Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Krizový štáb Prahy bude jednat o přerozdělování uprchlíků mezi kraji
Uprchlíci na hlavním nádraží. Foto: JP

Krizový štáb Prahy bude jednat o přerozdělování uprchlíků mezi kraji

Pražský krizový štáb bude ve středu ráno jednat o opatřeních k přerozdělování uprchlíků mezi kraji, které navrhla vláda. ČTK to dnes sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Členové štábu by měli také diskutovat o případném uzavření asistenčního centra (KACPU) kvůli přetíženosti Prahy.

Metropole se potýká mimo jiné s problémem několika stovek uprchlíků, kteří jsou na hlavním nádraží. Mluvčí ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) Jakub Veinlich ČTK řekl, že na dnešní schůzce na jednání hejtmanů a ministerstva o povinných relokacích nedošlo. Rakušan bude o uprchlících jednat s Hřibem ještě samostatně a problém bude řešit také Asociace krajů.

„Chtěl bych poděkovat pánům ministrům Rakušanovi, (Martinu) Kupkovi, (Marianu) Jurečkovi i hasičům a cizinecké policii za řešení situace na hlavním nádraží. Věřím, že situace na místě se postupně stabilizuje i s ohledem na ohlášená opatření, jako je třeba změna dávek z finančních na naturální nebo zvýšená kontrola dokladů," uvedl Hřib.

Podle primátora je ale třeba řešit nejen problém uprchlíků, kteří jsou na hlavním nádraží, ale rovněž těch zbylých. „Ačkoliv je situace na hlavním nádraží složitá a velmi viditelná, jedná se ,pouze' o půl procenta uprchlíků v Praze. Potřebujeme řešení hlavně pro zbylých 99,5 procenta, a to musí být založeno na přerozdělení uprchlíků z přetížených regionů do regionů, kde jsou kapacity ještě volné," uvedl primátor.

Hřib v minulém týdnu řekl, že pokud vláda nevytvoří systém přerozdělování uprchlíků do regionů, Praze hrozí to, že bude muset uzavřít asistenční centrum ve Vysočanech. Zda k tomu dojde, zatím není jasné a jednat by o tom měl ve středu ráno městský krizový štáb. Hřib vyzval k tomu, aby situaci řešil premiér Petr Fiala (ODS).

„Uvědomuji si, že současná situace v Praze i v celé ČR vyvolaná Putinovou agresí na Ukrajině není komfortní pro nikoho. Naším společným cílem by mělo být zvládnout ji tak, abychom zajistili podmínky pro co nejdůstojnější život jak místních obyvatel, tak válečných uprchlíků. Nikdo z nás si tuto válku nevybral," dodal Hřib.

Rakušan v pondělí sdělil, že by mohl být změněn způsob vyplácení dávek, kdy by měly naturální podobu. Peněžní pomoc pro uprchlíky nyní činí 5000 korun. Změnu by podle něj mohla vláda projednat ve středu.

Podle organizací fungujících na pražském hlavním nádraží, zůstávají i po víkendovém otevření stanového městečka na místě stovky lidí, kteří často nemají nárok na dočasnou ochranu nebo s nimi řízení o udělení ochrany ani nebylo zahájeno.


Autor: ČTK

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Jednání Komise pro kulturu a spolky RMČ Praha 11

24. května 2023 v 07:01

Komise pro kulturu a spolky v Praze 11 se bude mimo jiné věnovat nabídce Letního putovního kina, akcím a výstavám na radnici nebo literární soutěži O zlatý klíč. Jednání komise pro kulturu a spolky je veřejné. Koná se ve čtvrtek dne 25. května od 17:30 hodin v kanceláři vedoucího odboru školství a...

Další články
Nahoru