dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Kráter z Prahy 7 zmizí, radnice se dohodla s investorem na podobě trojúhleníku
Na místě, kde vyroste nová budova, je už dlouho kráter. Foto: archiv

Kráter z Prahy 7 zmizí, radnice se dohodla s investorem na podobě trojúhleníku

Radnice Prahy 7 se domluvila s firmou Lordship na podobě nákupního centra Holešovický trojúhelník na pozemku mezi ulicemi Veletržní, Strojnická a U Studánky. Budova bude oproti původnímu návrhu nižší, změní se fasáda a bude dodržovat takzvané uliční čáry. V podzemí budou parkovací místa vyčleněna pro obyvatele Prahy 7. Budova by mohla být hotova v roce 2018.

Hledání shody mezi městskou částí a investorem se natáhlo na dvacet měsíců, samotný projekt má mnohem delší historii, původní nájemní smlouva byla podepsána v roce 2002.

„Výsledkem tvrdých jednání je stavba respektující okolní zástavbu a dřívější požadavky památkářů. Projekt bude kratší, nižší o tři patra, zmizí rušivý válec a naopak přibude pasáž a vstupy do obchodů přímo z ulice. Podařilo se také vyjednat pro občany Prahy 7 noční parkování pro minimálně 150 automobilů za 20 korun za noc,“ říká starosta MČ Prahy 7 Jan Čižinský.

Zcela zásadní změna spočívá v architektonickém provedení budovy. Kancelářskou část ve tvaru válce nahradí dvě patra multifunkčních prostor využitelných jako kanceláře či v budoucnu i byty. Tím dojde i k celkovému snížení maximální výšky projektu zhruba o třetinu.

Mezi další poměrně zásadní zásahy do projektu patří i změna fasád objektu tak, aby více odpovídaly charakteru městské zástavby. Obchodní jednotky v přízemí objektu, kde to bude umožňovat terén, budou přístupné přímo z ulice, aby se vytvořil živý parter obchodní třídy.

Na úrovni prvního suterénu budou veřejnou pasáží propojeny ulice Veletržní a Strojnická, přičemž pasáž bude navazovat na ulici Františka Křížka.

Smlouva na pronájem pozemku, který patří Praze 7, bude na 99 let, v původní smlouvě to bylo 105 let. Výše nájmu za pozemek se měnit nebude a zůstane pět milionů korun ročně.

Budova by mohla být dokončena zhruba za dva roky. „Potřebujeme udělat několik legislativních kroků. Rádi bychom stavbu začali co nejdříve, ale bude to ještě několik měsíců trvat. Otevření obchodní části bychom rádi naplánovali na rok 2018," řekl zástupce investora Václav Matoušek.

Dohoda mezi radnicí a investorem vylučuje, že by projekt byl nakonec dostavěn v podobě dle platného stavebního povolení. Radnice tak má jistotu, že dříve odmítaný vzhled centra v lokalitě skutečně nebude realizován.

Úřad se na druhé straně zavazuje poskytovat nájemci potřebou součinnost. Tato součinnost nabývá podle dodatku konkrétních rozměrů například v tom směru, že radnice vezme v plném rozsahu zpět správní žalobu na zrušení stavebního povolení, kterou podala v listopadu loňského roku. Zároveň se radnice zavazuje zdržet se faktických a právních jednání, která by způsobila prodloužení výstavby projektu.


Další články
Nahoru