dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Koupaliště Lhotka se otevře pro veřejnost až za rok, do té doby ho budou spásat ovce a kozy
Areál lhoteckého koupaliště loni v létě. Foto: archiv

Koupaliště Lhotka se otevře pro veřejnost až za rok, do té doby ho budou spásat ovce a kozy

Pamatujete politické vábničky politiků Prahy 4 před volbami na podzim v roce 2014? Na koupališti Lhotka se vykoupete už v létě 2015, slibovali volení zástupci poté, co zastupitelstvo schválilo koupi areálu od soukromého vlastníka za necelých šedesát milionů korun. Jaká je současná realita? Rekonstrukce ještě nezačala, lidé se na dříve oblíbeném místě osvěží až za rok. Do té doby budou trávu v areálu spásat ovce a kozy.

Stádo na místě zůstane do doby, než začne dlouho plánovaná rekonstrukce koupaliště, uvedl pro ČTK radní pro životní prostředí Ondřej Růžička (STAN/Tučňák). Nejedná se o první záměr na dočasné využití areálu.

Když bylo jasné, že radnice svůj slib otevřít loni nesplní, avizovala, že na podzim 2015 zpřístupní areál jako park. Z toho plánu pak tiše vycouvala, když se zjistilo, že by toto odpočinkové místo nebylo vzhledem ke svému stavu pro návštěvníky bezpečné.

V jaké fází je rekonstrukce lhoteckého koupaliště nyní? Chystá se projednání územního rozhodnutí. Koupaliště by včetně zázemí mělo být zprovozněno příští rok na přelomu května a června. Rekonstrukce stávajících i výstavba nových hřišť a finálního opocení areálu by mělo být dokončeno do 31. května 2018.

Pokud budou zvířata nakonec skutečně spásat areál v Praze 4, nebude to jediné místo v metropoli, kde „přírodní sekačky“ uvidíte. S hospodářskými zvířaty se můžete v létě potkat desítkách přírodních lokalit, například v Šáreckém a Prokopském údolí nebo v Trojské kotlině.

Ne všude se však osvědčila. V minulosti se mohli lidé se stády potkat na Jižním Městě. „Ovce jsou velice tvrdohlavá zvířata, takže se vždy někam rozutekly a my je pak honili po sídlišti," vysvětlil mluvčí radnice Miroslav Dvořák. Dvacetihlavé stádo ovcí u Milíčovského lesa zůstává, ale už jen v pevné ohradě.

Pastva má v metropoli dlouholetou tradici. Těžko dostupné louky podle historických dokumentů spásala domácí zvířata už v 19. století.


Další články
Nahoru