dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Kozy a ovce chrání pražskou přírodu v místech, kde je na to člověk krátký
Ovce na komořanské pastvě. V pozadí je silniční obchvat kolem Prahy. Foto: archiv

Kozy a ovce chrání pražskou přírodu v místech, kde je na to člověk krátký

Spásání trávy má v Praze mnohasetletou tradici. Na doporučení odborníků je třeba na Šabatce, přírodovědecky cenné lokalitě v Komořanech, sekat trávu, aby byl potlačen nástup houževnatějších druhů bylin, které lokalitu zarůstají a mění její charakter. Mechanické sekání letos nahradilo spásání ovcemi. Zdá se, že se pomoc zvířat osvědčila. Komořanské stádo navíc není v Praze jediné.

„V loňském roce jsme nechali udělat řízenou seč, ale letos jsme se rozhodli pro řízenou pastvu ovcí. Pastva se ukázala nejen jako ekologicky příznivější způsob péče o tuto lokalitu, ale i ekonomicky výhodnější,“ uvedla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová.

Od května probíhá řízená pastva ovcí. Ovce se přes den volně pohybují v ohradníku a přes noc jsou zavírané do takzvaných košárů, které jsou umístěny mimo chráněnou lokalitu.

Ovce vypásají dominantní druhy trav, které vytlačují pískomilné druhy rostlin, neschopné konkurence. Zároveň je narušován travní drn a společenstvo je ochuzováno o živiny, což jsou podmínky, na které jsou druhy pískomilných společenstev zvyklé.

„Další zásah bude pravděpodobně proveden ještě toto léto nebo na podzim,“ dodává Eva Tylová.

Stáda koz a ovcí pomáhají spásáním udržovat vzácnou vegetaci také v Divoké Šárce a v Prokopském údolí. Dokážou se dostat na těžko dostupná místa v kopcích a svazích, kam by se člověk jen špatně dostával.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru