Dnes Pátek - polojasno 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kraje vyzvaly k urychlené opravě Branického a železničního mostu v Praze
Železniční most pohledem z pravobřežní náplavky. Foto: archiv

Kraje vyzvaly k urychlené opravě Branického a železničního mostu v Praze

Zástupci Středočeského kraje, hlavního města, regionálních organizátorů dopravy a dopravců dnes podepsali výzvu Správě železnic (SŽ) a ministerstvu dopravy, aby neodkládaly opravu pražského Branického mostu a zároveň zahájily opravu či přestavbu železničního mostu na Výtoni. Při výluce na obou mostech zároveň totiž hrozí kolaps osobní i nákladní železniční dopravy na jihozápad od Prahy. Novinářům to řekli zástupci všech zúčastněných stran. Vyjádření SŽ a ministerstva ČTK shání.

SŽ už vyhlásila tendr na rozšíření Branického mostu. Zahájení stavby předpokládá letos v červenci a práce potrvají 13 měsíců. Náklady mají dosáhnout 2,25 miliardy korun. U mostu na Výtoni SŽ vypsala architektonickou soutěž, ve které uspěl návrh, který počítá se zachováním pouze pilířů mostu a nahrazením nýtované konstrukce novostavbou. Proti je část veřejnosti, Praha 5 i primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Požadujeme po SŽ a ministerstvu, že nebude odložena oprava Branického mostu a bude jí dána top priorita, aby byla dokončena do konce letošního roku. Jde nám o odložení rizika, že se sejdou výluky na Branickém i Výtoňském mostu," řekl středočeský radní Petr Borecký (STAN).

Není podle něj nutné, aby byla ihned dostavěna plánovaná druhá kolej, ale aby se při její případné dostavbě dalo jezdit alespoň po jedné koleji.

Signatáři výzvy požadují po ministru dopravy Martinu Kupkovi (ODS), aby využil svých pravomocí a dal opravě mostu prioritu. Za nezbytné považují právě opravu Branického mostu a přilehlých traťových úseků, a sice tak, aby práce vyžadující zastavení provozu na mostě skončily nejpozději do konce letošního roku.

V případě mostu na Výtoni se SŽ kvůli jeho stavu chystá snížit nejvyšší povolenou rychlost z 60 na 20 kilometrů v hodině a zakázat potkávání se protijedoucích vlaků na mostě.

Podle Václava Haase z pražské městské organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, se tak sníží propustnost mostu až o polovinu. Zároveň řekl, že pokud se bude odkládat oprava objízdné trasy, tedy Branického mostu, hrozí to, že bude uzavřen provoz na obou mostech. „A my se nedostaneme z jednoho břehu na druhý," řekl.

Potíže by v případě uzavření obou mostů postihly také nákladní dopravu, která jezdí primárně přes Branický most. Pokud po mostech nebudou moci vlaky jezdit, čekaly by je dlouhé objížďky přes Ústí nad Labem nebo České Budějovice.

Tím by se podle Martina Hořínka ze Sdružení železničních nákladních dopravců ČR (ŽESNAD.CZ) zvýšily náklady na přepravu zboží na železnici natolik, že by bylo překládáno na kamiony.


Autor: ČTK

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

19. června 2024 ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Pietní akt v Resslově a Václavské ulici připomněl hrdiny útoku na Heydricha

19. června 2024 ve 12:02

Včera si položením růží a zapálením svíček, panychidou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a pietním aktem v Resslově ulici připomněla Praha 2 sedm československých vojáků, kteří před 82 lety v kryptě sváděli svůj poslední a hrdinský boj proti nacistické přesile.

Další články
Nahoru