dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Křehká síla skla ukazuje to nejlepší z českého sklářského umění
Opičák sklo čiré, foukané, nesignováno, výška 37 Centimetrů, autor Věra Lišková. Také toto dílo je k vidění na výstavě a půjde do dražby. Foto: archiv

Křehká síla skla ukazuje to nejlepší z českého sklářského umění

To nejlepší z českého sklářského umění si mohou prohlédnout návštěvníci ZIBA Muzea moderního skla v Praze v ulici Nekázanka až do 15. října. Koná se tu ojedinělá výstava „Křehká síla skla“, která představuje reprezentativní výběr 58 uměleckých děl od světově proslulých českých i zahraničních umělců a designérů od konce 50. let minulého století až po současnost. 

Zájemci se mohou seznámit s tvorbou velikánů a průkopníků ateliérové tvorby, „střední“ generací sklářů i s nejnovějšími trendy v podání mladých nadějných výtvarníků.

 „Výstava Křehká síla skla ukazuje české sklo v těch nejpůsobivějších a nejrozmanitějších polohách. Prezentujeme tu objekty od etablovaných, ve světě vyhledávaných umělců, ale i tvorbu vycházejících hvězd českého sklářství. Návštěvníci výstavy tak mají jedinečnou šanci proniknout do tajů českého sklářství a sledovat pozoruhodný příběh českého skla tak, jak se vyvíjelo během uplynulých desetiletí. Je to fenomén, který nás ve světě proslavil jako máloco,“ říká Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum, jednoho z pořadatelů projektu „Křehká síla skla“.

Výstava je unikátní také v tom, že všechny exponáty půjdou následně do aukce, kterou pořádá Dorotheum jako takzvaný Evening Sale 15. října ve slavnostní dvoraně bývalé Živnobanky v Praze na Příkopě.

 „Výběr exponátů „Křehké síly skla“ obsáhl nepřeberné množství technik, barev, velikostí i cen. Velmi bychom si přáli, aby vystavované skvosty skončily, na rozdíl od let minulých, v rukou českých milovníků umění. České sklo má totiž mezi sběrateli – oproti zatím preferovaným obrazům – obrovskou výhodu. Při jeho případném následném prodeji je „hrací pole“ daleko širší než jen český trh s uměním, čeští sklářští výtvarníci totiž patří ke světové špičce a dodnes zaujímají výsadní postavení v soukromých zahraničních sbírkách i v kolekcích prestižních institucí, muzeí a galerií,“ uzavírá Mária Gálová.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru