Dnes Pátek - mlha 7°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 10°C
Pátek 7. 10. 2022
Svátek má Justýna
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kriticky ohrožený křivatec český pravý je v Praze doma, nyní kvete třeba v Troji
Právě kvete křivatec český pravý. Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Kriticky ohrožený křivatec český pravý je v Praze doma, nyní kvete třeba v Troji

Přicházející jaro je dobře viditelné i v trojské botanické zahradě, která je jako ostatní zahrady z rozhodnutí vlády uzavřena. V oblasti expozice Stráň, kde jsou zachované zbytky původní vegetace, vyniká žlutě kvetoucí křivatec český pravý. Jedná se o kriticky ohroženou cibulovinu, která je typická pro oblast Prahy a středních Čech.

Křivatec český pravý byl popsán z území Prahy a dodnes tu má v rámci České republiky výrazné populace, které přesahují jen do blízkého okolí a na Kolínsko. Další oblastí výskytu je jihozápadní Morava, konkrétně širší okolí Moravského Krumlova.

Obsazuje velmi otevřená, kamenitá a štěrkovitá místa s minimem konkurence dalších rostlin. Zajímavostí je, že netvoří semena a veškeré šíření probíhá pomocí malých cibulek, které příležitostně může roznášet silnější vítr.

„Křivatců u nás roste pět druhů, křivatec český pravý patří spolu s křivatcem maličkým k nejvzácnějším, naopak každý patrně zná křivatec žlutý, rostoucí na kdejaké vlhčí louce i v některých parcích či ve světlých lesích,“ říká Vlastík Rybka, vedoucí Útvaru odborné činnosti Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Kromě vzácného křivatce lze na jarní květy narazit v různých částech trojské zahrady. Stráň pokrývají například drobné osívky jarní.

Kromě dalších raných jarních cibulovin, jako jsou sněženky a krokusy, rozkvétá v Ornamentální zahradě talovín zimní, rostlina z rodu pryskyřníkovitých. Objevují se různobarevné květy řady druhů a odrůd čemeřic, které patří mezi rostliny často pěstované v zahradách, ale vyskytující se i ve volné přírodě.

Čemeřice na první pohled upoutají výraznými květy různých barev, a to někdy už na konci ledna, v době, kdy je ještě zahrada pokrytá sněhem. Velké množství jejich druhů můžeme najít i ve volné přírodě. 

Nádherné květy čemeřic patří mezi první posly jara. Dříve se rychlily tak, aby svými květy těšily už v období Vánoc. Podle legendy totiž čemeřice vykvetly ze slz dívky, která plakala, protože neměla dárek pro právě narozeného Ježíška. Účinky čemeřice znali lidé už ve starověku. Používala se jako léčivka i na výrobu šípového jedu pro lov zvěře.

„Rostlina patří mezi pryskyřníkovité, pro něž je typický obsah ranunkulinu a dalších jedovatých látek. Právě proto nejsou vhodné pro použití v domácí lékárně. Přesto jsou velmi oblíbené jako okrasné trvalky, které na vhodném stanovišti nepotřebují žádnou zvláštní zahradnickou péči,“ uvádí kurátorka trojské botanické zahrady Jarmila Skružná. 

Ve skalce září modře nízké jarní kosatce síťkované a začíná zde rozkvétat i devětsil lékařský. Kromě bylin tu již kvetou i první dřeviny, objevují se růžové květy výrazně vonící kaliny vonné nebo květy vilínů.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru