Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Křížem krážem Prahou 13 provádí nová geohra
Park Panská zahrada. Foto: P13

Křížem krážem Prahou 13 provádí nová geohra

Praha 13 připravila naučnou stezku po svém území. V historických, přírodních i moderních urbanizovaných lokalitách je rozmístěno 13 dřevěných sloupků s QR-kódy, které odkazují k informačním článkům na webu městské části. Informovala o tom mluvčí radnice Lucie Steinerová. Naučnou stezku navrhli studenti v rámci každoročního Ideathonu Prahy 13.

„Městská část Praha 13 je rozsáhlé území, které dnes většina lidí vnímá jako rozsáhlé sídliště, ale původně se jedná o starobylou zemědělskou krajinu s usedlostmi známými již ve 13. století. Tato kombinace geohry a turistické poznávací stezky, je nový způsob, jak lze naši městskou část poznat o trochu lépe,“ řekl starosta David Vodrážka (ODS). 

Podnět ke vzniku přinesli účastníci Ideathonu Prahy 13, který se v Praze 13 koná pravidelně a radnice tak dává prostor studentům realizovat nové projekty a zlepšovat život v městské části. Trasa je určena pro středně zdatné turisty, s jistými omezeními je možné ji projet i s terénním kočárkem. 

„Na kole ji lze projet také, ale to spíše nedoporučujeme. Pěší turistika je nejodpočinkovější a nejkrásnější činnost, kterou v přírodě můžete podnikat. Když chceme krajinu i město poznat do nejmenších detailů, musíme ji projít pěšky,“ doplnila místostarostka Marcela Plesníková (ANO). 

Stezka zavede ke 13 důležitým místům v třinácté městské části. Na webových stránkách https://www.praha13.cz/Krizem-krazem je přehled míst, včetně zajímavých informací o třinácti lokalitách. Jednotlivé lokace je možné navštívit postupně, zvlášť nebo také lze hru pojmout jako rodinný či školní výlet o délce asi 17 kilometrů. 

Území třinácté městské části je velmi členité. Z jihu je ohraničena Prokopským a Dalejským údolím a ze severu parkem Háje – Vidoule. Na západě navazuje kulturní zemědělská krajina Českého krasu a na východě navazují čtvrti Radlice a Jinonice. Prahou 13 protéká Prokopský potok, který tvoří pomyslnou zelenou páteř s retenčními nádržemi. 

Bytové komplexy Nové Butovice, Lužiny, Stodůlky a Velká Ohrada byly zasazeny mezi staré osady, které si mnohde zachovaly svou původní tvář. Při rodinném nebo školním výletě se děti mohou naučit pracovat s papírovou mapou v terénu. 

Pro učitele může být hra inspirací k dalším výukovým programům prvouky, zeměpisu, přírodopisu nebo občanské nauky. Co na cestu potřebujete? Skener QR-kódů v mobilním telefonu, papírovou turistickou mapu nebo mapu v aplikaci mobilu, vhodné oblečení a obuv i do přírody, svačinu a především dobrou náladu. 

Trasa není nijak značená, je potřeba použít vlastní papírovou mapu nebo některou z aplikací v chytrém mobilu a najít si vlastní cestu. Cílem je navštívit všech 13 stanovišť a seznámit se s jejich historií i současností. 

Nápad na vznik Křížem krážem Prahou 13 představil tým Robomeow, který se zúčastnil Ideathonu Prahy 13. Tříčlenné týmy spolu s odborníky využívají své kolektivní znalosti a kreativitu k nalezení inovativních řešení pro městskou část Soutěžní tým Robomeow (Maksym Shcherban, Olena Demchenko) načrtnul hrubý rámec projektu „Křížem krážem Prahou 13“, který zaměstnanci radnice dopracovali a zrealizovali.


Autor: Hla

V Praze 2 začala bruslařská sezóna, fungují tři venkovní kluziště

Dnes v 00:56

Ve středu 6. prosince byla na Praze 2 oficiálně zahájena bruslařská sezóna. Zprovoznění kluziště na Grébovce se zúčastnil starosta Jan Korseska a další členové vedení druhé městské části.

Praha 14 zve na Lokální fórum na Černém Mostě II

Včera v 08:54

Obyvatelé čtrnácté městské části se mohou zapojit do přípravy strategického plánu pro rozvoj do roku 2035. Sběr podnětů od veřejnosti probíhá na setkáních, a druhé v tomto roce se koná ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna. Určeno je pro obyvatele sídliště Černý...

Beseda: Husité na Žižkově

8. prosince 2023 v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

7. prosince 2023 v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Další články
Nahoru