dnes
Sobota - jasno
18°C
zítra
Neděle - polojasno
22°C
pozítří
Pondělí - polojasno
23°C
Krize včelstev v Česku, medu bude málo. Poprvé ho nemá ani Toulcův dvůr v Praze 10
Včelám letos neprospívají velké výkyvy počasí. Foto: archiv

Krize včelstev v Česku, medu bude málo. Poprvé ho nemá ani Toulcův dvůr v Praze 10

Po loňském roce, kdy na včelaře dolehlo extrémní sucho, zažívají letos čeští včelaři doslova ránu za ránou. Letošní úroda medu bude nejhorší od roku 1987, kdy včelaři také po velmi dlouhé a studené zimě neměli téměř žádný med. Kvůli jeho nízkému množství se dá očekávat nárůst cen medu až o 15 procent.

Počasí si letos s včelaři zahrálo krutou hru. Začalo to extrémně dlouhou zimou, kdy včely spotřebovaly veškeré glycidové zásoby v úlech a došlo k velkým úhynům. Čeští včelaři zaznamenali 20 až 50 procent úhynů včelstev.

V některých úlech místo oplozených matek zůstaly pouze neoplozené, které snášely vajíčka, z nichž se následně líhli pouze trubci. To vedlo k postupnému vymření celého úlu. Zbylá včelstva, která přezimovala, byla slabá a jejich rozvoj byl velmi pozvolný.

Včelaři ještě nemají vyhráno

Nástup jara byl v letošním roce velmi rychlý. Naráz rozkvetlo mnoho druhů stromů a rostlin, ale chyběla jedna generace včel a včely nestihly z květů nektar posbírat. Květen byl velmi chladný a deštivý. Včely ve vytrvalých deštích nemohou vylétnout.

Z prvních medonosných rostlin, tedy z řepky a akátu nebylo skoro nic. Určitou nadějí pro včelaře je lípa, která teprve začíná kvést. A aby toho nebylo málo, kvůli červnovým povodním mnoho včelařů přišlo o poslední zbývající včelstva.

Ani včelaři, kteří svá včelstva před povodní zachránili, nemají vyhráno. Mnoho krajů jde do boje s komáry pomocí insekticidů a po dobu provádění postřiků musí včelaři svá včelstva uzavřít v úlech. I toto bude mít za následek letošní propad produkce medu.

Ceny kvalitního medu porostou

vcely1-nahled Včelařství na Toulcově dvoře v Praze 10 má dlouholetou tradici. „Chováme zde včely již 15 let a takovou katastrofu jsme ještě nezažili. Med z Toulcova dvora je vyhlášený. Lidé jsou zvyklí si k nám pro něj chodit a letos poprvé jim budeme oznamovat smutnou zprávu – náš med není. Budeme rádi, když vytočíme 100 kilo,“ říká Lenka Skoupá předsedkyně správní rady.

Cena za kilogram medu od včelaře se v roce 2012 pohybovala kolem 130 korun. V letošním roce se dá očekávat nárůst ceny až na 150 korun za kilogram. Med za nižší ceny, si budou moci lidé koupit pouze v obchodních řetězcích, kde zákazníci naleznou nejčastěji pouze dovážené medové směsi.

Jedná se o med smíchaný se sirupy vyráběnými z kukuřice, pšenice a dalších komodit. Tyto medové směsi s medem od včel nemají mnoho společného. Včelaři dlouhodobě upozorňují na nevalnou kvalitu takovýchto směsí, což potvrzují výsledky pravidelných kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).


Autor: Renata Rákosová

Provoz zákaznického centra PVK bude v srpnu bez omezení

9. července 2020 v 10:05

Od 1. srpna obnoví Pražské vodovody a kanalizace provoz zákaznického centra v Dykově ulici. Zákaznické centrum se uzavřelo v druhé polovině března kvůli rozhodnutí vlády související s pandemií způsobené koronavirem. V omezeném režimu bylo znovu otevřeno 4. května.

Praha 2 pro podnikatele: Inzerovat v Novinách Prahy 2 mohou se slevou

9. července 2020 v 07:11

Radní Prahy 2 přijali v dubnu opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na podnikatelské a další subjekty.

Do budovy úřadu Prahy 2 s roušku

8. července 2020 v 11:43

Povinná ochrana úst a nosu plošně zůstala už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Pocitová mapa Prahy 9: Označte místo, které chcete změnit

8. července 2020 v 07:58

Na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkají kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí, a klimatických změn, které ho ovlivňují, vznikla Pocitová mapa.

Další články
Nahoru