Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kriticky ohrožený křivatec český pravý je v Praze doma, nyní kvete třeba v Troji
Právě kvete křivatec český pravý. Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Kriticky ohrožený křivatec český pravý je v Praze doma, nyní kvete třeba v Troji

Přicházející jaro je dobře viditelné i v trojské botanické zahradě, která je jako ostatní zahrady z rozhodnutí vlády uzavřena. V oblasti expozice Stráň, kde jsou zachované zbytky původní vegetace, vyniká žlutě kvetoucí křivatec český pravý. Jedná se o kriticky ohroženou cibulovinu, která je typická pro oblast Prahy a středních Čech.

Křivatec český pravý byl popsán z území Prahy a dodnes tu má v rámci České republiky výrazné populace, které přesahují jen do blízkého okolí a na Kolínsko. Další oblastí výskytu je jihozápadní Morava, konkrétně širší okolí Moravského Krumlova.

Obsazuje velmi otevřená, kamenitá a štěrkovitá místa s minimem konkurence dalších rostlin. Zajímavostí je, že netvoří semena a veškeré šíření probíhá pomocí malých cibulek, které příležitostně může roznášet silnější vítr.

„Křivatců u nás roste pět druhů, křivatec český pravý patří spolu s křivatcem maličkým k nejvzácnějším, naopak každý patrně zná křivatec žlutý, rostoucí na kdejaké vlhčí louce i v některých parcích či ve světlých lesích,“ říká Vlastík Rybka, vedoucí Útvaru odborné činnosti Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Kromě vzácného křivatce lze na jarní květy narazit v různých částech trojské zahrady. Stráň pokrývají například drobné osívky jarní.

Kromě dalších raných jarních cibulovin, jako jsou sněženky a krokusy, rozkvétá v Ornamentální zahradě talovín zimní, rostlina z rodu pryskyřníkovitých. Objevují se různobarevné květy řady druhů a odrůd čemeřic, které patří mezi rostliny často pěstované v zahradách, ale vyskytující se i ve volné přírodě.

Čemeřice na první pohled upoutají výraznými květy různých barev, a to někdy už na konci ledna, v době, kdy je ještě zahrada pokrytá sněhem. Velké množství jejich druhů můžeme najít i ve volné přírodě. 

Nádherné květy čemeřic patří mezi první posly jara. Dříve se rychlily tak, aby svými květy těšily už v období Vánoc. Podle legendy totiž čemeřice vykvetly ze slz dívky, která plakala, protože neměla dárek pro právě narozeného Ježíška. Účinky čemeřice znali lidé už ve starověku. Používala se jako léčivka i na výrobu šípového jedu pro lov zvěře.

„Rostlina patří mezi pryskyřníkovité, pro něž je typický obsah ranunkulinu a dalších jedovatých látek. Právě proto nejsou vhodné pro použití v domácí lékárně. Přesto jsou velmi oblíbené jako okrasné trvalky, které na vhodném stanovišti nepotřebují žádnou zvláštní zahradnickou péči,“ uvádí kurátorka trojské botanické zahrady Jarmila Skružná. 

Ve skalce září modře nízké jarní kosatce síťkované a začíná zde rozkvétat i devětsil lékařský. Kromě bylin tu již kvetou i první dřeviny, objevují se růžové květy výrazně vonící kaliny vonné nebo květy vilínů.


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Včera v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Včera v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Včera v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Včera v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

21. dubna 2021 ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

21. dubna 2021 v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

21. dubna 2021 v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

20. dubna 2021 ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Další články
Nahoru