dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Krásná synagoga v Jeruzalémské ulici letos poprvé přivítá návštěvníky
Jeruzalémská synagoga stojí. Foto: VitVit / Wikimedia Commons

Krásná synagoga v Jeruzalémské ulici letos poprvé přivítá návštěvníky

Pražské židovské památky zahajují 1. dubna turistickou sezonu. Po zimní přestávce se otevře Jeruzalémská synagoga ve stejnojmenné ulici na Novém Městě a prodlouží se otevírací doby v dalších objektech patřících pod správu Židovské obce Praha.

Židovské památky v metropoli, které ročně navštěvují statisíce lidí z celého světa, patří zdejší židovské obci. Spravuje je Židovské muzeum v Praze, které je jednou z nejnavštěvovanějších muzejních institucí v zemi.

Jediné dvě památky, které provozuje obec sama, jsou Jeruzalémská a Staronová synagoga, nejstarší dochovaná synagoga v Evropě. Bohoslužby se konají ve Staronové, Jeruzalémské, Španělské a Vysoké synagoze.

jeruzalemska-synagoga-z-ulice-nahled Jeruzalémská synagoga byla postavena v roce 1906 jako náhrada za synagogy zbořené při asanaci (Cikánova, Velkodvorská a Nová). Jeruzalémská synagoga je příkladem secesní stylizace tvarosloví maurského slohu. Podle projektu známého vídeňského architekta Wilhelma Stiassneho (1842 až 1910) ji zbudoval na náklady Spolku pro vybudování nového chrámu stavitel Alois Richter.

Za druhé světové války z ní bylo skladiště konfiskovaného židovského majetku a díky tomu byla zčásti uchráněná devastaci. Veřejnosti je přístupná jen od dubna do října denně od 11 do 17 hodin kromě sobot a židovských svátků.

Židovské památky jsou v Praze shromážděny především na Starém Městě, na místě někdejšího ghetta. Vůbec nejstarší synagogou ve střední Evropě, která dodnes slouží bohoslužbám, je Staronová synagoga, její vznik se datuje do 70. let 13. století a patří k nejlepším ukázkám rané cisterciácké gotiky v Čechách. Dalšími čtyřmi synagogami na území Josefova jsou Pinkasova, Maiselova, Klausová a Španělská synagoga.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Další články
Nahoru