Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 9°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 6°C
Čtvrtek 6. 5. 2021
Svátek má Radoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kriminalizace HIV: Česko téměř na čele žebříčku, horší je už jen Bělorusko
Virus HIV se vyskytuje především v krvi. Ilustrační foto: Freeimages.com

Kriminalizace HIV: Česko téměř na čele žebříčku, horší je už jen Bělorusko

Česko je druhým nejhorším místem na světě v míře kriminalizace HIV pozitivních pacientů. Na prvním místě žebříčku se ocitlo Bělorusko, největší počet trestních případů byl zaznamenán v Rusku. Vychází to ze zprávy celosvětového informačního centra HIV JUSTICE NETWORK.   

Šestasedmdesátistránková zpráva s názvem „Pokroky v spravedlnosti pro HIV pozitivní 3: Růst globálního hnutí proti kriminalizaci HIV“ shrnuje výsledky dosažené v oblasti celosvětového úsilí proti kriminalizaci HIV za poslední tři roky. Materiál uvádí, že za sledované období mělo Česko druhou nejvyšší míru kriminalizace HIV pozitivních na světě (5,5 případů na 1000 diagnostikovaných pacientů). Na prvním místě žebříčku se ocitlo Bělorusko (13,9 případů na 1000 pacientů), největší počet trestních případů byl zaznamenán v Rusku (celkem 314 stíhaných případů). 

Zpráva dále konstatuje, že pokračující kriminalizace HIV přitom brání účinné prevenci a zhoršuje stigma a diskriminaci spojené s tímto onemocněním. Trestní zákon je často aplikován na základě mýtů nebo zastaralých informací o HIV a způsobu jeho přenosu.

Velká část trestních případů stíhá činy, které nepředstavují žádné nebo jen zanedbatelné riziko přenosu HIV, jakým je například nechráněný orální sex, kojení, kousání, poškrábání, plivání nebo sex bez kondomu s HIV pozitivní osobou, která má nízkou nebo dokonce nulovou virovou nálož HIV.

Hrozí za něj vysoké tresty odnětí svobody

České soudy nejčastěji řeší případy jednání HIV pozitivních osob spočívající v nechráněném pohlavním styku. Podle českého trestního zákoníku se takové jednání obvykle posuzuje jako trestný čin šíření nakažlivé nemoci a současně obvykle také jako trestný čin těžkého ublížení na zdraví (často ve stádiu pokusu). 

Zejména druhý z trestných činů je velmi závažný a hrozí za něj vysoké tresty odnětí svobody. Společným znakem téměř všech českých případů přitom je, že nikdy k žádné nákaze virem HIV nedošlo a soudy pouze posuzovaly teoretickou míru rizika nákazy, informovala nestátní nezisková organizace Česká společnost AIDS pomoc v tiskové zprávě.

„Policie ani soudy bohužel často neznají nebo nerespektují fakta o HIV a způsobech a pravděpodobnosti jeho přenosu,“ komentuje zprávu Jakub Tomšej, vedoucí právní poradny České společnosti AIDS pomoc.

„V zahraničí je například již několik let bráno za potvrzené, že úspěšně léčený HIV pozitivní člověk s nulovou virovou náloží je pro sexuální partnery neinfekční a nikoho nakazit nemůže. České soudy o tom zpravidla nevědí a pokud se obviněný kvalifikovaně nebrání, může být odsouzen, i když nejednal v rozporu s pokyny lékaře,“ připomíná Tomšej. 

V zajetí předsudků z 90. let

Zatímco jiná infekční onemocnění, namátkou chřipka, na kterou každoročně zemře v Česku několik stovek lidí, se nikdy pod režim trestního stíhání za šíření nemoci nedostala, HIV stále vzbuzuje nepřiměřené obavy. Léčená HIV infekce je dnes přitom považována za chronické onemocnění, s kterým se pacienti dožívají stejně vysokého věku jako zbytek populace. 

„Na nepřiměřené užívání trestního zákona při stíhání HIV pozitivních osob v Česku upozorňujeme už delší dobu,“ říká Robert Hejzák, předseda spolku Česká společnost AIDS pomoc, který poskytuje pomoc HIV pozitivním osobám a jejich blízkým.

 „Jsem přesvědčen o tom, že několik lidí u nás bylo odsouzeno za něco, co se nikdy nestalo a ani stát nemohlo. Žijeme stále v zajetí předsudků z 90. let minulého století,“ uzavírá Hejzák.

Celou původní zprávu, která má 76 stran a je v angličtině, lze stáhnout zde:
https://1url.cz/KMDGL


PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

Včera ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

Včera ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

Včera ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

Včera v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

PinCity Prahy 4 je modernější

Včera v 10:06

Praha 4 se koncem roku připojila k městům a obcím, které platformu PinCity provozují. Platforma umožňuje obyvatelům prostřednictvím jednoduchého grafického rozhraní lokalizovat a navrhnout si svůj vlastní projekt, který mohou ostatní lidé komentovat a hodnotit, a dát tak radnici najevo, co a kde...

Praha 15: Podávejte projekty do participativního rozpočtu

4. května 2021 ve 13:53

Do 19. května je možné podávat své návrhy do participativního rozpočtu Prahy 15. V rámci této výzvy jsou přijímány návrhy na investiční projekty určené na úpravu veřejně přístupného prostranství na území Prahy 15 – Hostivaře nebo Horních Měcholup na pozemcích svěřených městské části...

Další články
Nahoru