Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kriticky ohrožené karasy obecné vypustila Zoo Praha v Přerově nad Labem
Malí karasové obecní byli namnoženi v rybníčku v areálu Zoo Praha. Stovka těchto ryb byla dnes vypuštěna do rybníka v Přerově nad Labem – vůbec poprvé za hranicemi hlavního města. Foto Petr Hamerník / Zoo Praha

Kriticky ohrožené karasy obecné vypustila Zoo Praha v Přerově nad Labem

Tým Zoo Praha ve čtvrtek 9. června vypustil karasy obecné do nově revitalizovaného Salvátorského rybníka v Přerově nad Labem. Zahrada tak zahájila reintrodukci této téměř vyhynulé ryby mimo území hlavního města. Jedná se o součást dlouhodobého projektu návratu téměř vyhynulého druhu do českých vod.

Karas obecný byl kdysi běžnou rybou návesních rybníků a tůní. V důsledku ztráty přirozeného prostředí a konkurence zavlečeného karase stříbřitého je u nás dnes na pokraji vyhynutí,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

„Po úspěšném vypouštění malých karasů odchovaných v Zoo Praha do rybníka v pražské Vinoři loni na podzim jsme započali jeho návrat do vod mimo hlavní město,“ pokračoval.

Udržet charakter takového místa je podle něj nadále klíčové i pro jeho celkovou biodiverzitu. Karasové obecní by se v tamním rybníku měli množit po boku hned několika druhů ohrožených obojživelníků. Bez komerčně chovaných druhů ryb totiž zachová nádrž svou ekologickou hodnotu a biotop se tak přiblíží původní české tůni.

„Považuji to za opravdu zásadní počin, který rybníku v Přerově nad Labem zajistí nevídanou kvalitu vody. Aby to vydrželo je však žádoucí, aby lidé do tamní vody nevypouštěli například okrasné ryby či vánoční kapry, kteří by mohli rovnováhu nového ekosystému narušit,“ apelovala na místě náměstkyně pražského primátora pro oblast životního prostředí Jana Komrsková (Piráti).

Právě nacházet vhodné lokality s hojnou vegetací a především absencí druhů ryb, které by ji narušovaly, je pro vysazení karasů stěžejní. Významnou roli ve výběru místa sehrálo tentokrát Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) a jejich databáze vodních ploch.

„Jsem ráda, že Sdružení místních samospráv pomohlo najít vhodné rybníky pro záchranu tohoto druhu karasů a podílí se na takto důležitém projektu se Zoo Praha,“ říká předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková.

Salvátorský rybník v Přerově nad Labem prošel pod taktovkou tamního starosty Jiřího Beneše s přispěním Středočeského kraje rozsáhlou revitalizací. Obstarat vhodné karasy obecné z původní labské linie, která je geneticky vhodná pro reintrodukci, rozmnožit je a připravit na vypouštění je rovněž výsledkem mnohaleté práce řady institucí.

„Dnešní otevření obnoveného rybníka v Přerově nad Labem mne netěší jen proto, že vracíme do přírody karase obecného. Moje radost je dvojnásobná. Důvod? Spolupráce obce, Zoo Praha, Akademie věd ČR, ČZU, Českého rybářského svazu a mnoha dalších lidí. Tedy spolupráce a propojení umu a zájmu vždy přináší výborné výsledky. Karasovi obecnému přeji, aby se mu ve volné přírodě dařilo, a lidem, kteří to vše realizovali, přeji další úspěšné projekty,“ sdělila na místě první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Věra Kovářová (STAN).

In situ projekty Zoo Praha pomáhají na pěti světadílech. Vedle proslulého návratu koní Převalského do Mongolska či projektu Toulavý autobus, který pomáhá chránit gorily či luskouny ve střední Africe, se snažení pražské zoo soustředí i na ochranu biodiverzity v Česku.

Vedle karase obecného jde například o projekt na podporu populace ještěrky zelené, užovky podplamaté či několika druhů motýlů.

Karas obecný je výjimečný i tím, že dokáže přežít také v zarůstajících vodách s nedostatkem kyslíku. Hlavním rizikem je pro něj úbytek vhodných vod a konkurence karase stříbřitého, který jej z původních stanovišť vytlačuje a kříží se s ním.


Autor: Jan Puci

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru