Dnes Středa - jasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský životKomerční sdělení

Kroky vedoucí ke koupi vysněné pražské nemovitosti

Koupit si vysněnou nemovitost v hlavním městě není nic nerealizovatelného, a to ani v současné situaci, kdy se hypoteční úroky pohybují v šílených výškách. Ať už plánujete podepsat kupní smlouvu nyní, nebo počkáte, až hypoteční sazby zase budou hledat své pomyslné dno, je dobré vědět, jaké kroky ke koupi vysněné pražské nemovitosti vlastně vedou. 

moderni-byt-v-praze

První krok: hledání ideální nemovitosti

Ze všeho nejdříve musíte svou vysněnou nemovitost najít. A i když se to jeví jako krok naprosto snadný a možná až absurdní, není to zrovna snadné. Přece jenom poptávka už dávno převyšuje nabídku a ne všechny inzeráty jsou navíc oku lahodící, navíc splňující vaše požadavky.

Před hledáním ideální nemovitosti je klíčové vědět, co od ní vlastně požadujete. Hledáte dům pro dvě osoby nebo bytovou jednotku v nejvyšší patře panelového domu, která bude s velkou a prostornou terasou? Ovšem nejen požadavky na velikost musíte brát v potaz. Důležité je sledovat i okolí, jestli je vyhovující a jestli v něm najdete všechno, co k životu nutně potřebujete. 

A až bude rozhodnuto, pusťte se do pátrání. Využít můžete buďto realitní kancelář, která najde vysněnou nemovitost za vás, nebo si projděte sami inzeráty na internetu a jednejte přímo s majitelem objektu, který ho chce prodat.

moderni-koupelna-v-praze-s-vyhledem

Druhý krok: prohlídka nemovitosti

Máte vybranou ideální nemovitost, která splňuje prakticky všechno, co od ní požadujete? Skvělé! Je načase se na ni podívat pěkně zblízka. I když se v době koronavirové dostaly do popředí virtuální prohlídky, raději se jděte fyzicky přesvědčit, že je nemovitost opravdu v takovém stavu, v jakém má podle fotografií být. Internet je plný grafických zpracování interiérů, které jsou často od skutečných fotografií nerozeznatelné a tím, že se půjdete do vytipovaného objektu podívat, budete podepisovat smlouvu s klidným vědomím i svědomím.

Při prohlídce se nedívejte na to, jestli na zdi visí obraz nebo ne. Ten si tam sami umístíte, až se budete stěhovat. Spíše svou pozornost upněte na technický stav nemovitosti. Zkontrolujte si, jestli odpovídá všemu, co bylo uvedeno v inzerátu a jestli náhodou nebude zapotřebí nějaká rekonstrukce. 

V ideálním případě si vyžádejte několik dokumentů, které vám potvrdí, že je dům nebo byt v pořádku i po právní stránce věci, nejen po té technické.

moderni-loznice-v-praze-s-terasou

Třetí krok: koupě nemovitosti

Pakliže je po stránce právní i technické všechno v pořádku a pokud jste do nemovitosti stále takoví blázni, jako když jste ji viděli poprvé, můžete přejít k samotné koupi. Je třeba počítat s náročným procesem, se kterým se pojí splacení rezervačního poplatku, vyhotovení kupní smlouvy a samozřejmě samotný podpis dokumentu. I když mnozí mají tendenci vyhotovovat kupní smlouvu individuálně, je lepší oslovit profesionálního právníka, který upozorní na věci, které si dopředu zkontrolovat, nebo uvede do dokumentu pár pojistek, jež předejdou možným nepříjemným černým scénářům v podobě neshod.

Co se týče rezervačního poplatku či samotného splacení nemovitosti, využívá se takzvaná advokátní úschova, která chrání obě dvě strany při prodeji nemovitosti. Jedná se o vyplnění mezičasu, než dojde k vyřízení všeho potřebného. 

moderni-kuchyne-v-praze-1

Čtvrtý krok: doladění posledního

V rámci čtvrtého kroku vy, jakožto majitel nemovitosti, musíte doladit poslední drobnosti. Musí se převést vlastnická práva k nemovitosti, musí se zařídit energie a samozřejmě zřídit internetové připojení, bez kterého to dnes nejde. V rámci tohoto kroku se také hradí daně a poté se hned zvou ti nejbližší na kolaudaci. A to je ta nejlepší část celého nákupního procesu.

Foto(4×): Dovido.cz


Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

Dnes v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

Dnes v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

Včera v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Zvony paměti pro Františku Zemínovou

Včera ve 12:38

Probouzení dějinné paměti a zvyšování povědomí o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století je smyslem projektu Zvony paměti.

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

Včera v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Haló ven!

Včera v 10:10

Spolek za Veselejší Střížkov zve na akci Haló ven kterou spolupořádá s radnicí Prahy 9. Akce proběhne 21. října od 16 hodin na Střížkově.

Břevnovské posvícení 2023

Včera v 08:31

V pátek 6. října odpoledne bude u Břevnovského kláštera v provozu většina stánků, pouťové atrakce a večer se koná diskotéka a v sobotu 7. října začne od rána pravé posvícení. Ve stáncích si budete moci zakoupit pečená žebra, sýry, řeznické speciality, bramborové placky, burgery, šašlik, palačinky...

Tajemství Noci vědců bude ČVUT odhalovat na několika místech v Praze

Včera v 07:34 | Aktualizováno v 11:34

Na dalším ročníku oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců představí ČVUT v Praze coby jeden ze spolupořadatelů opravdové taje vědy. Noci vědců se zúčastní sedm z osmi fakult univerzity, k tomu Ústřední knihovna ČVUT, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, třešničkou na dortu...

Návštěvníci Vinobraní na Grébovce přispěli Dvojce srdcem částkou 12 778 korun

25. září 2023 ve 22:01

Během sobotního Vinobraní na Grébovce  přispěli návštěvníci do kasičky nadačního fondu Dvojka srdcem částkou 12 778 korun. „Díky tomu můžeme pomoci dalším obyvatelům Praha 2, kteří naši pomoc potřebují,“ poděkoval fond na svém facebookovém profilu.

Vinobraní na náplavce 2023

25. září 2023 v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Praha 1: Odkaz Karla Gotta připomene videomapping na Rudolfinu

25. září 2023 v 07:09

V úterý 3. října proběhne premiéra videomappingu s názvem Odkaz Karla Gotta.

Další články
Nahoru