Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 20°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Krizový štáb Prahy bude jednat o přerozdělování uprchlíků mezi kraji
Uprchlíci na hlavním nádraží. Foto: JP

Krizový štáb Prahy bude jednat o přerozdělování uprchlíků mezi kraji

Pražský krizový štáb bude ve středu ráno jednat o opatřeních k přerozdělování uprchlíků mezi kraji, které navrhla vláda. ČTK to dnes sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Členové štábu by měli také diskutovat o případném uzavření asistenčního centra (KACPU) kvůli přetíženosti Prahy.

Metropole se potýká mimo jiné s problémem několika stovek uprchlíků, kteří jsou na hlavním nádraží. Mluvčí ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) Jakub Veinlich ČTK řekl, že na dnešní schůzce na jednání hejtmanů a ministerstva o povinných relokacích nedošlo. Rakušan bude o uprchlících jednat s Hřibem ještě samostatně a problém bude řešit také Asociace krajů.

„Chtěl bych poděkovat pánům ministrům Rakušanovi, (Martinu) Kupkovi, (Marianu) Jurečkovi i hasičům a cizinecké policii za řešení situace na hlavním nádraží. Věřím, že situace na místě se postupně stabilizuje i s ohledem na ohlášená opatření, jako je třeba změna dávek z finančních na naturální nebo zvýšená kontrola dokladů," uvedl Hřib.

Podle primátora je ale třeba řešit nejen problém uprchlíků, kteří jsou na hlavním nádraží, ale rovněž těch zbylých. „Ačkoliv je situace na hlavním nádraží složitá a velmi viditelná, jedná se ,pouze' o půl procenta uprchlíků v Praze. Potřebujeme řešení hlavně pro zbylých 99,5 procenta, a to musí být založeno na přerozdělení uprchlíků z přetížených regionů do regionů, kde jsou kapacity ještě volné," uvedl primátor.

Hřib v minulém týdnu řekl, že pokud vláda nevytvoří systém přerozdělování uprchlíků do regionů, Praze hrozí to, že bude muset uzavřít asistenční centrum ve Vysočanech. Zda k tomu dojde, zatím není jasné a jednat by o tom měl ve středu ráno městský krizový štáb. Hřib vyzval k tomu, aby situaci řešil premiér Petr Fiala (ODS).

„Uvědomuji si, že současná situace v Praze i v celé ČR vyvolaná Putinovou agresí na Ukrajině není komfortní pro nikoho. Naším společným cílem by mělo být zvládnout ji tak, abychom zajistili podmínky pro co nejdůstojnější život jak místních obyvatel, tak válečných uprchlíků. Nikdo z nás si tuto válku nevybral," dodal Hřib.

Rakušan v pondělí sdělil, že by mohl být změněn způsob vyplácení dávek, kdy by měly naturální podobu. Peněžní pomoc pro uprchlíky nyní činí 5000 korun. Změnu by podle něj mohla vláda projednat ve středu.

Podle organizací fungujících na pražském hlavním nádraží, zůstávají i po víkendovém otevření stanového městečka na místě stovky lidí, kteří často nemají nárok na dočasnou ochranu nebo s nimi řízení o udělení ochrany ani nebylo zahájeno.


Autor: ČTK

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

Dnes v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Dnes v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

Dnes v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

V Rokytce se našlo mužské tělo

Dnes v 10:09

V říčce Rokytce na území Vysočanech se poblíž Mlékárenské ulice ve čtvrtek večer našlo tělo zhruba šedesátiletého muže. Tělo bylo již v pokročilém stadiu rozkladu, policisté se snaží zjistit okolnosti úmrtí.

Další články
Nahoru