Krčská nemocnice získala robotické zařízení pro obnovu chůze
18. září 2025 18:57
„Díky přesnému a individualizovanému nastavení může LokomatPro pomoci širokému spektru nemocných zlepšit a obnovit jejich pohyblivost, chůzi i celkovou kvalitu života,“ uvedl ředitel FTN Zdeněk Beneš.
Zařízení se bude využívat například pro lidí, kteří jsou po různých autonehodách, mají za sebou těžká zranění pohybového aparátu a potřebují cílenou rehabilitaci.
„Toto robotické zařízení je revoluční pomůcka, která kombinuje nejnovější technologie s individuálním přístupem k pacientovi po těžkých traumatech spojených s poruchou pohybového aparátu,“ popsal přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace Tom Philipp. Přístroj je již používán prvními pacienty.
Stará se nejčastěji o pacienty s cévní mozkovou příhodou, poraněním míchy, roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, dětskou mozkovou obrnou, polyneuropatií nebo svalovou dystrofií.
Použití naopak nemusí být možné u pacientů s nestabilními zlomeninami, těžkou spasticitou, hlubokou žilní trombózou, dekubity nebo závažnými srdečními potížemi. „Před zahájením terapie je vždy nutná konzultace s odborníkem, který posoudí individuální vhodnost léčby,“ dodal mluvčí.
Připustil, že rehabilitace může být pro pacienty psychicky i fyzicky náročná, a proto je důležité, aby byla co nejvíce motivující.
„Díky pravidelným tréninkům na LokomatPro mohou naši pacienti očekávat postupné zlepšení své mobility, větší samostatnost a vyšší kvalitu života. Přístroj jim pomáhá nejen fyzicky, ale také psychicky – získávají motivaci a víru v to, že se jejich pohybové schopnosti mohou zlepšit,“ shrnul Philipp.

Přidejte si nás na domovskou