dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - snih
2°C
Krnáčová se stala podle očekávání primátorkou, před zastupiteli držela bobříka mlčení
Adrianě Krnáčové je právě nasazován primátorský řetěz. Foto: Jindřich Dvořák

Krnáčová se stala podle očekávání primátorkou, před zastupiteli držela bobříka mlčení

Zastupitelé dnes večer zvolili do čela Prahy Adrianu Krnáčovou (ANO). Třiatřicet jich bylo pro, dvaadvacet proti, sedm se zdrželo. Krnáčovou podpořila vznikající koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, proti byly ODS a TOP 09, zdrželi se Piráti a komunisté.

Po svém zvolení primátorkou Adriana Krnáčová konečně trochu déle promluvila. Zhruba dvouminutový projev byl hodně obecný – uvedla kupříkladu, že je potřeba být transparentní a tvrdě pracovat.

Co hladkému zvolení předcházelo? Poté, co Tomáš Hudeček poděkoval všem úředníkům za spolupráci a z primátorské židle sesedl do řadové zastupitelské lavice, bylo oznámeno, že na primátorku kandiduje právě jen Adriana Krmáčová (ANO). Na dotaz, zda hodlá využít možnosti představit se zastupitelům, odpověděla stroze: „Nehodlám.“.

Kvůli tomu se strhla největší diskuse, kritizovali to zastupitelé ODS a TOP 09. „Jsem zklamán tím, že jste se odmítla představit,“ řekl zastupitel Filip Humplík (ODS). Podle svých slov přemýšlel, zda dá Krnáčové hlas, poté, co se odmítla představit, se ale podle svých slov rozhodl, že nikoli. Zastupitel Václav Novotný (TOP 09) uvedl, že je zvědav, zda všichni členové rady budou mít osvědčení od Národního bezpečnostního úřadu. „Já ho mám,“ řekl.

„Je to pohrdání nebo neschopnost cokoli říci,“ dodal Bohuslav Svoboda (ODS). Hudeček se zeptal zastupitelů, kteří jsou starosty či místostarosty, zda se také na svých městských částech nepředstavili. Matěj Stropnický (Trojkoalice) řekl, že kdyby Krnáčová dostala konkrétní otázku, jistě by odpověděla. Dodal, že starostka Prahy 3 Vladislava Hujová se na zastupitelstvu třetí městské části představila tak, že je Vladislava Hujová a byla čtyři roky starostkou Prahy 3.

Zastupitel Ivan Hrůza (KSČM) kritizoval to, že vznikající koalice s KSČM oficiálně nejednala ani o programových otázkách. Dále mu vadí, že KSČM a Pirátská strana nebudou moci mít v každém výboru svého člena, protože v konkrétním výboru bude buď jen komunista, nebo pirát. Návrhy koalice KSČM podpoří jen, pokud se s nimi ztotožní – například ve zlevnění kupónu MHD nebo v podpoře mateřských a základních škol.

Anketa

Bude Andriana Krnáčová dobrou primátorkou?

28%
(28%)
72%
(72%)
Předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek řekl, že Pirátská strana už avizovala, že nepodpoří radu, kde by seděly ČSSD, ODS a KSČM. „To chceme splnit, sliby se mají plnit,“ uvedl. V Radě je ČSSD, takže podporu Pirátů nemá. Pirátská strana chce přesto být „konstruktivní opozicí“, prosadit chce veřejné účetnictví města, průhledné akciové společnosti, dobré fungování IT, stream z RHMP či zveřejňování schůzek „s lobbyisty a dalšími pochybnými existencemi“.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru