Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kotle na biomasu vám zajistí výhodné vytápění. Nabídka je široká
Pražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: OPOP + 2x Shutterstock

Kotle na biomasu vám zajistí výhodné vytápění. Nabídka je široká

Dříví není jediné palivo nabízející cenově přijatelný způsob vytápění. Jednodušší a komfortnější obsluhu zajišťují lisované válečky, které se ze dřeva vyrábějí – pelety. Podle svých požadavků si snadno vyberete vhodný typ kotle pro váš dům.

Asi každý ví, jak probíhá topení dřevem – na postupu se toho po staletí moc nezměnilo. Hlavní vývoj je vidět v konstrukci kotlů, které se stále zdokonalují. Tím pádem se palivo spaluje efektivněji, kotle mají vyšší účinnost a velmi nízké emise. 

Topení dřevem v moderním kabátě

Na nejvyšší technologické úrovni jsou takzvané zplynovací kotle, které využívají řízený přísun vzduchu. Zároveň se snažíme o to, aby obsluha byla jednoduchá a zabírala minimum času,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek ze společnosti OPOP. Ve Valašském Meziříčí vyrábí tato firmy kotle na pevná paliva už přes šedesát let.

A v čem se od sebe liší moderní kotle na dřevo a pelety? Kromě používaného typu paliva je hlavní rozdíl v přikládání. Zatímco kusové dřevo se musí přikládat vždy ručně, automatický kotel na pelety si umí palivo dávkovat a dopravovat sám. Díky tomu nabízí majiteli až týden samočinného provozu, kdy vytápí na požadovanou teplotu a nepotřebuje žádnou obsluhu. Dokud má kotel naplněný zásobník peletami, reguluje svůj chod automaticky.

palivove-drevo-shutterstock

Vychytávky pro jednodušší provoz

Výrobci kotlů na tuhá paliva svoje produkty stále zdokonalují, a tím zvyšují komfort při používání. Moderní kotel na pelety a dřevo lze snadno ovládat pomocí displeje. Chod vytápění má na starost řídicí jednotka a nastavení můžete měnit i vzdáleně pomocí aplikace v telefonu či tabletu.

„U kotle na dřevo pomáhá řídicí jednotka také při roztápění a poté reguluje výkon pomocí otáček odtahového ventilátoru. Spalování je tak efektivnější. Díky širokému rozpětí výkonu si bez problémů vyberou majitelé menších i velkých rodinných domů,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek. V OPOP vyrábějí kotle na dřevo s výkonem od 16 až do 55 kilowatt.

Pro snadnější přikládání dřeva

Přestože se manuálnímu doplňování dřeva nelze vyhnout, můžete prodloužit intervaly mezi nutným přiložením nové dávky. Možností, jak na to, je hned několik:

-        Připojená akumulační nádrž udrží ohřátou vodu pro pozdější využití. Navíc je nezbytná pro správný chod kotle na dřevo.

-        Vysoká účinnost kotle (kolem 90 procent) zajistí téměř bezeztrátové využívání energie paliva. Tím pádem nemusíte tak často přikládat přikládáte a klesá spotřeba dřeva.

-        Když je násypná šachta dost velká, umožní naplnit na jedno přiložení velké množství paliva, které hoří postupně. Pomalejším hořením se vyznačuje tvrdé dřevo, které na rozdíl od měkkého i déle žhne.

-        Jak poznat vhodný čas, kdy přiložit? Nechte se upozornit signalizací docházejícího paliva. Kotle na dřevo od OPOP zobrazí upozornění na displeji i v aplikaci na telefonu. Přikládání bez zakouřené kotelny pak zajistí odtahová klapka, která před otevřením dvířek odsaje kouř z násypné šachty.

Nevíte, zda dřevo nebo pelety?

Pokud nechcete, nemusíte dělat definitivní rozhodnutí. Domov můžete vytápět střídavě dřevem i peletami. Toto jednoduché střídání paliv umožňuje kombinovaný kotel na pelety a dřevo od OPOP. Jde o set kotlů, který ovládá jen jedna řídicí jednotka a je připojený na jeden komín.

opop-kombi-drevo-pelety

Jak to funguje? V kotli na dřevo spalujete dřevo, které má obvykle nižší nákupní cenu než pelety. V situaci, kdy se vám hodí automatický provoz kotle, můžete přejít na spalování pelet se všemi jeho benefity (samočinné přikládání paliva, udržování nastavené teploty, změna intenzity vytápění na dálku a další).

Velkou výhodou také je, že set kotlů umožňuje přechod z vytápění dřevem na pelety zcela automaticky. Jakmile dohoří všechno naložené dřevo, může se samočinně spustit spalování pelet a vytápění pokračuje bez práce několik dalších dnů.

Tak už víte, který z kotlů na biomasu je pro vás ten pravý?


Na Veletrhu vědy se letos představí šest fakult ČVUT

Dnes v 11:19

Veletrh vědy, pořádaný Akademií věd ČR, se od svého prvního ročníku v roce 2015 rozrostl v největší a nejvyhledávanější akci popularizující vědu. ČVUT v Praze se proto letos rozhodlo nabídnout návštěvníkům ukázky činnosti hned šesti ze svých osmi fakult: Fakult stavební, strojní, elektrotechnické,...

Kvásek a jak na něj

Včera v 11:02

Akce v knihovně ve Vikově ulici se koná 27. května v 15 hodin.

V Praze 6 otevře festival Open House patnáct budov

Včera v 07:35

Desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha zpřístupní o víkendu 18. a 19. května 115 budov na území hlavního města, z toho 15 v Praze 6. Vstup do budov je zdarma a bez nutnosti předchozí registrace.

Oslavte 100 let Umělecké zahrady v Nuslích

Včera ve 03:56

Stálá výstava v Umělecké zahradě bude zahájena 17. května v 17 hodin. Výstava bude k vidění do 31. října.

Praha 15 vyhlásila výběrové řízení na pracovní pozici

16. května 2024 ve 22:02

Městská část Praha 15 vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa „sociální pracovník OSPOD – OSP".

Otevírání střech 2024

16. května 2024 v 15:50

Slavnostní jízda vozidel – cabrioletů v sobotu 18. května od 10:00 hodin.

Posezení s architekty: Oživení parku Lotyšská

16. května 2024 ve 14:34

Setkání s architekty a zástupci radnice Prahy 6 k parku Lotyšská se koná v sobotu 18. května.

V Praze 9 se bude tančit

16. května 2024 ve 13:29

Začátkem roku proběhlo setkání občanů z rozvojových Vysočan v Colben centru s místostarostkou Kamilou Matějkovou. Tématem byl plácek kolem budovy Afi City a jeho využití.

Vyšehradský hřbitov: Komentovaná prohlídka

16. května 2024 ve 12:14

Poznejte v úterý 28. května v 17 hodin poslední místa odpočinku Karla Čapka, Antonína Dvořáka, Boženy Němcové a dalších. Prohlédněte si jedinečnou galerii náhrobků a významná díla českých sochařů.

Praha 4 zve na knižní malotrh

16. května 2024 v 09:26

Druhý ročník knižního Malotrhu v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Den otevřených lesů

15. května 2024 v 19:59

V sobotu 18. května se koná další ročník Dne otevřených lesů. Otevřené budou i pražské lesy – jako každý den 365 dní v roce. Tentokrát ale na vás podél oblíbených vycházkových tras budou čekat kvízové stezky.

Výstava: Má vlast cestami proměn na Komenského náměstí

15. května 2024 ve 13:35

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 16. května ve 14 hodin na Komenského náměstí v Praze 3 za hudebního doprovodu studentů místní hudební školy.

Májová veselice

15. května 2024 v 07:51

Tradiční Májová veselice v Praze 15 se koná v neděli 19. května.

Další články
Nahoru