Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kostra plejtváka myšoka je symbol Národního muzea, poprvé se ukázala v roce 1888
Kostra plejtváka myšoka v expozici Zázraky evoluce. Foto: NM

Kostra plejtváka myšoka je symbol Národního muzea, poprvé se ukázala v roce 1888

Kostra plejtváka myšoka, kterou mohla veřejnost poprvé vidět 28. listopadu 1888, je jedním z nejznámějších a nejpozoruhodnějších sbírkových předmětů pražského Národního muzea. Původně ji ale vystavovali v domě U Halánků, dnešním Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur na Betlémském náměstí. Do nově vybudovaného Národního muzea se „kostra velryby" přesunula až o čtyři roky později a aby se do tamního sálu vešla, přišla o několik ocasních obratlů.

Za tuto raritu vděčí Národní muzeum Antonínu Fričovi, který samici plejtváka myšoka, vyvrženou v listopadu 1885 na pobřeží norského ostrova Lyngöy, koupil od jedné z velrybářských firem.

Cena ale byla poměrně vysoká – 2500 zlatých, když slušně placený úředník bral kolem 30 zlatých měsíčně a kilo másla přišlo na zlatku -, a tak na ni spolu s bratrem Václavem Fričem uspořádali sbírku mezi pražskými měšťany. Už v polovině roku 1887 byla rozložená kostra převezena do Prahy a více než rok se pak dávala dohromady.

Plejtváka původně v muzeu umístili na masivní podpůrnou železnou konstrukci, při rekonstrukci expozice v polovině 60. let minulého století kostru zavěsili pomocí deseti ocelových nosníků na traverzu ke stropu sálu. Přitom se exponát dočkal i dalšího odmaštění a ošetření, protože kostra obsahovala velké množství tuku a ještě půlstoletí po její instalaci z ní, především v létě, odkapával tuk.

Zavěšen pod stropem přečkal plejtvák i rekonstrukci Národního muzea v letech 2015 až 2018. Po následném prvním důkladném restaurování se kostra návštěvníkům opět zpřístupnila v roce 2021 v rámci nové expozice Zázraky evoluce.


Autor: ČTK

Neděle: Procházka Vyšehradským hřbitovem

Včera ve 12:21

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února v 11 hodin se projdete Vyšehradským hřbitovem.

Dálkový odečet spotřeby vody využívá stále více zákazníků PVK

Včera v 11:43

Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 17 138 vodoměrů, což je meziročně nárůst o 15 procent. Přitom v roce 2012 jich bylo pouhých...

Výstava Můj svět ukazuje život v sociálně vyloučené lokalitě očima dětí

Včera v 11:19

Seznámit se základy řemesla, ale především zažít úspěch a poznat něco nového. To bylo cílem fotografických dílen obecně prospěšné společnosti Nová škola a spolku 400 ASA pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí z Krásné Lípy a Šluknovska. Čtyřiadvacet vybraných fotografií, které v rámci...

Dakar, jak ho neznáte

Včera v 09:55

Dolnopočernické informační a kulturní centrum Oáza zve 27. února od 17 hodin na talk show Dakar, jak ho neznáte. Vyprávění a zajímavosti nejen ze zákulisí, ale i nepublikované fotografie a videa přímo z dakarského konvoje.

Lidová Pašijová hra v Loretě

Včera v 09:20

Barokní průčelí Lorety, korunované věží s historicky nejstarší chrámovou zvonohrou v Evropě, bude již po třetí svědkem Ježíšova evangelijního příběhu v lidovém zpracování.

Praha 4: Přednášky pomáhají pochopit svět dětí

Včera v 07:24

Spolek Krav Maga a pořádá ve spolupráci s městskou částí Praha 4 sérii přednášek nazvaných Porozumění světu našich dětí. Cílem pěti přednášek zaměřených na prevenci a zlepšení duševního zdraví školáků je poskytnout rodičům nejen hlubší porozumění problémům, kterým jejich děti čelí, ale také...

Točenský masopust

19. února 2024 v 17:41

Točenský masopust se koná v sobotu 2. března, začíná se v 9 hodin.

Kyjský masopust 2024

19. února 2024 v 17:24

Třetí ročník Kyjského masopustu v neděli 25. února. Přijďte si připomenout tradice masopustního veselí.

Výstava pro všechny smysly

19. února 2024 ve 13:04

Do botanické zahrady v Troji se vrací Výstava pro všechny smysly. Výstava, která je vhodná i pro nevidomé a osoby s dalšími specifickými potřebami, začíná 1. března. Návštěvníci se budou moci vydat na cestu za vzácným kořením, čajem i hedvábím do dalekého Orientu.

Mezinárodní den průvodců: Vyšehrad

19. února 2024 v 07:39

Údajné sídlo legendární kněžny Libuše, rezidence českých panovníků přelomu 11. a 12. století a sídlo kapituly, jejíž probošti bývali nejvyššími kancléři země nebo symbolický bod korunovačních cest našich králů. Bezplatná prohlídka Tomáše Kryla a projektu Vycházky Prahou v rámci Mezinárodního dne...

Další články
Nahoru