dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražská kultura

Křest katalogu výstavy ,,NAD ČAROU – jednosměrná zpátky“

Křest druhé části publikace ,,Umělec, vila a bazén“, která je součástí projektu NAD ČAROU a mapuje téma procesu a role vzdělávání v současném výtvarném umění v České republice, se uskuteční dnes od 19:00 v Centru současného umění DOX. K prvnímu dílu knihy, která mimo jiné obsahuje eseje a rozhovory s významnými osobnostmi české umělecké scény, bude zipem připevněn katalog výstavy ,,NAD ČAROU – jednosměrná zpátky“. Připnutím druhé části publikace pomyslně vrcholí projekt NAD ČAROU.

Publikace ,,Umělec,vila a bazén“ je originálním způsobem rozdělena na dvě hlavní části – knihu a katalog. Knižní publikace nejprve shrnuje historii a vývoj projektů POD ČAROU A NAD ČAROU a poté se věnuje otázce problematiky vysokého uměleckého vzdělávání a současného umění, ke které se ve formě esejí, úvah a rozhovorů vyjádřilo nad padesát významných osobností české umělecké scény (např. Krištof Kintera, Roman Týc, Robert Vano, Kateřina Šedá). Jejich stěžejním tématem je především efektivita vysokého uměleckého vzdělávání v České republice a jeho význam v současné společnosti s přesahem k obecnějším otázkám o roli umělce v nynějším světě.

Katalogový oddíl obsahuje dokumentaci konkrétní podoby výstavy projektu NAD ČAROU, jeho kurátorskou koncepci a prezentaci jednotlivých vystavujících. Na křtu katalogu výstavy, který se uskuteční 22. května od 19:00 v Centru současného umění DOX, dojde ke slavnostnímu ,,zipování“, což znamená, že tyto dvě zmíněné části budou spojeny zipem. Doprovodným programem bude performance Adély Součkové – Citování, akční malba Jana Mika a vystoupení Suché Jehly, hardfolkové kapely Romana Týce, Zbigniewa Czednika a Hermana Zimmera.

Co je projekt POD ČAROU?

Projekt NAD ČAROU navazuje na šestiletou tradici projektu POD ČAROU. Ten vznikl na základě neúspěšného přijímacího řízení Barbory Johansson Pivoňkové, vedoucí projektu NAD ČAROU, a skupiny mladých výtvarníků, kteří se hlásili na Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze aocitli se pod pomyslnou čárou úspěchu. Výstavy projektu POD ČAROUbyly organizovány bez podpory jakékoli instituce, odehrávaly se pouze v alternativních prostorech bez kurátorské selekce. Umožnily však neúspěšným uchazečům prezentaci jejich děl mimo akademickou půdu před následujícími oficiálními termíny příjímacích řízení. Projekt POD ČAROU se tak stal otevřenou platformou pro seberealizaci mladých umělců usilujících o budoucí vzdělání všech uměleckých směrů. Pozitivní reakce široké veřejnosti navíc umožnila růst projektu z prvotní UMPRUM  na další pražské a mimopražské vysoké umělecké školy.

Pokračuje projektem NAD ČAROU

Projekt NAD ČAROU rozvíjí poslání původního projektu POD ČAROU a současně se stává jeho protikladem. Má za cíl zmapovat stávající situaci a vzbudit diskuzi na téma významu sekundárního a terciárního vzdělávání v umění, jeho dopady a váhu v životě umělce. Reflektuje akademický vývoj původních iniciátorů a zároveň prvních vystavujících projektu POD ČAROU, kteří prošli celým studiem umělecké školy a završili jej dosažením uměleckého akademického titulu. Jeho součástí je výstava „NAD ČAROU – jednosměrná zpátky“ a publikace ,,Umělec, vila a bazén“.

Výstava ,,NAD ČAROU – jednosměrná zpátky“ je díky kurátorskému výběru vystavujících formálním opakem již zmiňovaných výstav POD ČAROU. Kurátorka Tereza Jindrová oslovila umělce, kteří se přinejmenším jednou účastnili výstavy POD ČAROU, ale poté se na vysokou uměleckou školu dostali, a buď ji ještě studují, nebo jsou čerstvými absolventy. Definovala jim zadání, na jehož základě měli vybrat díla, která nejlépe odpovídají následujícím čtyřem kategoriím: 1. dílo z období před přijetím na VŠ, 2. dílo, které se během studia setkalo s kladným hodnocením, 3. dílo, které se naopak setkalo s negativním hodnocením nebo nepochopením, 4. dílo, které by umělec předložil k přijímacím zkouškám, kdyby se na VŠ hlásil nyní. Výstava tedy představuje jednoho autora vždy několika díly a prostřednictvím poskytnutí svobody rozhodování nastavuje avizované problematické oblasti zrcadlo. Zájemci ji mohou vidět v prostorách Centra současného umění DOX od 11. dubna do 30. června 2014. Po celou dobu konání výstavy probíhají tematické doprovodné programy, jejichž přehled je k nalezení na oficiálních stránkách projektu.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru