Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Zítra Pátek - oblacno 21°C
Čtvrtek 28. 3. 2024
Svátek má Soňa
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kříž smíření bude od podzimu stát na místě, kde proběhla bitva na Bílé hoře. Vyrobí ho bavorský mnich
K mohyle přibude na podzim z dálky viditelný kříž. Foto: Ondřej Kořínek / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Kříž smíření bude od podzimu stát na místě, kde proběhla bitva na Bílé hoře. Vyrobí ho bavorský mnich

Na prostranství, kde před čtyřmi sty lety proběhla bitva na Bílé hoře, bude na podzim vztyčen několikametrový Kříž smíření. Vyrobí ho mnich v bavorském klášteře.

Už pošestnácté se letos na podzim uskuteční na Bílé hoře rekonstrukce střetu mezi českou stavovskou armádou a dvěma katolickými (císařskou a ligistickou) armádami. Letos však na návštěvníky čeká rekonstrukce (v sobotu 19. a v repríze v neděli 20. září) mnohem velkolepější, bude totiž připomínat 400 let, které od roku 1620 uplynou. Rekonstrukce střetu stavovské a katolické armády by se měly zúčastnit zhruba dva tisíce zbrojnošů z celé Evropy.

Během rekonstrukce bojů se na pláni u obory Hvězda představí jezdci na koních, pěší či trubači z Německa, Francie, Ruska a dalších evropských zemí. Podle předsedy spolku Rytíři Koruny České Martina Cholinského bude počet zúčastněných vojáků rekordní. Diváci se mohou těšit i na pyrotechnické efekty a výstřely z děl.

Válečný střet, jenž rozhodl o osudu celého stavovského povstání a rozhodujícím způsobem ovlivnil osud českého státu, má už tradiční místo na pláni u obory Hvězda, přestože mohyla bitvy, a tedy skutečné místo soubojů, leží o pár set metrů dál.

Letos premiérově se uskuteční velký historický průvod, který se vydá v pátek 18. září z Písecké brány v Praze 6 na Hradčanech až na Pohořelec v Břevnově. V průvodu budou účastníci rekonstrukce bitvy.

„I když samozřejmě dopředu víme, jak bitva dopadne, na letošní ročník se těším, protože tak velkolepé provedení, jaké se chystá, tu ještě nebylo,“ uvedl místostarosta Prahy 6 pro kulturu Jan Lacina (STAN).

Rekonstrukce bitvy nebude jedinou připomínkou historického milníku našich dějin. Ekumenická rada církví, Česká biskupská konference, Federace židovských obcí a předběžně též Česko-německý fond budoucnosti chystají v den výročí 8. listopadu přímo v místě přelomové bitvy ekumenickou bohoslužbu a umístění tři a půl metru vysokého Kříže smíření na mohyle.

Kříž by podle generálního sekretáře Ekumenické rady církví v České republice Petra Jana Vinše měl připomínat to, co mají církve společné, tedy službu Bohu a lidem. Autorem návrhu kříže je umělec a řeholník z bavorského kláštera Abraham Fisher.

Rekonstrukci organizuje Občanské sdružení Bílá hora 1620 a Praha 6 ve spolupráci s pražským magistrátem. Náklady budou dva miliony korun. Na financování přispěl magistrát 750 tisíci korun, zbytek zaplatí šestá městská část.


Autor: Jan Puci

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru