Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kotle na biomasu vám zajistí výhodné vytápění. Nabídka je široká
Pražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: OPOP + 2x Shutterstock

Kotle na biomasu vám zajistí výhodné vytápění. Nabídka je široká

Dříví není jediné palivo nabízející cenově přijatelný způsob vytápění. Jednodušší a komfortnější obsluhu zajišťují lisované válečky, které se ze dřeva vyrábějí – pelety. Podle svých požadavků si snadno vyberete vhodný typ kotle pro váš dům.

Asi každý ví, jak probíhá topení dřevem – na postupu se toho po staletí moc nezměnilo. Hlavní vývoj je vidět v konstrukci kotlů, které se stále zdokonalují. Tím pádem se palivo spaluje efektivněji, kotle mají vyšší účinnost a velmi nízké emise. 

Topení dřevem v moderním kabátě

Na nejvyšší technologické úrovni jsou takzvané zplynovací kotle, které využívají řízený přísun vzduchu. Zároveň se snažíme o to, aby obsluha byla jednoduchá a zabírala minimum času,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek ze společnosti OPOP. Ve Valašském Meziříčí vyrábí tato firmy kotle na pevná paliva už přes šedesát let.

A v čem se od sebe liší moderní kotle na dřevo a pelety? Kromě používaného typu paliva je hlavní rozdíl v přikládání. Zatímco kusové dřevo se musí přikládat vždy ručně, automatický kotel na pelety si umí palivo dávkovat a dopravovat sám. Díky tomu nabízí majiteli až týden samočinného provozu, kdy vytápí na požadovanou teplotu a nepotřebuje žádnou obsluhu. Dokud má kotel naplněný zásobník peletami, reguluje svůj chod automaticky.

palivove-drevo-shutterstock

Vychytávky pro jednodušší provoz

Výrobci kotlů na tuhá paliva svoje produkty stále zdokonalují, a tím zvyšují komfort při používání. Moderní kotel na pelety a dřevo lze snadno ovládat pomocí displeje. Chod vytápění má na starost řídicí jednotka a nastavení můžete měnit i vzdáleně pomocí aplikace v telefonu či tabletu.

„U kotle na dřevo pomáhá řídicí jednotka také při roztápění a poté reguluje výkon pomocí otáček odtahového ventilátoru. Spalování je tak efektivnější. Díky širokému rozpětí výkonu si bez problémů vyberou majitelé menších i velkých rodinných domů,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek. V OPOP vyrábějí kotle na dřevo s výkonem od 16 až do 55 kilowatt.

Pro snadnější přikládání dřeva

Přestože se manuálnímu doplňování dřeva nelze vyhnout, můžete prodloužit intervaly mezi nutným přiložením nové dávky. Možností, jak na to, je hned několik:

-        Připojená akumulační nádrž udrží ohřátou vodu pro pozdější využití. Navíc je nezbytná pro správný chod kotle na dřevo.

-        Vysoká účinnost kotle (kolem 90 procent) zajistí téměř bezeztrátové využívání energie paliva. Tím pádem nemusíte tak často přikládat přikládáte a klesá spotřeba dřeva.

-        Když je násypná šachta dost velká, umožní naplnit na jedno přiložení velké množství paliva, které hoří postupně. Pomalejším hořením se vyznačuje tvrdé dřevo, které na rozdíl od měkkého i déle žhne.

-        Jak poznat vhodný čas, kdy přiložit? Nechte se upozornit signalizací docházejícího paliva. Kotle na dřevo od OPOP zobrazí upozornění na displeji i v aplikaci na telefonu. Přikládání bez zakouřené kotelny pak zajistí odtahová klapka, která před otevřením dvířek odsaje kouř z násypné šachty.

Nevíte, zda dřevo nebo pelety?

Pokud nechcete, nemusíte dělat definitivní rozhodnutí. Domov můžete vytápět střídavě dřevem i peletami. Toto jednoduché střídání paliv umožňuje kombinovaný kotel na pelety a dřevo od OPOP. Jde o set kotlů, který ovládá jen jedna řídicí jednotka a je připojený na jeden komín.

opop-kombi-drevo-pelety

Jak to funguje? V kotli na dřevo spalujete dřevo, které má obvykle nižší nákupní cenu než pelety. V situaci, kdy se vám hodí automatický provoz kotle, můžete přejít na spalování pelet se všemi jeho benefity (samočinné přikládání paliva, udržování nastavené teploty, změna intenzity vytápění na dálku a další).

Velkou výhodou také je, že set kotlů umožňuje přechod z vytápění dřevem na pelety zcela automaticky. Jakmile dohoří všechno naložené dřevo, může se samočinně spustit spalování pelet a vytápění pokračuje bez práce několik dalších dnů.

Tak už víte, který z kotlů na biomasu je pro vás ten pravý?


Osvícení Otužilci. Ve Vltavě si u Karlova mostu po setmění zaplavalo 50 lidí

Dnes v 09:52

Na pět desítek otužilců si v úterý večer zaplavalo ve Vltavě u přístaviště Čertovka pod Karlovým mostem. Účastníci osmého ročníku akce Osvícení otužilci byli vybaveni barevnými světly, čelovkami a svítícími páskami, na vodě tak během plavání vytvářeli světelné efekty. „Před pár lety bylo deset...

Procházka s prohlídkou: Ztracené ozvěny židovské Libně

Dnes v 09:50

Procházka s Dagmar Winklerovou, vypravěčkou příběhů a zasvěcenou průvodkyní, vás v úterý 10. října v 16:30 zavede do čtvrti, v jejíchž uličkách tepal ruch druhého největšího židovského osídlení na území Prahy.

Urbanistická studie Nový Sedlec – komentovaná vycházka

Dnes v 08:41

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) připravuje Urbanistickou studii Nový Sedlec. Jejím cílem je zajistit podmínky pro prodloužení tramvajové trati z Nádraží Podbaba do Suchdola a nastavit pravidla pro koncepční rozvoj celé lokality.

Festival izraelského filmu KOLNOA 2023

Dnes v 07:37

Festival nabídne od 20.–22. října nejnovější hrané i dokumentární snímky předních izraelských režisérů, přehlídku studentských filmů i zajímavý doprovodný program. Festival již tradičně hostí pražské Kino Pilotů. Zahájit jej přijde izraelsko-americký režisér Micah Smith, který představí svůj nový...

Bazárek v Modré škole

Včera v 11:34

Tradiční bazárek se koná v sobotu 14. října od 9 do 16 hodin v prostoru atria a školní jídelny v Modré škole ZŠ Kupeckého v Praze 11.

Praha 6: Den zvířat na faře

Včera v 09:45

Mši s požehnáním zvířatům, divadlo pro děti a táborák nabídne Den zvířat, který se bude konat na faře u sv. Matěje v Dejvicích.

Procházka s prohlídkou: O brutalismu a tak

Včera v 09:44

Poznávat pražské brutalistické stavby vznikající v 70. a 80. letech 20. století můžete v neděli 8. října v 16:30 hodin.

To nejlepší z Apenin míří do Prahy

Včera v 09:29

To nejlepší z italské pouliční kuchyně bude k mání v Holešovické tržnici v rámci nové gurmánské série představující kuchyně všech druhů a vůní světa. Koncept Pop-up dnů bude tentokrát zaměřen na Apeninský poloostrov, který však rozhodně není jen o světovém besteselleru pizze. A tak v Tržnici bude...

Papír Fest

Včera v 07:25

Milujete vůni papíru? Jste vášniví sběratelé sešitů, bloků, plánovačů a dalších papírenských pokladů? Nenechte ujít podzimní edici Papír Festu, který spojuje lásku k papírnictví s originální lokální tvorbou.  

Setkání: Plánované proměny Prahy 4

Včera v 06:59

Na základě veřejných diskuzí s obyvateli městské části zpracoval autorský tým všechny podněty a připomínky z řad veřejnosti a výsledkem je finální návrh proměn několika lokalit v Praze 4.

Swap oblečení a knížek v knihovně

Včera v 05:32

Máte doma oblečení či knížky, které již nevyužijete? Přijďte je vyměnit za jiné. Stačí v sobotu 7. října dorazit do volnočasového centra H55.

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

2. října 2023 v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

2. října 2023 v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Další články
Nahoru