Dnes Pátek - polojasno 14°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 15°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kriminalita, hustota dopravy nebo třeba počet domů ovlivní, jak bude vypadat osvětlení ulic
Veřejné osvětlení v Praze. Foto: Jan Puci

Kriminalita, hustota dopravy nebo třeba počet domů ovlivní, jak bude vypadat osvětlení ulic

V Praze jsou zařazovány ulice do jednotlivých kategorií, podle kterých se bude postupně určovat míra osvětlení. Jak se bude v jednotlivých místech metropole svítit, ovlivní různé faktory. Někde nebude světlo tak ostré.   

Před necelými dvěma lety pražští radní odsouhlasili vznik vůbec první dlouhodobé koncepce pražského veřejného osvětlení (VO). Ta má být koncepčním materiálem upravujícím nejen jeho budoucí opravu a údržbu, ale i modernizaci a obnovu.

Práce na koncepci probíhají a všech jejích devět částí má být hotovo příští rok v lednu. Čtyři z nich pro hlavní město zpracovávají externí dodavatelé, zbylých pět pak městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP). Ta aktuálně pracuje na zatřídění 4 600 pražských komunikací podle různých předem stanovených kritérií.

Nové zatřídění ulic a veřejných prostorů je součástí vznikající koncepce. „V této chvíli máme jasně stanovenou metodiku hodnocení a definované parametry, podle kterých probíhá. Teď už jen musíme každé ulici, uličce nebo veřejnému prostoru v Praze přiřadit konkrétní zařazení, které vlastně definuje, jak se v daném místě bude svítit,“ uvedl pražský radní Jan Chabr.

„Někde bude například definováno, že má mít osvětlení vyšší teplotu chromatičnosti, jinde nižší, někde bude koncepce požadovat černý nátěr stožárů, jinde zelený a podobně,“ zobecnil radní různé pohledy na budoucí parametry pražského veřejného osvětlení.

Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka městská společnost při zařazování ulic do jednotlivých kategorií zvažuje celou řadu aspektů. „Určující je například kriminalita, hustota dopravy, parkování vozidel, jestli jde o rezidenční oblast, zda je komunikace jednosměrná, nebo směrově rozdělená, kolik je třeba na ulici přechodů pro chodce, podchodů a podobně,“ popsal. 

Při zpracování je využívána i analýza dopravní nehodovosti. „Vymezili jsme si křižovatky, kde často dochází k dopravním nehodám. Tam se budeme snažit dimenzovat svítidla tak, aby odpovídala reálné situaci na pražských komunikacích. Nehodovost ale nemusí nutně souviset s nevhodným osvětlením, veřejné osvětlení by však mělo k bezpečnosti vždy přispívat,“ pokračoval Jílek.

Základní klasifikace ulic a veřejných prostorů je rozdělena do tří kategorií, z nichž každá se dále člení do různých tříd, na něž navazují zejména normované intenzity osvětlení.

„A tady dochází k zásadnímu průlomu, poprvé budou hromadně pražské komunikace a prostory zatříděny i do takzvaných adaptivních tříd osvětlení. To je odborný název pro budoucí stmívání osvětlení například v době nižší intenzity dopravy nebo v pozdních nočních hodinách. Adaptivní třídy zajistí, aby i v době ztlumeného osvětlení nedošlo k porušování platných norem,“ vysvětlil Jílek, jak to bude se stmíváním nebo vypínáním osvětlení v Praze.


Praha 5: Veřejné fórum Strategie 2030+

Včera ve 13:01

Strategický dokument, který detailně popisuje rozvoj městské části v šesti klíčových oblastech, se postupně představí veřejnosti a v červnu jej čeká schvalování na zastupitelstvu.

Praha 5 opět podpoří projekt Aktivní město. Rodiče dostanou příspěvek na akce pro děti

Včera ve 12:04

Celkem 1,2 milionu korun uvolní městská část Praha 5 rodičům, kteří se rozhodnout poslat dítě na tábor, sportovní soustředění či jinou vzdělávací aktivitu. Navazuje tak na loňský pilotní program podpory volnočasových aktivit dětí, který se setkal s pozitivním ohlasem...

Praha 4 zná výsledky ankety k možnostem revitalizace Tyršova vrchu a Bohdalce

12. května 2021 v 16:55

Anketa, které se zúčastnilo 344 respondentů ukázala, že oba vrchy slouží především jako místo procházek, venčení psů a kondičního běhu obyvatel okolí. Většina respondentů žije v blízkém okolí, žádný respondent nebydlí mimo Prahu 4 nebo Prahu 10.

S online mítinky počítá radnice Prahy 5 i do budoucna

12. května 2021 ve 12:33

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany. Překvapila nejen účast, ale také věcnost a celková úroveň jednání.

Další články
Nahoru