dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Pražský život

Krčská Thomayerka slaví výročí. Před 85 lety byl založen její slavný předchůdce

Věděli jste, že Thomayerova nemocnice byla ve třicátých letech minulého století světově unikátním sociálním ústavem s názvem Masarykovy domovy? Chtěli byste poznat více z historie pražské nemocnice? Seznamte se s historickým pozadím vzniku, fungování, proměn a rozvoje „Thomayerky“ při oslavách 18. a 19. října, vždy od 9 do 17 hodin.

Na venkovním prostranství v centrální části nemocnice bude probíhat výstava mapující historii Masarykových domovů, uvidíte dobové předměty a sanitky, filmovou produkci archivních dokumentů a autentických záznamů vzpomínek pamětníků. Připraven je bohatý doprovodný program v Naší kavárně a v kapli Thomayerovy nemocnice.

Pro veřejnost jsou také připraveny zajímavé přednášky, ekumenická bohoslužba, jazzový koncert a prezentace repliky vojenského letadla Supermarine Spitfire. Na své si přijdou také děti.

Masarykovy domovy – historie

S výstavbou takzvaných Masarykových domovů se začalo v roce 1926, první a hlavní etapa byla dokončena u příležitosti 10. výročí vzniku Československé republiky v roce 1928. Toto zařízení nemělo v meziválečném období v Evropě žádnou obdobu. Pavilony sloužily jako starobinec a chorobinec. Dětské ústavy byly rozděleny na dětský chorobinec, ozdravovnu pro děti do 6 let a zotavovnu pro děti ze sociálně slabých vrstev.

Thomayerova nemocnice – současnost

Dnes je nemocnice zařízením s pětadvaceti pavilony a více než dvěma tisícovkami zaměstnanců. Ze spádové oblasti jižní části Prahy a okolí (zhruba 360 tisíc obyvatel) přijímá pacienty, kterým je poskytována potřebná základní, specializovaná a vysoce specializovaná léčebná a diagnostická péče a rovněž ambulantní služby.

Těmto účelům slouží nejmodernější přístrojové vybavení, které obsluhuje personál s nejvyšší odborností a zkušeností. Špičkovou kvalitu léčby nabízí Onkologická klinika, Pneumologická klinika, dětské traumacentrum a všechny chirurgické a interní obory včetně dětských.

Program oslav v areálu nemocnice:

18. a 19. 10. od 9 do 17 hodin v centrální části nemocnice
• panely s fotografiemi mapující historii Masarykových domovů
• dobové předměty a sanitky
• filmová produkce archivních dokumentů a záznamů vzpomínek pamětníků
• prezentace repliky vojenského letadla Supermarine Spitfire Mk. IX
• aktivity pro děti

18. 10. od 14 h v Naší Kavárně
• Setkání pamětníků – pouze pro zvané

18. 10. od 16 h v Naší Kavárně
• Přednáškový večer
o PhDr. Hana Mášová, Ph.D., odborná asistentka Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků na 1. LF UK, Zrod a koncepce Masarykových domovů
o Ing. arch. Petr Krajči, kurátor Muzea architektury a stavitelství Národního technického muzea, Architektura Masarykových domovů
o Doc. MUDr. Tomáš Sosna, CSc., Thomayerova nemocnice Praha, Proměny TN

19. 10. od 11 h v kapli
• Ekumenická bohoslužba
19. 10. od 13 h v Naší Kavárně
• Přednáška Czech Spitfire Club:TGM a Masarykova letecká liga (role prvního prezidenta v rozvoji letectví)

19. 10. od 18 h v Naší Kavárně
• Jazzový koncert: Hudba z doby, kdy jazz byl ještě mladý
Účinkují: Ondřej Kvita – housle, Tomáš Impellizzeri – klavír, Doris Lamošová – zpěv


Další články
Nahoru