Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 4°C
Středa 14. 4. 2021
Svátek má Vincenc, Vincent
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Krausová rezignovala na funkci předsedkyně klubu zastupitelů Pirátů
Pražská zastupitelka Michaela Krausová. Foot: Pirátská strana

Krausová rezignovala na funkci předsedkyně klubu zastupitelů Pirátů

Předsedkyně pražských zastupitelů za Piráty Michaela Krausová rezignovala na svou funkci. Zastupitelka to řekla na dnešním jednání pražských zastupitelů. Důvodem byly informace v médiích, že se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem Tenzerem, který stojí před soudem kvůli korupci a manipulaci veřejných zakázek. Krausovou nahradil v čele zastupitelského klubu Viktor Mahrik.

„Moje chyba byla, jakým způsobem budou interpretovány moje již dříve ukončené schůzky, aby jakkoliv ohrožovaly Pirátskou stranu. Proto jsem se rozhodla rezignovat," řekla Krausová.

Podle bývalé předsedkyně Piráti ani koalice Pirátů s Prahou sobě a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a ANO) neposkytla reklamní firmě žádné výhody. „To se, bohužel nedá říct o ODS, kteří v minulosti na firmu vliv měli. Svědčí o tom i fakt, že pod taktovkou ANO čelili vážnému podezření z korupce," řekla.

Tímto vyjádřením v debatě o programu na dnešním jednání pražského zastupitelstva popudila opoziční politiky a odstartovala desítky minut dlouhý maraton ostrých vystoupení a vzájemného obviňování. Ke kritice se přidal i předseda klubu koaličních Spojených sil pro Prahu a europoslanec Jiří Pospíšil.

„Čekal jsem věcnou debatu, že to vysvětlíte. Místo toho napadáte ostatní a obviňujete TOP 09 z možné korupce. Asi jste si řekla, že nejlepší obranou je útok. Vysvětlujte věci a neříkejte, co udělalo ANO, ODS a TOP 09,“ sdělil Pospíšil, který se kriticky vyjádřil k pirátskému seznamu schůzek s lobbisty. „Současné dění kolem paní Krausové ukazuje, že takový seznam a vystupování Pirátů je pokrytecké. Důležité schůzky tam totiž nejsou,“ řekl.

„Je rozdíl mít transparentní účet a transparentní účetnictví. To TOP 09 nemá,“ kontroval Pospíšilův koaliční partner, radní Adam Zábranský (Piráti). Nicméně Krausová se v následující diskusi Pospíšilovi omluvila a distancovala se od informací v médiích, která údajně „překroutila a vytrhla z kontextu“ její vyjádření směrem k TOP 09.

Předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija uvedla, že by Piráti měli přestat používat slovo transparentnost. „Význam toho slova už u nich neplatí, poslední dva dny stále mění vyjádření. Někdo napsal paní Krausové velmi špatný projev, kterým akorát zaútočila na ostatní, aniž by se zaměřila na sebe,“ uvedla Udženija.

„Byl jsem připraven paní Krausovou hájit, ale Piráti se chytli do vlastní pasti, naběhli si to svou transparentností,“ uvedl zastupitel ODS a starosta Prahy 13 David Vodrážka.
„Krausová odpoutává pozornost jinam. Hnutí ANO bylo popotahováno, že dostalo před volbami 20 procent slevu na reklamní plochy, Piráti dostali 70 procent slevu. Nerozumím, proč Krausová odpoutává napadá jiné politické kluby,“ uvedl předseda opozičního klubu ANO a poslanec Patrik Nacher.

Praha má se společností JCDecaux uzavřenou smlouvu na provoz přístřešků MHD. JCDecaux skončí smlouva v roce 2021, minulé vedení města ji označilo za nevýhodnou a rozhodlo o jejím neprodloužení. Nyní se připravuje nový tendr na provozovatele přístřešků.


Praha 5 uspořádala on-line mítinky, tento typ jednání s veřejností chce využívat i v budoucnu

29. března 2021 ve 20:45

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany, kterých se zúčastnilo přes sto lidí. Úřad počítá s on-line mítinky i do budoucna.

Další články
Nahoru