dnes
Pátek - jasno
19°C
zítra
Sobota - jasno
15°C
pozítří
Neděle - zatazeno
12°C
Malíř Kristian Kodet se stal čestným občanem Prahy 1
Malíř Kristian Kodet, starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a fotograf Jakub Ludvík (zprava). Foto: P1

Malíř Kristian Kodet se stal čestným občanem Prahy 1

Akademický malíř Kristian Kodet se včera, v den svých sedmdesátých narozenin, stal 23. čestným občanem Prahy 1. Ocenění mu na Staroměstské radnici předal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

kodet Kristian Kodet se narodil 17. července 1948 v Praze. Pochází z rodiny českého sochaře Jana Kodeta, je vnukem sochaře Emanuela Kodeta. Svoji uměleckou dráhu započal v letech 1963 až 1964, kdy působil v Městských divadlech pražských jako jevištní výtvarník. V následujících letech (1964–1968) odešel studovat na uměleckou akademii Académie des Beaux Arts do Bruselu. Po návratu z Belgie začal poprvé vystavovat svá díla.

V roce 1968, po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, emigroval poprvé do Švýcarska, zde setrval v Ženevě až do roku 1970, kdy se vrátil zpět domů do Prahy. Podruhé opustil svoji rodnou zemi v roce 1979, tentokrát odjel do USA.

V Americe dále pokračoval ve své malířské tvorbě a uskutečnil zde řadu samostatných výstav. Jeden z jeho obrazů si mimo jiné zakoupil bývalý prezident USA Ronald Reagan. Po revoluci v roce 1989 se opět vrátil zpět do vlasti, kde žije a pracuje dodnes. Žije v historickém centru, je občanem Prahy 1. 

V roce 2001 otevřel své vlastní soukromé Muzeum Kodet, kde byla umístěna stálá sbírka výtvarných prací všech tří generací rodiny Kodetových. Ze dvou manželství má čtyři dcery.

„Kristian Kodet ani v turbulencích neklidného 20. století nezapomněl na svou vlast, a jakmile to bylo možné, vrátil se z emigrace domů, aby mohl svými občanskými postoji pomáhat návratu demokracie do totalitou poznamenané země. Svými názory stál vždy na straně demokracie, svobody a lidské důstojnosti. Došlo tak k vrcholnému sepětí člověka-umělce a člověka-občana,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.


Stav přírody. Výstava obrazů malířky Albíny Gorbíny

Dnes v 17:48

Od středy 24. října najdete v Knihovně Antonína Švehly novou výstavu obrazů mladé amatérské malířky Albíny Gorbíny, která v Praze vystavuje vůbec poprvé.

Sarah Pinborough: Tiché lži

Dnes v 16:11

Autorka bestselleru Ví o tobě se vrací s neuvěřitelně propracovaným, napínavým psychologickým thrillerem o třech ženách, jejich tajemstvích a nebezpečí, kterému nemohou uniknout.

Palm Off Fest 2018 zve na bezplatné filmové projekce s diskuzemi

Dnes v 08:16

Festival Palm Off Fest ve spolupráci s projektem KineDok nabídne v rámci doprovodného programu také bezplatné filmové projekce pro veřejnost a diskuse k několika výrazným snímkům. 

Program národních oslav 100 let republiky – Oslavme společné století v Praze

Včera v 09:57

V centru Prahy vyvrcholí o víkendu 27. – 28. října národní oslavy k příležitosti sto let vzniku republiky. Pražany a návštěvníky z celé republiky a zahraničí čeká bohatý program, který dnes na tiskové konferenci představili zástupci hl. m. Prahy, agentury Czech Tourism, Českého rozhlasu, Českých...

Zuzana Stirská: Jen já a klavír

Včera v 07:45

Zuzana Stirská je po mnoho let spojována se souborem Fine Gospel Time. Teď přichází s komorním představením, ve kterém se Zuzana blýskne širokou škálou svých pěveckých schopností. Je stejně dobrá zpěvačka spirituálů, gospelů, ale i šansonů, muzikálů a dokonce i jazzových...

Múzy dětem v galerii Portheimka

Včera v 07:20

Praha 5 zve na benefiční výstavu výtvarných děl ve prospěch dětí ze zařízení náhradní výchovy z celé ČR – Múzy dětem, do galerie Portheimka. Výstava se koná do 25. listopadu.

Před sto lety a dnes. Koncert k výročí vzniku Československé republiky s doprovodným programem

17. října 2018 ve 21:19

Další z akcí k významnému výročí vzniku Československé republiky si pro vás připravila třetí městská část 24. října od 14 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na pódiu se vystřídají kapely jako Péro za kloboukem, Kateřina Steinerová & Her Swing Boys či legendární Garage & Tony...

Praha 5: Výstava Inka v Altánu Klamovka

17. října 2018 ve 14:55

Výstavy Barbory Čápové „Inka” v galerii Altánu Klamovka byla zahájena v úterý 16. října a potrvá do 10. listopadu.

Koncert komorní hudby v Galerii 14

17. října 2018 v 08:10

Ve středu 24. října se v Galerii 14 koná koncert komorní hudby. Na programu jsou skladby Antonína Dvořáka, Leonarda Bernsterina, Michael Nymana. Začátek je v 18:30 hodin.

Výstava Zachraňte naše děti na radnici pokračuje

17. října 2018 v 07:03

Na radnici Prahy 15 stále pokračuje výstava, kterou zrealizovaly Historická rada Svazu Čechů v RCH a NVI Jednota v roce 2016 k 25. výročí válečných událostí na Daruvarsku. Do České republiky ji přivezl v roce 2017 starosta Milan Wenzl, který zajistil její putování. Najdete zde fotografie reportéra...

Praha 3 zve na slavnostní koncert k výročí vzniku Československa, vstup je zdarma

17. října 2018 v 00:10

K významnému výročí založení Československa Praha 3 připravila pro veřejnost na čtvrteční večer slavnostní koncert ve výjimečných prostorách kostela Nejsvětějšího Srdce Páně.  

Další články
Nahoru