Dnes Pondělí - polojasno 20°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 25. 9. 2023
Svátek má Zlata
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Koupaliště Lhotka bylo uzavřeno kvůli výskytu vyrážky, zatím na pár dní
Koupaliště Lhotka tři týdny po začátku sezóny osiřelo. Zdroj foto: MČ Praha 4

Koupaliště Lhotka bylo uzavřeno kvůli výskytu vyrážky, zatím na pár dní

Koupaliště Lhotka bylo v úterý uzavřeno kvůli zvýšenému výskytu kožních problémů po koupání. Pražská hygienická stanice oznámila, že u plavců se zřejmě objevila cerkáriová dermatitida. Toto onemocnění je způsobeno parazity – larvami motolic, které se zavrtávají do kůže.

Důvodem uzavření biotopového koupaliště je podezření na výskyt cerkárií a jimi způsobované onemocnění. Na koupališti probíhá šetření Hygienické stanice hlavního města Prahy (HSHSMP), která vyhodnocuje odebrané vzorky. 

„Po proběhlém víkendu jsme zaznamenali zvýšený počet hlášení zdravotních problémů spojených s koupáním na koupališti s přírodním čištěním vody Lhotka. HSHMP původce onemocnění šetří, pravděpodobně se jedná o takzvanou cerkáriovou dermatitidu, která se projevuje alergickou vyrážkou (tvorba skvrn, puchýřů a zarudnutím kůže). Je doprovázena intenzivním svěděním, komplikace jsou vzácné. Léčba spočívá v užívání lokálních i celkových antihistaminik. Svědění trvá zhruba pět dní, poté ustupuje,“ upřesnili hygienici. 

„Výskytu cerkárií nelze zabránit a nesouvisí s čistotou vody na koupališti, která je z hlediska běžně sledovaných parametrů a průhlednosti hodnocena dlouhodobě výborně,“ uvedli provozovatelé koupaliště ze společnosti  4-Majetková. Koupaliště na svém webu píše, že uzavřeno bude ode dneška do pátku 23. června „z technických důvodů". 

Na webu hygieniků jsou k dispozici poslední výsledky plošných kontrol pražských přírodních koupališť z 29. května. Tehdy byla kvalita vody u většiny kontrolovaných koupališť na nejlepším stupni.


Autor: Karel Netolický

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

21. září 2023 ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru