Dnes Čtvrtek - zatazeno 19°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 17°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Kraje vyzvaly k urychlené opravě Branického a železničního mostu v Praze
Železniční most pohledem z pravobřežní náplavky. Foto: archiv

Kraje vyzvaly k urychlené opravě Branického a železničního mostu v Praze

Zástupci Středočeského kraje, hlavního města, regionálních organizátorů dopravy a dopravců dnes podepsali výzvu Správě železnic (SŽ) a ministerstvu dopravy, aby neodkládaly opravu pražského Branického mostu a zároveň zahájily opravu či přestavbu železničního mostu na Výtoni. Při výluce na obou mostech zároveň totiž hrozí kolaps osobní i nákladní železniční dopravy na jihozápad od Prahy. Novinářům to řekli zástupci všech zúčastněných stran. Vyjádření SŽ a ministerstva ČTK shání.

SŽ už vyhlásila tendr na rozšíření Branického mostu. Zahájení stavby předpokládá letos v červenci a práce potrvají 13 měsíců. Náklady mají dosáhnout 2,25 miliardy korun. U mostu na Výtoni SŽ vypsala architektonickou soutěž, ve které uspěl návrh, který počítá se zachováním pouze pilířů mostu a nahrazením nýtované konstrukce novostavbou. Proti je část veřejnosti, Praha 5 i primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Požadujeme po SŽ a ministerstvu, že nebude odložena oprava Branického mostu a bude jí dána top priorita, aby byla dokončena do konce letošního roku. Jde nám o odložení rizika, že se sejdou výluky na Branickém i Výtoňském mostu," řekl středočeský radní Petr Borecký (STAN).

Není podle něj nutné, aby byla ihned dostavěna plánovaná druhá kolej, ale aby se při její případné dostavbě dalo jezdit alespoň po jedné koleji.

Signatáři výzvy požadují po ministru dopravy Martinu Kupkovi (ODS), aby využil svých pravomocí a dal opravě mostu prioritu. Za nezbytné považují právě opravu Branického mostu a přilehlých traťových úseků, a sice tak, aby práce vyžadující zastavení provozu na mostě skončily nejpozději do konce letošního roku.

V případě mostu na Výtoni se SŽ kvůli jeho stavu chystá snížit nejvyšší povolenou rychlost z 60 na 20 kilometrů v hodině a zakázat potkávání se protijedoucích vlaků na mostě.

Podle Václava Haase z pražské městské organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, se tak sníží propustnost mostu až o polovinu. Zároveň řekl, že pokud se bude odkládat oprava objízdné trasy, tedy Branického mostu, hrozí to, že bude uzavřen provoz na obou mostech. „A my se nedostaneme z jednoho břehu na druhý," řekl.

Potíže by v případě uzavření obou mostů postihly také nákladní dopravu, která jezdí primárně přes Branický most. Pokud po mostech nebudou moci vlaky jezdit, čekaly by je dlouhé objížďky přes Ústí nad Labem nebo České Budějovice.

Tím by se podle Martina Hořínka ze Sdružení železničních nákladních dopravců ČR (ŽESNAD.CZ) zvýšily náklady na přepravu zboží na železnici natolik, že by bylo překládáno na kamiony.


Autor: ČTK

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru