Dnes Neděle - oblacno 17°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 8°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kriminalita v Praze 4 se během nouzového stavu snížila o pětinu
Během nouzového stavu se snížil počet vloupání do bytů. Ilustrační foto: archiv ERGO pojišťovna

Kriminalita v Praze 4 se během nouzového stavu snížila o pětinu

Kriminalita v Praze 4 je v době nouzového stavu o 20 procent nižší než ve srovnatelném období loňského roku. Vyplývá to z údajů Policie České republiky. V prvních dvou týdnech nouzového stavu dokonce poklesl počet spáchaných trestných činů na území čtvrté městské části až o polovinu, uvedla Praha 4 v tiskové zprávě. 

„Nejvýraznější pokles případů jsme zaznamenali u majetkové trestné činnosti, zejména pak u krádeží a vloupání do vozidel a objektů,“ uvedl major Jan Simmerl, vrchní komisař vnější služby obvodního ředitelství Policie ČR pro Prahu 4.

Policisté v současné době zaměřují svou činnost především na dodržování omezujících nařízení vlády, jako je například povinnost nošení roušek, nedovolené shromažďování většího počtu osob nebo kontrola dodržování opatření spojených s prodejem zboží nebo nabídkou služeb.

Denně tak policisté provedou na území Prahy 4 až pět set kontrol dodržování mimořádných opatření a ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí prověří v průměru 20 provozoven.

Od 12. března do 30. dubna například zjistili v 691 případech nedodržení povinnosti nosit roušky, ve 360 případech pohyb osob v rozporu s přijatými opatřeními. Tyto přestupky ale většinou vyřešili na místě domluvou.

„Jsem ráda, že se trestných činů u nás výrazně ubylo a naši obyvatelé se mohou cítit bezpečněji, přesto mne stále trápí počet vloupání do bytů a nebytových prostor nebo vykrádání automobilů,“ uvedla Lucie Michková, předsedkyně Výboru pro bezpečnost Zastupitelstva městské části Praha 4.

„Navíc je mi jasné, že tento stav nepotrvá věčně a že se musíme připravit na to, že se s obnovením obvyklého života bez omezení se může trestná činnost opět zvýšit,“ dodal.

Vybraná trestná činnost v Praze 4 od 12. března do 30. dubna

Trestná činnost

Trestná činnost na úseku motorových vozidel:

    Vloupání do motorových vozidel                             128
    Odcizení motorových vozidel                                      4
    Odcizení přívěsných vozíků                                        2

Trestná činnost na úseku vloupání do objektů:

    Vloupání do bytů a rodinných domů                            50
    Vloupání do nebytových prostor                               71

Ostatní majetková trestná činnost:

    Poškozování cizí věci                                        23
    Krádeže prosté                                               43
    Ostatní (podvody, zatajení nálezu)                           42

Jiná trestná činnost (maření výkonu úředního rozhodnutí, ohrožení pod vlivem návykové látky, výtržnictví apod.)                                                                 46

Přestupková jednání

Policisté v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu řešili zejména přestupková jednání (oznámení správnímu orgánu):

    Nenošení roušky                                              27
    Volný pohyb osob                                              5

Přestupky vyřešeny na místě bez oznámení (prevence):

    Nenošení roušky                                             691
    Volný pohyb osob                                            360

Zdroj: Policie ČR 


Tatínek a děti si zvolili ke sprejování nesprávnou zeď

7. dubna 2021 v 09:16

V Podolské ulici si hlídka strážníků 3. dubna během kontrolní činnosti všimla muže se dvěma dětmi, které vytvářely barevnými spreji obrazce na zeď vedle plaveckého stadionu. Pětačtyřicetiletý otec dětí strážníkům jejich počínání vysvětlil tím, že se jeho 12letý syn zajímá o graffiti a...

Ukradli zaměstnancům veřejné jídelny peněženku s hotovostí i platební kartu

6. dubna 2021 v 11:06

Do veřejné nonstop jídelny v Praze 5 vstoupila dvojice ve středu 31. března krátce po poledni, žena využila situace, kdy zaměstnanci provozovny obsluhovali zákazníky, a pronikla do neuzamčené šatny.

Český řidič se zákazem řízení ukázal polské doklady

5. dubna 2021 v 10:00

Policisté z místního oddělení Smíchov zastavili v sobotu dopoledne 20. března bílé sportovní vozidlo ve Wilsonově ulici v Praze 2 a rozhodli se zkontrolovat jeho řidiče. Důvodem byl fakt, že stejné vozidlo již v minulosti kontrolovali a muž sedící za volantem měl v té době platný zákaz řízení do...

Dvacetiletý cizinec pod vlivem alkoholu a se zákazem řízení ujížděl před policisty

4. dubna 2021 ve 21:47

V sobotu večer přijal operační důstojník oznámení, že před jeho domem v ulici v Rovinách v Praze 4, došlo k dopravní nehodě. Bílá Fabie tam nabourala do dopravní značky a kolem ní běhal muž. Vzápětí volal na tísňovou linku jiný občan, který oznamoval, že poblíž ulice Na Strži se pohybuje bílá...

V ulici Na Třebešíně hořela střecha domu

3. dubna 2021 ve 14:31

Dnes ráno od 9:45 hod zasahovali pražští hasiči společně s chemickou službou v ulici Na Třebešíně ve Strašnicích u požáru střechy rodinného domu.

V Újezdu nad Lesy hořel opuštěný hotel

2. dubna 2021 ve 20:40

V pátek 1. dubna od 8:24 hodin zasahovali hasiči ve Staroklánovické ulici v Újezdu nad Lesy u požáru jedné místnosti částečně devastovaného a neužívaného hotelu, který obývají osoby bez domova.

Havarovanou dodávku vyprostil jeřáb

2. dubna 2021 v 09:43

V pátek 1. dubna od 7:27 hodin zasahovali hasiči na Pražském okruhu u sjezdu na Řeporyje u nehody dodávky a osobního auta. 

Konec lásky na Andělu. Muž ohrožoval sebe i okolí

2. dubna 2021 v 09:16

Kvůli rozchodu neovládl emoce ani chování. Zhrzeného muže museli zklidnit strážníci. Kvůli obavám o jeho duševní zdraví raději přivolali záchranáře.

Fixem kreslili na stěnu výtahu, zachytily je kamery

2. dubna 2021 v 07:53

Dozorčí metra ve stanici Můstek si na kamerách všiml dvou mužů, jak kreslí po stěnách výtahu. Proto požádal hlídku strážníků, která zde kontrolovala dodržování mimořádných opatření, o pomoc.

Další články
Nahoru