Kotle na biomasu vám zajistí výhodné vytápění. Nabídka je široká
25. července 2023 06:48
Asi každý ví, jak probíhá topení dřevem – na postupu se toho po staletí moc nezměnilo. Hlavní vývoj je vidět v konstrukci kotlů, které se stále zdokonalují. Tím pádem se palivo spaluje efektivněji, kotle mají vyšší účinnost a velmi nízké emise.
Topení dřevem v moderním kabátě
Na nejvyšší technologické úrovni jsou takzvané zplynovací kotle, které využívají řízený přísun vzduchu. Zároveň se snažíme o to, aby obsluha byla jednoduchá a zabírala minimum času,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek ze společnosti OPOP. Ve Valašském Meziříčí vyrábí tato firmy kotle na pevná paliva už přes šedesát let.
A v čem se od sebe liší moderní kotle na dřevo a pelety? Kromě používaného typu paliva je hlavní rozdíl v přikládání. Zatímco kusové dřevo se musí přikládat vždy ručně, automatický kotel na pelety si umí palivo dávkovat a dopravovat sám. Díky tomu nabízí majiteli až týden samočinného provozu, kdy vytápí na požadovanou teplotu a nepotřebuje žádnou obsluhu. Dokud má kotel naplněný zásobník peletami, reguluje svůj chod automaticky.
Vychytávky pro jednodušší provoz
Výrobci kotlů na tuhá paliva svoje produkty stále zdokonalují, a tím zvyšují komfort při používání. Moderní kotel na pelety a dřevo lze snadno ovládat pomocí displeje. Chod vytápění má na starost řídicí jednotka a nastavení můžete měnit i vzdáleně pomocí aplikace v telefonu či tabletu.
„U kotle na dřevo pomáhá řídicí jednotka také při roztápění a poté reguluje výkon pomocí otáček odtahového ventilátoru. Spalování je tak efektivnější. Díky širokému rozpětí výkonu si bez problémů vyberou majitelé menších i velkých rodinných domů,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek. V OPOP vyrábějí kotle na dřevo s výkonem od 16 až do 55 kilowatt.
Pro snadnější přikládání dřeva
Přestože se manuálnímu doplňování dřeva nelze vyhnout, můžete prodloužit intervaly mezi nutným přiložením nové dávky. Možností, jak na to, je hned několik:
- Připojená akumulační nádrž udrží ohřátou vodu pro pozdější využití. Navíc je nezbytná pro správný chod kotle na dřevo.
- Vysoká účinnost kotle (kolem 90 procent) zajistí téměř bezeztrátové využívání energie paliva. Tím pádem nemusíte tak často přikládat přikládáte a klesá spotřeba dřeva.
- Když je násypná šachta dost velká, umožní naplnit na jedno přiložení velké množství paliva, které hoří postupně. Pomalejším hořením se vyznačuje tvrdé dřevo, které na rozdíl od měkkého i déle žhne.
- Jak poznat vhodný čas, kdy přiložit? Nechte se upozornit signalizací docházejícího paliva. Kotle na dřevo od OPOP zobrazí upozornění na displeji i v aplikaci na telefonu. Přikládání bez zakouřené kotelny pak zajistí odtahová klapka, která před otevřením dvířek odsaje kouř z násypné šachty.
Nevíte, zda dřevo nebo pelety?
Pokud nechcete, nemusíte dělat definitivní rozhodnutí. Domov můžete vytápět střídavě dřevem i peletami. Toto jednoduché střídání paliv umožňuje kombinovaný kotel na pelety a dřevo od OPOP. Jde o set kotlů, který ovládá jen jedna řídicí jednotka a je připojený na jeden komín.
Jak to funguje? V kotli na dřevo spalujete dřevo, které má obvykle nižší nákupní cenu než pelety. V situaci, kdy se vám hodí automatický provoz kotle, můžete přejít na spalování pelet se všemi jeho benefity (samočinné přikládání paliva, udržování nastavené teploty, změna intenzity vytápění na dálku a další).
Velkou výhodou také je, že set kotlů umožňuje přechod z vytápění dřevem na pelety zcela automaticky. Jakmile dohoří všechno naložené dřevo, může se samočinně spustit spalování pelet a vytápění pokračuje bez práce několik dalších dnů.
Tak už víte, který z kotlů na biomasu je pro vás ten pravý?