dnes
Pondělí - jasno
18°C
zítra
Úterý - zatazeno
19°C
pozítří
Středa - zatazeno
24°C
Kriminalita v Praze byla loni nejnižší za poslední čtvrtstoletí
Ilustrační foto: Policie ČR

Kriminalita v Praze byla loni nejnižší za poslední čtvrtstoletí

Pražská policie loni řešila 56 432 trestných činů, což bylo o 12 procent méně než v roce 2015. Kriminalita v hlavním městě byla nejnižší od roku 1991. Policie podobně jako v předchozích letech objasnila čtvrtinu trestných činů. Mezi trestnými činy tradičně převažovaly kapesní krádeže, následovaly krádeže věcí z aut. Vražd se stalo 20, tedy o čtyři méně než předloni. Neobjasněné zatím zůstávají tři.

Kriminalita v hlavním městě klesá od roku 2002. Výjimkou byl rok 2013, kdy však sehrála zásadní roli amnestie bývalého prezidenta Václava Klause. Nejvíc trestných činů se loni stalo v centru Prahy, následoval Smíchov. „Je to lokalita, kde je metro, velké nákupní centrum, nová zástavba či kanceláře," popsal náměstek ředitele pražské policie Ivan Smékal. Nejméně trestných činů se naopak stalo v okrajových částech metropole.

Podle Smékala se v průměru stane 155 trestných činů denně. Zajímavostí loňského roku podle něj bylo to, že nejvíc se jich stalo hned v lednu, který naopak v minulosti býval klidnějším měsícem. „Je zima, nedaří se kapsářům, nejsou ideální podmínky. Nemám proto vysvětlení," podotkl Smékal. Nejklidnějším měsícem naopak byl nezvykle prosinec.

Zhruba polovina všech loňských trestných činů v hlavním městě byly krádeže. Praha je specifická zejména kapesními krádežemi, které tvořily 13 procent z celkové kriminality v metropoli a zároveň přes 61 procent kapesních krádeží v rámci celého Česka. „Do Prahy ročně jezdí kolem šesti milionů turistů, a to jsou potenciální oběti pro kapsáře," uvedl Smékal.

Připomněl v této souvislosti, že kapsáři mnohdy pocházejí z různých zemí a okrádají turisty i v jiných evropských metropolích. „Putují Evropou, známe je z Vídně, Mnichova, Berlína nebo Varšavy. Tam, kde se jim daří, tak zůstanou," uvedl Smékal. Od roku 2003 neklesl počet kapesních krádeží na území hlavního města pod 7000 ročně. Loni však nastal meziroční pokles klesl ze 8309 na 7292 skutků. Podle Smékala je boj proti kapsářům jednou z hlavních priorit letošního roku.

Zdůraznil, že Praha není typickým městem pro násilnou trestnou činnost, která loni tvořila méně než tři procenta všech trestných činů. „Je to pro nás poměrně pozitivní údaj," řekl Smékal.

Počet vražd byl například v loňském roce nejnižší od roku 1990. „Už to není o bojích mezi zahraničními gangy. Figuruje tam jenom jeden cizinec, v minulosti to byla i polovina," podotkl Smékal. Klesl podle něj také počet loupežných vražd. Většinou se loni vraždy staly kvůli alkoholu, vztahovým problémům či pracovním sporům. Za posledních 26 let byl také nejnižší počet loupeží, kterých se stalo 234. „Pamatuji i rok, kdy bylo 2000 loupeží," řekl Smékal.


Hořely baterie elektrokol

Včera ve 20:39

Dnes v 10:19 vyjeli hasiči ze Satalic a Holešovic k požáru 2 baterií z elektrokol ve Vodňanské ulici v Kyjích. Baterie byly uložené v boxu ještě před příjezdem Policie ČR a hasičů.

Požár odpadu v podkroví

Včera v 07:17

Včera ve 14 hodin byl na tísňovou linku operačního střediska hasičů nahlášen požár v podkroví v Zapadlé ulici v Braníku. K případu vyjeli hasiči z Krče a Modřan, kteří zasahovali v dýchací technice. 

Ale dědo, máte to zapotřebí? Senior prý dělal na veřejnosti zvrhlosti, nakonec pro ně měl neuvěřitelné vysvětlení

17. dubna 2019 v 11:43

Hlídku městské policie na nemístné počínání seniora upozornili tři kolemjdoucí svědci. Případem se nyní zabývá republiková policie.

Tragédie v pražském parku na spadnutí, kočárek s dítětem se nekontrolovatelně řítí z kopce

17. dubna 2019 v 11:40

V rámci úterní očisty hlavního město zaměřené na sběr nebezpečného odpadu po narkomanech strážník zabránil hrozícímu neštěstí. V parku plném lidí zastavil dětský kočárek, který velkou rychlostí sjížděl z kopce.  Nikomu se naštěstí nic nestalo.

Frustraci z rozchodu s dívkou si ošklivě vybil na rodičích a tím vše navíc neskončilo. Není to příjemné čtení…

16. dubna 2019 v 11:37

Na základě oznámení na tísňovou linku 156 vyjela dnes hlídka městské policie kolem jedné hodiny ráno do Kubelíkovy ulice, Praha 3, kde mělo docházet k rvačce mezi dvěma muži. Při příjezdu strážníků se na místě nacházeli dva muži a jedna žena, k žádné fyzické potyčce...

Toto jí udělal vlastní synáček?! Pěkně se vybarvil, matka s ním zažila peklo. Vyžadoval po ní i absurdní aktivitu na internetu…

12. dubna 2019 v 17:31

Počet zjištěných případů domácího násilí v metropoli se oproti minulého roku se zvýšil. Za leden a únor bylo vykázáno 31 násilných osob, což je o osm více než ze stejné období loňského roku.

Nechtěné překvapení z ciziny: V uzamčeném autě se v noci ukrývala pod starými hadry podivná návštěva

12. dubna 2019 ve 14:48

Dnes krátce po čtvrteční půlnoci přijala městská policie oznámení, že se někdo snaží ukrást modré vozidlo typu pick-up. Během tří minut byla hlídka z Prahy 5 v ulici K Vodojemu.

Zloději parfémů odnesli z jedné z prodejny dvanáct kusů

12. dubna 2019 v 11:22

Od poloviny února tohoto roku pracují policisté z místního oddělení  Zličín na objasnění případu krádeže, který se stal v Řevnické ulici v Praze 5.

Krádeže v kostely odhalily kamery

10. dubna 2019 v 09:28

Od konce února do minulé středy prošetřovali kriminalisté sedmého oddělení prvního policejního obvodu dva případy krádeží, ke kterým došlo v kostele na Náměstí Republiky v Praze 1.

Další články
Nahoru