dnes
Středa - skorojasno
14°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
16°C
pozítří
Pátek - zatazeno
14°C
Kriminalita v Praze byla loni nejnižší za poslední čtvrtstoletí
Ilustrační foto: Policie ČR

Kriminalita v Praze byla loni nejnižší za poslední čtvrtstoletí

Pražská policie loni řešila 56 432 trestných činů, což bylo o 12 procent méně než v roce 2015. Kriminalita v hlavním městě byla nejnižší od roku 1991. Policie podobně jako v předchozích letech objasnila čtvrtinu trestných činů. Mezi trestnými činy tradičně převažovaly kapesní krádeže, následovaly krádeže věcí z aut. Vražd se stalo 20, tedy o čtyři méně než předloni. Neobjasněné zatím zůstávají tři.

Kriminalita v hlavním městě klesá od roku 2002. Výjimkou byl rok 2013, kdy však sehrála zásadní roli amnestie bývalého prezidenta Václava Klause. Nejvíc trestných činů se loni stalo v centru Prahy, následoval Smíchov. „Je to lokalita, kde je metro, velké nákupní centrum, nová zástavba či kanceláře," popsal náměstek ředitele pražské policie Ivan Smékal. Nejméně trestných činů se naopak stalo v okrajových částech metropole.

Podle Smékala se v průměru stane 155 trestných činů denně. Zajímavostí loňského roku podle něj bylo to, že nejvíc se jich stalo hned v lednu, který naopak v minulosti býval klidnějším měsícem. „Je zima, nedaří se kapsářům, nejsou ideální podmínky. Nemám proto vysvětlení," podotkl Smékal. Nejklidnějším měsícem naopak byl nezvykle prosinec.

Zhruba polovina všech loňských trestných činů v hlavním městě byly krádeže. Praha je specifická zejména kapesními krádežemi, které tvořily 13 procent z celkové kriminality v metropoli a zároveň přes 61 procent kapesních krádeží v rámci celého Česka. „Do Prahy ročně jezdí kolem šesti milionů turistů, a to jsou potenciální oběti pro kapsáře," uvedl Smékal.

Připomněl v této souvislosti, že kapsáři mnohdy pocházejí z různých zemí a okrádají turisty i v jiných evropských metropolích. „Putují Evropou, známe je z Vídně, Mnichova, Berlína nebo Varšavy. Tam, kde se jim daří, tak zůstanou," uvedl Smékal. Od roku 2003 neklesl počet kapesních krádeží na území hlavního města pod 7000 ročně. Loni však nastal meziroční pokles klesl ze 8309 na 7292 skutků. Podle Smékala je boj proti kapsářům jednou z hlavních priorit letošního roku.

Zdůraznil, že Praha není typickým městem pro násilnou trestnou činnost, která loni tvořila méně než tři procenta všech trestných činů. „Je to pro nás poměrně pozitivní údaj," řekl Smékal.

Počet vražd byl například v loňském roce nejnižší od roku 1990. „Už to není o bojích mezi zahraničními gangy. Figuruje tam jenom jeden cizinec, v minulosti to byla i polovina," podotkl Smékal. Klesl podle něj také počet loupežných vražd. Většinou se loni vraždy staly kvůli alkoholu, vztahovým problémům či pracovním sporům. Za posledních 26 let byl také nejnižší počet loupeží, kterých se stalo 234. „Pamatuji i rok, kdy bylo 2000 loupeží," řekl Smékal.


V Klánovicích byl nalezen mrtvý manželský pár

Včera ve 14:52

Dnes ráno policisté spolu s kriminalisty vyjížděli na základě oznámení do ulice V Pátém v Klánovicích, kde byla v domě nalezena mrtvá třiačtyřicetiletá žena, která podle všeho zemřela násilnou smrtí.

Mladík se zákazem řízením ujížděl strážníkům

20. října 2018 v 08:40

Ve čtvrtek odpoledne prováděli strážníci z Prahy 7 kontrolní činnost v Plynární ulici, kde uviděli řidiče osobního auta, který porušil zákaz vjezdu. Když dal strážník zdvižením ruky mladému řidiči pokyn k zastavení, tak muž zvýšil rychlost a začal ujíždět. Autohlídka začala vozidlo pronásledovat....

Muž se chtěl uškrtit pomocí obinadla

18. října 2018 ve 13:45

V úterý odpoledne přijali strážníci z Prahy 10 oznámení, že v Rubensově ulici je mladý muž, který má kolem krku ovázané obinadlo a vyhrožuje sebevraždou. Hlídka muže nalezla sedícího na zídce a ihned mu škrtidlo sundala z krku. 

Mladík postříkal kapotu auta montážní pěnou

18. října 2018 ve 13:43

Ve středu odpoledne byla vyslána autohlídka strážníků z Prahy 2 do Chopinovy ulice, kde měl neznámý muž postříkat zaparkované osobní vozidlo montážní pěnou. Strážníci se spojili s volajícím, který uvedl, že spolu s dalším svědkem viděli mladíka, jak z tlakové nádoby stříkal montážní pěnu na osobní...

Policisté ukončili vyšetřování znásilnění v centru Prahy

17. října 2018 ve 21:44

Kriminalisté z prvního policejního obvodu z 6. oddělení obecné kriminality ukončili vyšetřování případu znásilnění turistky v Náprstkově ulici v centru Prahy z letošního 2. dubna a podali na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 návrh na podání obžaloby.

Zobnul si perníček a šup za volant!

16. října 2018 v 10:27

Strážníci zadrželi zdrogovaného řidiče. Ten se bez okolků přiznal, že v noci před jízdou požil pervitin. Případ dále šetří státní policisté.

Senior zkolaboval u retenční nádrže v Modřanské rokli

15. října 2018 ve 13:24

Pohotové jednání předvedli sportovec a strážník pražské městské policie při záchraně seniora se zástavou srdce. Ten zkolaboval u retenční nádrže v Modřanské rokli.

Klečící nahý muž v hotelovém pokoji

13. října 2018 v 08:38

Hotelový host zdemoloval vybavení pokoje. Z okna dokonce vyhodil i televizor. Strážníci jednatřicetiletého muže omezili na osobní svobodě.

Strážníci odhalili auto s ručně napsanou registrační značkou

10. října 2018 ve 21:34

Osobní auto šedé barvy, jehož řidič porušil dopravní značení v Haštalské ulici, neuniklo pozornosti strážníků z Prahy 1 v pondělí večer. Po jeho zastavení strážníci zjistili, že vedle rozbitého čelního skla jsou obě registrační značky vyrobeny z papíru a ručně popsané. „S ohledem na zjištěné...

Jednačtyřicetiletý cizinec ničil eskalátory ve stanici metra

9. října 2018 v 11:47

Do stanice metra Náměstí Republiky včera vyjela hlídka městské policie na oznámení dozorčího. Dle jeho slov zde měl muž rozebírat eskalátor. Strážnici ho spatřili ve chvíli, kdy se pokoušel odstranit černé madlo, což se mu nakonec částečně podařilo. Za pomoci hmatů a chvatů mu v dalším počínání...

Další články
Nahoru