Dnes Sobota - obcasny-dest 23°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Křížem krážem Prahou 13 provádí nová geohra
Park Panská zahrada. Foto: P13

Křížem krážem Prahou 13 provádí nová geohra

Praha 13 připravila naučnou stezku po svém území. V historických, přírodních i moderních urbanizovaných lokalitách je rozmístěno 13 dřevěných sloupků s QR-kódy, které odkazují k informačním článkům na webu městské části. Informovala o tom mluvčí radnice Lucie Steinerová. Naučnou stezku navrhli studenti v rámci každoročního Ideathonu Prahy 13.

„Městská část Praha 13 je rozsáhlé území, které dnes většina lidí vnímá jako rozsáhlé sídliště, ale původně se jedná o starobylou zemědělskou krajinu s usedlostmi známými již ve 13. století. Tato kombinace geohry a turistické poznávací stezky, je nový způsob, jak lze naši městskou část poznat o trochu lépe,“ řekl starosta David Vodrážka (ODS). 

Podnět ke vzniku přinesli účastníci Ideathonu Prahy 13, který se v Praze 13 koná pravidelně a radnice tak dává prostor studentům realizovat nové projekty a zlepšovat život v městské části. Trasa je určena pro středně zdatné turisty, s jistými omezeními je možné ji projet i s terénním kočárkem. 

„Na kole ji lze projet také, ale to spíše nedoporučujeme. Pěší turistika je nejodpočinkovější a nejkrásnější činnost, kterou v přírodě můžete podnikat. Když chceme krajinu i město poznat do nejmenších detailů, musíme ji projít pěšky,“ doplnila místostarostka Marcela Plesníková (ANO). 

Stezka zavede ke 13 důležitým místům v třinácté městské části. Na webových stránkách https://www.praha13.cz/Krizem-krazem je přehled míst, včetně zajímavých informací o třinácti lokalitách. Jednotlivé lokace je možné navštívit postupně, zvlášť nebo také lze hru pojmout jako rodinný či školní výlet o délce asi 17 kilometrů. 

Území třinácté městské části je velmi členité. Z jihu je ohraničena Prokopským a Dalejským údolím a ze severu parkem Háje – Vidoule. Na západě navazuje kulturní zemědělská krajina Českého krasu a na východě navazují čtvrti Radlice a Jinonice. Prahou 13 protéká Prokopský potok, který tvoří pomyslnou zelenou páteř s retenčními nádržemi. 

Bytové komplexy Nové Butovice, Lužiny, Stodůlky a Velká Ohrada byly zasazeny mezi staré osady, které si mnohde zachovaly svou původní tvář. Při rodinném nebo školním výletě se děti mohou naučit pracovat s papírovou mapou v terénu. 

Pro učitele může být hra inspirací k dalším výukovým programům prvouky, zeměpisu, přírodopisu nebo občanské nauky. Co na cestu potřebujete? Skener QR-kódů v mobilním telefonu, papírovou turistickou mapu nebo mapu v aplikaci mobilu, vhodné oblečení a obuv i do přírody, svačinu a především dobrou náladu. 

Trasa není nijak značená, je potřeba použít vlastní papírovou mapu nebo některou z aplikací v chytrém mobilu a najít si vlastní cestu. Cílem je navštívit všech 13 stanovišť a seznámit se s jejich historií i současností. 

Nápad na vznik Křížem krážem Prahou 13 představil tým Robomeow, který se zúčastnil Ideathonu Prahy 13. Tříčlenné týmy spolu s odborníky využívají své kolektivní znalosti a kreativitu k nalezení inovativních řešení pro městskou část Soutěžní tým Robomeow (Maksym Shcherban, Olena Demchenko) načrtnul hrubý rámec projektu „Křížem krážem Prahou 13“, který zaměstnanci radnice dopracovali a zrealizovali.


Autor: Hla

PVK: Přehled plánovaných výluk na 25. týden

Včera v 18:40

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Bavíme se o Sedlci

Včera v 17:06

Poslední předprázdninové setkání zástupců radnice Prahy 6 s občany se koná 19. června od 17 hodin na dětském hřišti Sedlec.

Na první film v letním kině DOXu lze vyrazit už v červnu

Včera v 10:41

Letní kino na střeše sálu DOX+ opět přivítá náročnější diváky, tentokrát ještě před začátkem prázdnin. První projekce se odehraje už 19. června. Letos nabídne letní kino hned 11 filmových lahůdek. Krom velkoplošného venkovního plátna a skvělého zvuku ve sluchátkách nebude chybět ojedinělý výhled...

VědaFest aneb Dejvice opět ožijí vědou

Včera v 08:21

Letošní dvanáctý ročník VědaFestu na téma Věda vzdělává zaplní už za týden, tedy ve středu 19. června, od půl deváté ráno do sedmi hodin večer Vítězné náměstí v Dejvicích. V jednodenní akci se opět spojí nejen vědecké instituce napříč republikou a stejně jako v předešlých ročnících ukážou, že...

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

13. června 2024 ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

13. června 2024 v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

MINT Market léto

13. června 2024 v 07:32

Sháníte nové šaty na léto, kabelku k vodě nebo nové náušnice? Přijďte v neděli 16. června od 10 do 18 hodin na MINT Market na Rašínovo nábřeží. Svou tvorbu zde představí více než 130 tvůrců a designérů z celé republiky i zahraničí.

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

12. června 2024 v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

12. června 2024 v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

ZŠ Křimická přijme zaměstnance

12. června 2024 v 09:24

Základní škola Křimická v Horních Měcholupech nabízí místo paní učitelce nebo panu učiteli 1. stupně. Nabízí možnost ubytování a třídnický příplatek 3 000 korun. Informovala o tom Praha 15 na svém facebookovém profilu. „Těšíme se také na asistenty/ky pedagoga,“ uvedla. Více informací lze získat na...

Cyklojízda s průvodcem Prahy 10: Záběhlice

12. června 2024 v 08:17

V úterý 18. června od 18 hodin objedete zajímavá místa Zahradního města a přilehlého okolí Vršovic. Na trase je 10 zastavení s krátkým výkladem. Maximální délka trasy 10 km, dle domluvy s účastníky akce.

Další články
Nahoru