Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - zatazeno 18°C
Pátek 17. 9. 2021
Svátek má Naděžda
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Krátkodobé pronájmy bytů má řešit jeden zákon, navrhují pražští senátoři
Fenomén sdíleného ubytování se týká především historického centra. Ilustrační foto: archiv

Krátkodobé pronájmy bytů má řešit jeden zákon, navrhují pražští senátoři

Krátkodobé pronájmy bytů prostřednictvím internetových zprostředkovatelů je podle pražských senátorů třeba regulovat jedním zákonem, ne dílčími novelami, které by v důsledku mohly být nevymahatelné. Senátoři proto připravují návrh, který by definoval práva a povinnosti zprostředkovatelů pronájmu typu Airbnb a zároveň posílil roli měst. Senátoři to dnes uvedli po jednání se zástupci ministerstva pro místní rozvoj a pražských městských částí.

„Vznikají různé novely, například živnostenského zákona. Dílčí novelizace mohou vést tomu, že právo bude nevymahatelné," uvedl senátor Marek Hilšer z klubu Starostů. Sám před měsícem představil návrh zákona, podle něhož by obce měly dostat možnost služby typu Airbnb regulovat vyhláškou. Podobný cíl má novela živnostenského zákona, kterou připravil pražský magistrát.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) počátkem července uvedla, že místo nových regulací by bylo lepší zajistit vymahatelnost platných předpisů. Zásadní podle Dostálové bude definovat byt pro ubytovací služby, a tím službu jasně odlišit od běžného dlouhodobého pronájmu.

Senátní návrh by podle Renaty Chmelové z klubu KDU-ČSL měl posílit roli obcí a stanovit práva a povinnosti provozovatelů ubytovacích platforem tak, aby byla zajištěna férovost v porovnání s hoteliéry, kteří musí splňovat požadavky na ubytovací služby.

„V Praze už nejde o sdílenou ekonomiku, ale o šedou," uvedla Chmelová na adresu poskytovatelů krátkodobých pronájmů. Podle Davida Smoljaka z klubu Starostů se původní myšlenka přetvořila v byznys, kdy byty nabízejí i velcí investoři.

Ubytovací platformy typu Airbnb zejména v centru Prahy, ale i v dalších turisticky vytížených městech, vyvolávají kritiku místních obyvatel, kteří si stěžují na časté střídání hostů a jejich hlučné chování.

V minulosti Sněmovna odmítla pražské návrhy na přísnější regulaci ubytování typu Airbnb jako příliš lokálně vymezené, senátní návrh by proto měl přinést obecnější pravidla na základě zkušeností z dalších evropských metropolí, jakými jsou Paříž, Berlín nebo Barcelona, dodal Hilšer.

Vedle Airbnb působí na českém trhu Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals nebo Vrbo. Podle městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) bylo v roce 2018 z celkem 650 000 bytů v metropoli přes ubytovací platformy nabízeno 11 500.

V Josefově, na Malé Straně a na Novém Městě podíl převyšoval deset procent, na Starém Městě dokonce 20 procent.


Zastupitelstvo Prahy 4 zasedne mimořádně

Včera ve 23:20

Mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 17. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500).

Disident Simon Cheng vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3

15. září 2021 v 08:02

Na pozvání radnice Prahy 3 přiletěl do České republiky hongkongský prodemokratický aktivista Simon Cheng. S poselstvím o nebezpečí čínského komunismu a apelem na přijetí Magnitského zákona vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3. V následujících dnech jej čekají debaty s veřejností, studenty, setkání...

Další články
Nahoru