Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Krčská nemocnice bude mít vlastní čistírnu odpadních vod
Hlavní dominanta krčského areálu. Zdroj foto: Fakultní Thomayerova nemocnice

Krčská nemocnice bude mít vlastní čistírnu odpadních vod

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) v pražské Krči bude fungovat čištění specifických nemocničních odpadních vod (OV) přímo u jejich zdroje, a to díky novým unikátním technologiím, které budou poprvé použity ve zdravotnickém zařízení v Česku. Informoval o tom mluvčí FTN Petr Sulek.

Jedná se o společný projekt společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) a FTN, která se tak stane první nemocnicí, kde tyto technologie budou použity. Podrobnosti budou sděleny příští týden ve čtvrtek 15. února na tiskové konferenci.

Projekt byl finančně podpořen a realizován díky norským fondům prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR. V areálu FTN bude postaveno zcela nové zařízení na čištění odpadních vod, které mají nejen infekční charakter, ale jsou také velmi zatíženy různými farmaky, která nejsou stávajícími technologiemi na běžných čistírnách účinně odstraňována.

„K tomu však pomůžou nové technologie, které proces čištění optimalizuje a umožní efektivní a účinné odstranění znečišťujících látek z odpadních vod,“ dodal Sulek. Odpadní vody z nemocnice mohou být podle mluvčího OVK Tomáše Mrázek také zatíženy mikropolutanty, především farmaky, která nejsou stávajícími technologiemi na běžných čistírnách odpadních vod odstraňována. 

„Takové látky se pak mohou dostávat do povrchových vod a negativně ovlivňovat i další složky životního prostředí. Odstraňování zbytků léčiv z odpadních vod je rovněž jedním z klíčových nástrojů v boji s předcházením vzniku antibiotické rezistence bakterií,“ sdělil Mrázek. 

Odborníci PVK podle něj budou sledovat a vyhodnocovat účinnost zařízení a technologii procesu čištění dále optimalizovat. Ověřené technologie chce společnost v budoucnu nabídnout i ostatním nemocnicím. 


Autor: Jan Puci

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru