dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Kriticky ohrožení bongové zplodili v Praze dalšího ušatého krasavce
Předky mám sice z Afriky, ale ze mě bude pražská patriotka. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Kriticky ohrožení bongové zplodili v Praze dalšího ušatého krasavce

Je to přesně týden, co se v pražské zoo narodila samička bonga horského. Matkou tohoto ušatého mláděte je šestiletá samice Maureen a otcem sedmiletý Chadim. Pro oba z nich je to již druhý společný potomek. Malá samička je v pořádku a zatím se stále drží v blízkosti své matky, která ji pravidelně krmí mateřským mlékem.

Bongové jsou plachá, skrytě žijící zvířata, která se pohybují v malých rodinných skupinách. Charakterističtí jsou kaštanovou barvou srsti se zdánlivě nápadnou kresbou, která je ale ve skutečnosti výborným krycím zbarvením zejména v lesním prostředí.

bongo-clanek-nahled Bongo horský žije pouze na několika místech v africké Keni. V současné chvíli se jejich počet ve volné přírodě odhaduje na něco málo okolo 100 jedinců, proto jsou Červenou knihou vedeni jako kriticky ohrožení. Záchovná populace v zoologických zahradách je proto velmi cenná a každé narozené mládě je pro chovatele dobrou zprávou a nadějí do budoucnosti.

V Zoo Praha jsou kriticky ohrožení bongové horští chováni od roku 1988 a letos narozená samička je již 45. mládětem pražského chovu. Současná skupina se skládá ze čtyř chovných samic a jednoho samce.


Další články
Nahoru