dnes
Neděle - jasno
22°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
23°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Malíř Kristian Kodet se stal čestným občanem Prahy 1
Malíř Kristian Kodet, starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a fotograf Jakub Ludvík (zprava). Foto: P1

Malíř Kristian Kodet se stal čestným občanem Prahy 1

Akademický malíř Kristian Kodet se včera, v den svých sedmdesátých narozenin, stal 23. čestným občanem Prahy 1. Ocenění mu na Staroměstské radnici předal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

kodet Kristian Kodet se narodil 17. července 1948 v Praze. Pochází z rodiny českého sochaře Jana Kodeta, je vnukem sochaře Emanuela Kodeta. Svoji uměleckou dráhu započal v letech 1963 až 1964, kdy působil v Městských divadlech pražských jako jevištní výtvarník. V následujících letech (1964–1968) odešel studovat na uměleckou akademii Académie des Beaux Arts do Bruselu. Po návratu z Belgie začal poprvé vystavovat svá díla.

V roce 1968, po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, emigroval poprvé do Švýcarska, zde setrval v Ženevě až do roku 1970, kdy se vrátil zpět domů do Prahy. Podruhé opustil svoji rodnou zemi v roce 1979, tentokrát odjel do USA.

V Americe dále pokračoval ve své malířské tvorbě a uskutečnil zde řadu samostatných výstav. Jeden z jeho obrazů si mimo jiné zakoupil bývalý prezident USA Ronald Reagan. Po revoluci v roce 1989 se opět vrátil zpět do vlasti, kde žije a pracuje dodnes. Žije v historickém centru, je občanem Prahy 1. 

V roce 2001 otevřel své vlastní soukromé Muzeum Kodet, kde byla umístěna stálá sbírka výtvarných prací všech tří generací rodiny Kodetových. Ze dvou manželství má čtyři dcery.

„Kristian Kodet ani v turbulencích neklidného 20. století nezapomněl na svou vlast, a jakmile to bylo možné, vrátil se z emigrace domů, aby mohl svými občanskými postoji pomáhat návratu demokracie do totalitou poznamenané země. Svými názory stál vždy na straně demokracie, svobody a lidské důstojnosti. Došlo tak k vrcholnému sepětí člověka-umělce a člověka-občana,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.


Knižní novinka: Osmnáct pod nulou je další thriller Stefana Ahnhema

22. května 2019 v 07:18

Knižní novinka Osmnáct pod nulou je třetí mrazivý thriller z pera švédského bestselleristy Stefana Ahnhema, třetí temný případ Fabiana Riska.

Museum skla Portheimka uspělo v prestižní soutěži

18. května 2019 ve 23:26

Druhé místo v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis v kategorii „Muzejní počin roku 2018“ obsadilo Museum skla Portheimka. Vyhlášení výsledků „slávy muzeí“ se konalo ve čtvrtek 16. května ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Laserový muž a Český důchodce. Reportážní cesta do podhoubí xenofobie a strachu v DOXu

18. května 2019 v 10:10

Na počátku 90. let terorizoval Stockholm a Uppsalu laserovou puškou. John Ausonius, švédský „laserový muž“, který střílel především na imigranty či jejich potomky. O téměř třicet let později u nás začaly padat na železniční koleje stromy, pokácené českým důchodcem. Jsou to dva zcela různé příběhy,...

Výstavu Zdeňky Čechové najdete v Galerii 9

18. května 2019 v 08:29

Výstavu obrazů a projekcí autorských uměleckých multimediálních děl výtvarnice, režisérky a choreografky Zdeňky Čechové uvidíte v červnu v Galerii 9. Vernisáž výstavy se koná 3. června v 18 hodin.

Poslední premiérou sezony Městských divadel pražských bude Romeo a Julie

18. května 2019 v 08:08

Premiérou jedné z nejslavnějších tragédií o lásce uzavřou Městská divadla pražská svoji první sezonu pod novým vedením. Romea a Julii v režii uměleckého šéfa Michala Dočekala uvede divadlo ABC poprvé 25. května.

Svorný nesoulad. Výstavu najdete v Galerii 9

17. května 2019 v 07:57

Lenka Vojtová a Jaroslav Křížek vystavují v Galerii 9. Výstavu Svorný nesoulad uvidíte do 30. května.

Operace Anthropoid: Debata s Jiřím Padevětem

17. května 2019 v 07:42

Praha 8 a Sokol Libeň zvou na debatu s historikem a spisovatelem Jiřím Padevětem ve středu 29. května od 18 hodin. V sokolovně bude zahájena výstava „Sokol a Anthropoid“.

Další články
Nahoru