dnes
Čtvrtek - zatazeno
8°C
zítra
Pátek - skorojasno
4°C
pozítří
Sobota - oblacno
1°C
Kriminalita v Praze byla loni nejnižší za poslední čtvrtstoletí
Ilustrační foto: Policie ČR

Kriminalita v Praze byla loni nejnižší za poslední čtvrtstoletí

Pražská policie loni řešila 56 432 trestných činů, což bylo o 12 procent méně než v roce 2015. Kriminalita v hlavním městě byla nejnižší od roku 1991. Policie podobně jako v předchozích letech objasnila čtvrtinu trestných činů. Mezi trestnými činy tradičně převažovaly kapesní krádeže, následovaly krádeže věcí z aut. Vražd se stalo 20, tedy o čtyři méně než předloni. Neobjasněné zatím zůstávají tři.

Kriminalita v hlavním městě klesá od roku 2002. Výjimkou byl rok 2013, kdy však sehrála zásadní roli amnestie bývalého prezidenta Václava Klause. Nejvíc trestných činů se loni stalo v centru Prahy, následoval Smíchov. „Je to lokalita, kde je metro, velké nákupní centrum, nová zástavba či kanceláře," popsal náměstek ředitele pražské policie Ivan Smékal. Nejméně trestných činů se naopak stalo v okrajových částech metropole.

Podle Smékala se v průměru stane 155 trestných činů denně. Zajímavostí loňského roku podle něj bylo to, že nejvíc se jich stalo hned v lednu, který naopak v minulosti býval klidnějším měsícem. „Je zima, nedaří se kapsářům, nejsou ideální podmínky. Nemám proto vysvětlení," podotkl Smékal. Nejklidnějším měsícem naopak byl nezvykle prosinec.

Zhruba polovina všech loňských trestných činů v hlavním městě byly krádeže. Praha je specifická zejména kapesními krádežemi, které tvořily 13 procent z celkové kriminality v metropoli a zároveň přes 61 procent kapesních krádeží v rámci celého Česka. „Do Prahy ročně jezdí kolem šesti milionů turistů, a to jsou potenciální oběti pro kapsáře," uvedl Smékal.

Připomněl v této souvislosti, že kapsáři mnohdy pocházejí z různých zemí a okrádají turisty i v jiných evropských metropolích. „Putují Evropou, známe je z Vídně, Mnichova, Berlína nebo Varšavy. Tam, kde se jim daří, tak zůstanou," uvedl Smékal. Od roku 2003 neklesl počet kapesních krádeží na území hlavního města pod 7000 ročně. Loni však nastal meziroční pokles klesl ze 8309 na 7292 skutků. Podle Smékala je boj proti kapsářům jednou z hlavních priorit letošního roku.

Zdůraznil, že Praha není typickým městem pro násilnou trestnou činnost, která loni tvořila méně než tři procenta všech trestných činů. „Je to pro nás poměrně pozitivní údaj," řekl Smékal.

Počet vražd byl například v loňském roce nejnižší od roku 1990. „Už to není o bojích mezi zahraničními gangy. Figuruje tam jenom jeden cizinec, v minulosti to byla i polovina," podotkl Smékal. Klesl podle něj také počet loupežných vražd. Většinou se loni vraždy staly kvůli alkoholu, vztahovým problémům či pracovním sporům. Za posledních 26 let byl také nejnižší počet loupeží, kterých se stalo 234. „Pamatuji i rok, kdy bylo 2000 loupeží," řekl Smékal.


Muž a pes spadli do potoka. Strážníci je vytáhli

Včera v 11:32

Muže postihly zdravotní potíže a spadl i se psem do Rokytky. Při jeho záchraně pomáhali strážníci, policisté i záchranáři.

Noční služba strážníků: Řidiči bez oprávnění, se zákazem řízení i pod vlivem drog

15. ledna 2019 v 15:57

Jeden byl pravomocně odsouzený za porušení zákazu řízení, druhý neměl řidičský průkaz u sebe. Chování obou řidičů nasvědčovalo požití omamných látek.

Seniorka spadla do vany, dcera volala policii

15. ledna 2019 v 11:53

Autohlídka městské policie vyjížděla v pátek do Rejskovy ulice v Praze 2 na pomoc ženě, která se nemohla delší dobu dozvonit ani dovolat na svou 71 letou matku. Marné vyzvánění mobilu bylo z matčina bytu slyšet, proto měla strach o její život.

Děti doma, maminky v baru

15. ledna 2019 v 11:49

Na tísňovou linku 156 volal v sobotu po čtvrté hodině ranní 12 letý chlapec z Prahy 8, který byl doma s 9 letou kamarádkou a měl strach o matky obou dětí. Nebylo to údajně poprvé, co se ženy odešly pobavit do baru a nechaly obě děti spolu doma, ale zatím se vždy vrátily dřív. Marně se jim snažil...

Pod vlivem a v kradeném autě

15. ledna 2019 v 09:53

Ve čtvrtek 10. ledna si policisté pohotovostní motorizované jednotky v rámci hlídkové činnosti všimli Citroënu, který kolem páté hodiny ráno projížděl Bajkalskou ulicí v Praze 10. Hlídka věděla, že vůz stejného typu a barvy byl o den dříve odcizen v Praze 8. Jediná věc, která nesouhlasila, byla...

Strážníci kontrolovali řidiče. Odhalili jednu celostátně hledanou osobu a podezřelého řidiče

13. ledna 2019 ve 20:03

Při kontrole mladého řidiče strážníci pojali podezření, že by mohl být pod vlivem drog. Mladík však test na omamné a psychotropní látky odmítl. Při další kontrole se podařilo odhalit spolujezdce v celostátním pátrání. Případy dále šetří policisté.

V rozestavěné budově v Praze 9 hořel rozvaděč

12. ledna 2019 v 19:23

Dnes deset minut po 13. hodině zasahovali hasiči z holešovické a centrální stanice v Novovysočanské ulici v Praze 9. V podzemním podlaží rozestavěného objektu hořel elektrický rozvaděč.

Opilý řidič nadýchal více než dvě promile. Z místa nehody utekl

10. ledna 2019 ve 12:14

Strážníci předali dopravním policistům opilého řidiče, který utekl od dopravní nehody. Tomu v dalším útěku zabránil jiný řidič.

Sprejer posprejoval zeď domu

8. ledna 2019 v 10:58

Mladík si zeď domu v Bartoškově ulici v Praze 4 „spletl“ s legální plochou na vytváření graffiti a vytvořil na ní nápis o velikosti 10 m2.  Strážníci ho pro podezření ze spáchání trestného činu předali státní policii.

Další články
Nahoru