Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Kraje vyzvaly k urychlené opravě Branického a železničního mostu v Praze
Železniční most pohledem z pravobřežní náplavky. Foto: archiv

Kraje vyzvaly k urychlené opravě Branického a železničního mostu v Praze

Zástupci Středočeského kraje, hlavního města, regionálních organizátorů dopravy a dopravců dnes podepsali výzvu Správě železnic (SŽ) a ministerstvu dopravy, aby neodkládaly opravu pražského Branického mostu a zároveň zahájily opravu či přestavbu železničního mostu na Výtoni. Při výluce na obou mostech zároveň totiž hrozí kolaps osobní i nákladní železniční dopravy na jihozápad od Prahy. Novinářům to řekli zástupci všech zúčastněných stran. Vyjádření SŽ a ministerstva ČTK shání.

SŽ už vyhlásila tendr na rozšíření Branického mostu. Zahájení stavby předpokládá letos v červenci a práce potrvají 13 měsíců. Náklady mají dosáhnout 2,25 miliardy korun. U mostu na Výtoni SŽ vypsala architektonickou soutěž, ve které uspěl návrh, který počítá se zachováním pouze pilířů mostu a nahrazením nýtované konstrukce novostavbou. Proti je část veřejnosti, Praha 5 i primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Požadujeme po SŽ a ministerstvu, že nebude odložena oprava Branického mostu a bude jí dána top priorita, aby byla dokončena do konce letošního roku. Jde nám o odložení rizika, že se sejdou výluky na Branickém i Výtoňském mostu," řekl středočeský radní Petr Borecký (STAN).

Není podle něj nutné, aby byla ihned dostavěna plánovaná druhá kolej, ale aby se při její případné dostavbě dalo jezdit alespoň po jedné koleji.

Signatáři výzvy požadují po ministru dopravy Martinu Kupkovi (ODS), aby využil svých pravomocí a dal opravě mostu prioritu. Za nezbytné považují právě opravu Branického mostu a přilehlých traťových úseků, a sice tak, aby práce vyžadující zastavení provozu na mostě skončily nejpozději do konce letošního roku.

V případě mostu na Výtoni se SŽ kvůli jeho stavu chystá snížit nejvyšší povolenou rychlost z 60 na 20 kilometrů v hodině a zakázat potkávání se protijedoucích vlaků na mostě.

Podle Václava Haase z pražské městské organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, se tak sníží propustnost mostu až o polovinu. Zároveň řekl, že pokud se bude odkládat oprava objízdné trasy, tedy Branického mostu, hrozí to, že bude uzavřen provoz na obou mostech. „A my se nedostaneme z jednoho břehu na druhý," řekl.

Potíže by v případě uzavření obou mostů postihly také nákladní dopravu, která jezdí primárně přes Branický most. Pokud po mostech nebudou moci vlaky jezdit, čekaly by je dlouhé objížďky přes Ústí nad Labem nebo České Budějovice.

Tím by se podle Martina Hořínka ze Sdružení železničních nákladních dopravců ČR (ŽESNAD.CZ) zvýšily náklady na přepravu zboží na železnici natolik, že by bylo překládáno na kamiony.


Autor: ČTK

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

Včera ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Včera v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Včera v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Včera v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

29. listopadu 2023 ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Další články
Nahoru