Dnes Pátek - prehanky-dest 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kriticky ohrožené druhy rostlin vrací botanici do původních lokalit v Praze
Divizna brunátná s temně fialovými květy je dnes známá pouze v několika jedincích z území Šance nad Břežanským údolím. Zdroj foto: se souhlasem Botanická zahrada hl. m. Prahy

Kriticky ohrožené druhy rostlin vrací botanici do původních lokalit v Praze

V minulých týdnech se podařilo vysadit na přírodní stanoviště rozrazil dlouholistý, který roste v Praze už jen na jejím východním okraji u Běchovic. V únoru také došlo k vysazení koniklece otevřeného, který je v Evropě velmi vzácný a v Praze se už ve volné přírodě nevyskytoval. Informovala o tom mediální zástupkyně Botanické zahrady hl. m. Prahy Darina Miklovičová.

Odborníci z pražské botanické zahrady ve spolupráci s odborem ochrany přírody magistrátu a dalšími institucemi, jakými jsou například Česká zemědělská univerzita či Výzkumný ústav rostlinné výroby, pečují o záchranu genofondu rostlin, které jsou kriticky ohrožené.

Na vysazení koniklece v chráněném území v Praze se podílela i Zoologická a botanická zahrada města Plzně. Odborníci v pražské botanické zahradě pečují rovněž o další kriticky ohrožené a téměř vyhynulé druhy rostlin, například upolín nejvyšší a hlaváček jarní, které byly vypěstovány ze sesbíraných semen a rovněž se připravuje jejich výsadba na přírodní stanoviště.

„Jednou z důležitých úloh botanických zahrad je činnost v oblasti ochrany genofondu rostlin. Jedná se o činnost přímo směřující ke zlepšení situace ohrožených druhů rostlin, ale i o vzdělávání návštěvníků v tomto směru. Tyto aktivity v posledních letech značně posilujeme, přímo u nás v botanické zahradě budujeme biotopové expozice,“ uvedl ředitel pražské zahrady Bohumil Černý.

„Jednou z nich je expozice rašeliniště v Horní zahradě, dále biotop písčiny v Ornamentální zahradě a aktuálně tvoříme expozici biotopů ohrožených rostlin na Stráni. Návštěvníky se snažíme informovat o ohrožených rostlinách a o způsobu jejich ochrany v přírodě,“ dodal.

Flóra Prahy v ohrožení

Některé rostliny, které ještě před několika desítkami let patřily k běžné součásti naší přírody, se v poslední době stávají přímo ohroženými vyhynutím. Kromě již vysazených druhů pečují v botanické zahradě v Troji o hlaváček jarní z údolí Vltavy a upolín nejvyšší, kdy se z posledních dvou rostlin z Hrnčířských luk podařilo vypěstovat 12 mladých rostlinek.

Z dalších již téměř vyhynulých rostlin zaslouží zmínku prha arnika, hvězdnicovitá žlutokvětá rostlina, jedinečná divizna brunátná s temně fialovými květy, která je dnes známá pouze v několika jedincích z území Šance nad Břežanským údolím, nebo hvozdík sivý, který lze ještě vzácně najít v Modřanské rokli.

„Svoji pozornost jsme při záchraně genofondu rostlin upřeli zejména ke stanovištím v Praze a jejím blízkém okolí. Květena této oblasti je velmi bohatá a rozmanitá, ovšem s ohledem na množství působících negativních vlivů jsou některé druhy velmi vážně ohrožené a v Praze jim hrozí vyhynutí. V současnosti pěstujeme a dále množíme přes sto ohrožených druhů přímo z Prahy, pro některé máme připravený plán jejich návratu zpět na místa výskytu,“ doplnil náměstek odborného oddělení Botanické zahrady hl. m. Prahy Vlastik Rybka.

Pro návrat do přírody je podle něj nutné pečlivě vybrat stanoviště, ideální je, když se rostliny vrátí na původní místo výskytu. Praha je nesmírně rozmanitá, jsou zde biotopy od skalních stepí Dolního Povltaví přes krasové lokality na západním okraji Prahy v širším okolí Radotína, dále pak mokřady zejména na východním a jihovýchodním okraji Prahy a mnoho drobných cenných ostrůvků přírody uvnitř samotného města.

Při záchraně a ochraně ohrožených rostlin se podle Rybky botanici řídí stupněm ohrožení. Nejprve probíhá pečlivý sběr semen. V případě vzácných druhů, které zatím neustupují, se vytváří tzv. záložní populace. V případě druhů, které mizí, probíhá množení a následně výsev či výsadba, jež mají posílit jejich populace v přírodě.

Druhy rostlin na samé hraně vyhynutí, případně vyhynulé, vyžadují propracované projekty záchrany. Jedná se o dlouhodobý proces, při kterém je nutné reagovat na skutečný vývoj v přírodních lokalitách.


Autor: Jan Puci

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Dnes v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru