Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 24°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kouzlo plynových lamp z Prahy vymizelo v roce 1985, posledních sedmnáct let se zase vrací
Plynové osvětlení v ulici Platnéřská na Starém Městě. Foto: PPAS

Kouzlo plynových lamp z Prahy vymizelo v roce 1985, posledních sedmnáct let se zase vrací

Prvních dvě stě plynových lamp v Praze se rozsvítilo 15. září 1847. Jejich počet postupně narůstal, vrcholu dosáhl na začátku druhé světové války, kdy jich zde bylo zhruba 10 000. Potom nastal úpadek, v roce 1985 zhasla poslední taková lampa. Před sedmnácti lety se Praha rozhodla do historické centra romantické plynové osvětlení navracet, dnes je v něm plynových lamp zhruba sedm stovek. Nechybí ani na Karlově mostě, kde je každoročně v době adventu rozsvěcuje lampář.

V Praze byly první plynové lucerny slavnostně rozsvíceny v polovině 19. století, kdy nahradily dosud používané olejové lampy. K nalezení byly třeba v ulici Na Příkopech nebo na Václavském náměstí. Ještě v roce 1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí více než 9 tisíc plynových svítilen. Zajímavostí je, že se držely v symbióze s elektrickými lampami, které se v Praze objevovaly již na konci 19. století.

V druhé polovině 20. století byly lampy převáděny ze svítiplynu na elektřinu, jako poslední to v roce 1985 potkalo osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici. Následujících sedmnáct let kouzlo plynových lamp z historického centra zcela zmizelo.

Až v roce 2002 začala jejich postupná obnova, která dodnes stála přes 170 milionů korun. Nejdříve bylo zprovozněno devět luceren v Michalské ulici na Starém Městě. Postupně se objevily na celé Královské cestě, kterou jezdili čeští králové ze svého dvora na místě současného Obecního domu na Pražský hrad. V centru je v současnosti už sedm stovek takových lamp.

Lampáře, který rozsvěcuje lampy pomocí dlouhé tyče, v Praze zatím běžně nepotkáte. Výjimkou je doba adventu, kdy je k vidění například na Karlově mostě a je jednou z atrakcí předvánoční metropole.

Jinak jsou denně rozsvěcovány a zhasínány dálkově signálem z centrálního dispečinku ve stejný čas jako lampy elektrické. Nicméně ruční způsob rozsvěcení samotné lampy umožňují.

Plynovou lampu od elektrické lze rozpoznat podle skleněného krytu. U elektrických lamp je z matného skla, u plynových lamp ze skla čirého. Zapalovací elektronika otevře přívod plynu z pouličního plynového potrubí a žárové punčošky se zapálí od věčného plamínku.

Praha není jediná, kde lze spatřit kouzlo plynových lamp. Najdeme je v řadě světových metropolí, například v Londýně, Dublinu nebo ve Štrasburku. Bezkonkurenčně největší počet plynových lamp v provozu je v západní části Berlína, téměř 40 tisíc.

Také historický Londýn osvětluje z velké části plyn, především prostranství před Buckinghamským palácem, okolí Clarence House, dále Green park nebo známý Hyde park. Mají je i další britská města York a Horsham, také irský Dublin. Plynové lampy svítí i v historickém centru chorvatského Záhřebu, v EuroDisney parku nebo ve Strasbourgu ve Francii a v polském Krakově.


Autor: red

Vedení Prahy 1 řešilo další rozvoj Nemocnice na Františku

Dnes v 16:40

Rada městské části Praha 1 aktuálně schválila převod získaných prostředků a řešila ekonomické výsledky Nemocnice na Františku (NNF) od začátku roku 2023. Zabývala se také dalším rozvojem zdravotnického zařízení.

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

Další články
Nahoru