dnes
Pátek - jasno
29°C
zítra
Sobota - jasno
31°C
pozítří
Neděle - jasno
31°C
Kriminalita v Praze 4 se během nouzového stavu snížila o pětinu
Během nouzového stavu se snížil počet vloupání do bytů. Ilustrační foto: archiv ERGO pojišťovna

Kriminalita v Praze 4 se během nouzového stavu snížila o pětinu

Kriminalita v Praze 4 je v době nouzového stavu o 20 procent nižší než ve srovnatelném období loňského roku. Vyplývá to z údajů Policie České republiky. V prvních dvou týdnech nouzového stavu dokonce poklesl počet spáchaných trestných činů na území čtvrté městské části až o polovinu, uvedla Praha 4 v tiskové zprávě. 

„Nejvýraznější pokles případů jsme zaznamenali u majetkové trestné činnosti, zejména pak u krádeží a vloupání do vozidel a objektů,“ uvedl major Jan Simmerl, vrchní komisař vnější služby obvodního ředitelství Policie ČR pro Prahu 4.

Policisté v současné době zaměřují svou činnost především na dodržování omezujících nařízení vlády, jako je například povinnost nošení roušek, nedovolené shromažďování většího počtu osob nebo kontrola dodržování opatření spojených s prodejem zboží nebo nabídkou služeb.

Denně tak policisté provedou na území Prahy 4 až pět set kontrol dodržování mimořádných opatření a ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí prověří v průměru 20 provozoven.

Od 12. března do 30. dubna například zjistili v 691 případech nedodržení povinnosti nosit roušky, ve 360 případech pohyb osob v rozporu s přijatými opatřeními. Tyto přestupky ale většinou vyřešili na místě domluvou.

„Jsem ráda, že se trestných činů u nás výrazně ubylo a naši obyvatelé se mohou cítit bezpečněji, přesto mne stále trápí počet vloupání do bytů a nebytových prostor nebo vykrádání automobilů,“ uvedla Lucie Michková, předsedkyně Výboru pro bezpečnost Zastupitelstva městské části Praha 4.

„Navíc je mi jasné, že tento stav nepotrvá věčně a že se musíme připravit na to, že se s obnovením obvyklého života bez omezení se může trestná činnost opět zvýšit,“ dodal.

Vybraná trestná činnost v Praze 4 od 12. března do 30. dubna

Trestná činnost

Trestná činnost na úseku motorových vozidel:

    Vloupání do motorových vozidel                             128
    Odcizení motorových vozidel                                      4
    Odcizení přívěsných vozíků                                        2

Trestná činnost na úseku vloupání do objektů:

    Vloupání do bytů a rodinných domů                            50
    Vloupání do nebytových prostor                               71

Ostatní majetková trestná činnost:

    Poškozování cizí věci                                        23
    Krádeže prosté                                               43
    Ostatní (podvody, zatajení nálezu)                           42

Jiná trestná činnost (maření výkonu úředního rozhodnutí, ohrožení pod vlivem návykové látky, výtržnictví apod.)                                                                 46

Přestupková jednání

Policisté v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu řešili zejména přestupková jednání (oznámení správnímu orgánu):

    Nenošení roušky                                              27
    Volný pohyb osob                                              5

Přestupky vyřešeny na místě bez oznámení (prevence):

    Nenošení roušky                                             691
    Volný pohyb osob                                            360

Zdroj: Policie ČR 


Motorkář pod vlivem s marihuanou a lysohlávkami v batohu

Včera ve 12:44

Policisté z pohotovostní motorizované jednotky si v pondělí krátce před desátou hodinou večer povšimli na pražském Žižkově motorky, kterou se rozhodli zastavit.  V době kontroly se řidič choval nervózně a měl k tomu hned několik důvodů. Při dechové zkoušce nadýchal půl promile alkoholu v dechu,...

Měl zájem o cizí jízdní kolo, ale budil moc pozornosti

Včera v 09:08

Jízdní kolo připoutané k dopravní značce ve Vladislavově ulici se zalíbilo kolemjdoucímu a pokusil se ho od značky odpáčit. Jeho počínání si všimli oznamovatel a následně i operátor kamerového systému.

Trojice opilců obtěžovala kolemjdoucí, strážník utrpěl zlomeninu zápěstí

4. srpna 2020 v 10:59

Na autobusovém nádraží v Ostrovského ulici v Praze 5 došlo v pátek 31. července k vzájemnému napadání mezi mužem a ženou. Po příjezdu na místo strážníci spatřili dva muže a ženu v doprovodu dvou volně pobíhajících psů.

Muž si nevěděl rady s přítelkyní, vyřešil to po svém

3. srpna 2020 ve 14:21

Oznámení o opilé ženě ležící na Vyšehradské ulici jela v pátek v noci prověřit hlídka z Prahy 2. Na místě strážníky kontaktoval oznamovatel, který zavolal na linku 156, když si nevěděl se svou opilou přítelkyní rady.

Ukradenou kytaru dal jako zástavu za pivo

28. července 2020 ve 20:29

Když prováděla hlídka strážníků v neděli večer kontrolu pěší zóny Anděl v Praze 5, oslovil ji muž se žádostí o pomoc při řešení situace, do které se dostal. V nedaleké restauraci si objednal pivo, ale protože neměl peníze, nechal obsluze do zástavy kytaru. Tu mu nyní obsluha údajně odmítá...

Pokřikoval, agresivně gestikuloval a chtěl napadnout dva muže

27. července 2020 v 19:10

Hlasitě pokřikujícího muže, který se snaží napadnout jiné dva sedící na lavičce, si včera po půlnoci všimla noční hlídka ve Vrchlického sadech v Praze 1.

Mladíka naštval dozorčí

20. července 2020 ve 20:49

V sobotu krátce před třetí hodinou ránu dorazila autohlídka strážníků ke stanici metra Flora, kde se měl mladík chovat jako smyslů zbavený. Dozorčí metra ho naštval, protože ho odmítl pustit do metra.

Půjčil si auto, naboural a neměl řidičák

20. července 2020 ve 20:11

Zvuk brzdících pneumatik a velká rána upoutaly v pátek 17. července hodinu po půlnoci strážníky, kteří právě kontrolovali areál v Praze 8. V Prosecké ulici nalezli osobní auto „zaparkované“ v plotu.

Další články
Nahoru