodin.

Další články
Nahoru