Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Koupaliště Lhotka bylo uzavřeno kvůli výskytu vyrážky, zatím na pár dní
Koupaliště Lhotka tři týdny po začátku sezóny osiřelo. Zdroj foto: MČ Praha 4

Koupaliště Lhotka bylo uzavřeno kvůli výskytu vyrážky, zatím na pár dní

Koupaliště Lhotka bylo v úterý uzavřeno kvůli zvýšenému výskytu kožních problémů po koupání. Pražská hygienická stanice oznámila, že u plavců se zřejmě objevila cerkáriová dermatitida. Toto onemocnění je způsobeno parazity – larvami motolic, které se zavrtávají do kůže.

Důvodem uzavření biotopového koupaliště je podezření na výskyt cerkárií a jimi způsobované onemocnění. Na koupališti probíhá šetření Hygienické stanice hlavního města Prahy (HSHSMP), která vyhodnocuje odebrané vzorky. 

„Po proběhlém víkendu jsme zaznamenali zvýšený počet hlášení zdravotních problémů spojených s koupáním na koupališti s přírodním čištěním vody Lhotka. HSHMP původce onemocnění šetří, pravděpodobně se jedná o takzvanou cerkáriovou dermatitidu, která se projevuje alergickou vyrážkou (tvorba skvrn, puchýřů a zarudnutím kůže). Je doprovázena intenzivním svěděním, komplikace jsou vzácné. Léčba spočívá v užívání lokálních i celkových antihistaminik. Svědění trvá zhruba pět dní, poté ustupuje,“ upřesnili hygienici. 

„Výskytu cerkárií nelze zabránit a nesouvisí s čistotou vody na koupališti, která je z hlediska běžně sledovaných parametrů a průhlednosti hodnocena dlouhodobě výborně,“ uvedli provozovatelé koupaliště ze společnosti  4-Majetková. Koupaliště na svém webu píše, že uzavřeno bude ode dneška do pátku 23. června „z technických důvodů". 

Na webu hygieniků jsou k dispozici poslední výsledky plošných kontrol pražských přírodních koupališť z 29. května. Tehdy byla kvalita vody u většiny kontrolovaných koupališť na nejlepším stupni.


Autor: Karel Netolický

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru