![Krásný pavouk a brouk, mlok, ojedinělá populace ještěrek. Vzácné druhy živočichů a rostlin jsou i v Praze](/obrazky_resize/priroda-v-praze/krasec-tresnovy-475.jpg)
Krásný pavouk a brouk, mlok, ojedinělá populace ještěrek. Vzácné druhy živočichů a rostlin jsou i v Praze
1. července 2019 09:53
![Ještěrka zelená jesterka-zelena](/obrazky/priroda-v-praze/jesterka-zelena.jpg)
Ještěrka zelená
Na skalách v chráněných územích v hlavní městě došlo v posledních letech k ojedinělému nárůstu populace ještěrky zelené, zejména v lokalitách, které se nacházejí v kaňonu Vltavy na severním okraji Prahy.
Výskyt této ještěrky je vázán na teplé oblasti Jižní Moravy, střední Povltaví a vybrané části Poohří. V rámci Čech jsou pak její pražské populace výjimečně početné.
![Stepník rudý pavouk-stepnik-rudy](/obrazky/priroda-v-praze/pavouk-stepnik-rudy.jpg)
Stepník rudý
Ve stepních lokalitách na několika místech Prahy došlo k nárůstu populací pohledného pavouka, stepníka rudého, který se v rámci České republiky vyskytuje pouze v nejteplejších místech Jižní Moravy, v Českém Středohoří a právě v Praze a blízkém Českém krasu.
V posledních letech se v třešňových sadech šíří po Praze jeden z nejkrásnějších brouků vyskytujících se v České republice, krasec třešňový. Hlavní město a nejbližší okolí je jedním z ohnisek jeho výskytu u nás.
![Mlok skvrnitý mlok](/obrazky/priroda-v-praze/mlok.jpg)
Mlok skvrnitý
V posledních letech stoupá populace mloka skvrnitého především na menších tocích v severní části Prahy. Mlok se sice vyskytuje mozaikovitě po celé republice, ale v nižších skvrnitý nadmořských výškách, kam spadá i Praha, je jeho výskyt ojedinělý, natož pak stoupající trend jeho populací.
Na území české metropole roste z velmi vzácných rostlin křivatec český. Tento klenot časného jara byl pro svět popsán z území Prahy, kde je i jeho světové ohnisko výskytu.
![Křivatec český krivatec](/obrazky/priroda-v-praze/krivatec.jpg)
Křivatec český
V přírodních památkách Hrčířské louky a U Hájů rostou modrofialové kosatce sibiřské nebo nachové prstnatce májové. Ve stepních lokalitách rostou ohrožené zárazy a kavyly, fialově či bíle kvetoucí koniklece luční nebo třemdavy bílé. Největší koncentrace těchto druhů je v Prokopském údolí, Divoké Šárce nebo na skalách lemujících kaňon Vltavy na severním okraji Prahy.
Cestou, jak chránit vzácné druhy, je pastva ovcí, koz či skotu na pražských loukách a zvláště chráněných územích. Letos se v Praze pohybují tři stáda ovcí a koz. Každé stádo tvoří zhruba 70 zvířat, přičemž z 80 až 90 procent převažují ovce, které spásají hlavně travní porosty. Zbytek tvoří kozy, které okusují především listy dřevin.
Stáda se každoročně pohybují na desítkách lokalit, především v Prokopském a Šáreckém údolí a v Trojské kotlině. Umístěna jsou ale i na několika místech v dalších částech Prahy, jako například v oblasti Radotínského údolí, v Třešňovce v Hrdlořezech nebo na Vidouli.
Kromě ovcí a koz se na vybraných lokalitách pase i skot. Jedno stádo jalovic o zhruba patnácti kusech od května do říjná spásá suchý poldr Čihadla a druhé stádo o dvanácti kusech putuje přes louky Čimického údolí, Šeberova a Milíčova.