dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - skorojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C
Krádeže krytů kanálů v metropoli díky novele vyhlášky téměř vymizely
Kanálové vpusti už zloděje netáhnou. Foto: archiv

Krádeže krytů kanálů v metropoli díky novele vyhlášky téměř vymizely

Krádeže krytů kanálů v Praze díky novele vyhlášky o odpadech téměř vymizely. Od loňského března sběrny neplatí zákazníkům za přinesený kov hotově. „Po novelizacích právních předpisů v oblasti výkupu kovů ve sběrnách se strážníci s krádežemi kanálových vpustí a dopravního značení setkávají jen ojediněle," vysvětlila mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Dva kryty kanálů se za poslední rok ztratily v Praze 2 a Praze 3 a jeden v Praze 9.

Od začátku loňského března začala platit nová vyhláška ministerstva životního prostředí, která nařizuje bezhotovostní způsob platby za výkup druhotných surovin. Ta je nyní možná pouze převodem peněz na bankovní účet nebo poštovní poukázkou. Opatření má zejména omezit krádeže kovů. Svaz výkupců a zpracovatelů druhotných surovin ale tvrdí, že předpis poškozuje jejich byznys.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce do roku 2018 razantně snížit kriminalitu související s výkupem kovů. Pomoci k tomu má mimo jiné zavedení centrálního registru provozovatelů, registru přestupků i elektronické evidence tržeb pro sběr a výkup kovů. Všechna zařízení by měla mít povinný kamerový systém a archivovala by záznamy.

Výkupcům se ale návrh v řadě bodů nelíbí. Zpřísnění pravidel výkupu má navíc ale podle Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin na situaci minimální vliv, protože o kovošrot kvůli krizi ocelářského průmyslu není v současnosti zájem.

Počty trestních činů spojených s krádežemi kovů nicméně meziročně v celé republice klesly o více než polovinu. Ovlivnilo to nejen zpřísnění pravidel výkupu kovošrotu od loňského března, ale zřejmě i krize na trhu s ocelí. Řadě sběren podle celostátní ankety ČTK klesl obrat, některé krachují a stěžují si kvůli bezhotovostním platbám na přebujelou administrativu.

MŽP hodnotí zavedená opatření pozitivně, a to i přesto, že některé sběrny podle České obchodní inspekce stále vykupují zakázané druhy odpadů a porušují předpisy.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru