Dnes Sobota - jasno 28°C
Zítra Neděle - jasno 31°C
Sobota 20. 7. 2024
Svátek má Ilja
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kostra plejtváka myšoka je symbol Národního muzea, poprvé se ukázala v roce 1888
Kostra plejtváka myšoka v expozici Zázraky evoluce. Foto: NM

Kostra plejtváka myšoka je symbol Národního muzea, poprvé se ukázala v roce 1888

Kostra plejtváka myšoka, kterou mohla veřejnost poprvé vidět 28. listopadu 1888, je jedním z nejznámějších a nejpozoruhodnějších sbírkových předmětů pražského Národního muzea. Původně ji ale vystavovali v domě U Halánků, dnešním Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur na Betlémském náměstí. Do nově vybudovaného Národního muzea se „kostra velryby" přesunula až o čtyři roky později a aby se do tamního sálu vešla, přišla o několik ocasních obratlů.

Za tuto raritu vděčí Národní muzeum Antonínu Fričovi, který samici plejtváka myšoka, vyvrženou v listopadu 1885 na pobřeží norského ostrova Lyngöy, koupil od jedné z velrybářských firem.

Cena ale byla poměrně vysoká – 2500 zlatých, když slušně placený úředník bral kolem 30 zlatých měsíčně a kilo másla přišlo na zlatku -, a tak na ni spolu s bratrem Václavem Fričem uspořádali sbírku mezi pražskými měšťany. Už v polovině roku 1887 byla rozložená kostra převezena do Prahy a více než rok se pak dávala dohromady.

Plejtváka původně v muzeu umístili na masivní podpůrnou železnou konstrukci, při rekonstrukci expozice v polovině 60. let minulého století kostru zavěsili pomocí deseti ocelových nosníků na traverzu ke stropu sálu. Přitom se exponát dočkal i dalšího odmaštění a ošetření, protože kostra obsahovala velké množství tuku a ještě půlstoletí po její instalaci z ní, především v létě, odkapával tuk.

Zavěšen pod stropem přečkal plejtvák i rekonstrukci Národního muzea v letech 2015 až 2018. Po následném prvním důkladném restaurování se kostra návštěvníkům opět zpřístupnila v roce 2021 v rámci nové expozice Zázraky evoluce.


Autor: ČTK

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

Včera v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

Včera v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

Včera v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

EPU pomůže na dovolené. Najde výlety, informuje o akcích

18. července 2024 v 07:51

Aplikace EPU nabídne na jednom místě aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. Díky ní budete informováni o aktualitách, pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních. Vybrat si můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena...

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

17. července 2024 v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Vycházka: Zahradní čtvrť Ořechovka

16. července 2024 v 07:29

Komentovaná vycházka vilovou čtvrtí na Ořechovce, která vznikla ve dvacátých letech 20.století a byla inspirována anglickými zahradními městy se koná pátek 2. srpna v 18 hodin. Najdeme zde jednak řadové domky postavené pro úředníky státní správa ale také zajímavé...

Výstava srovnává současný a budoucí most na Výtoni

15. července 2024 v 10:09

Správa železnic zahájila venkovní panelovou výstavu, která nabízí srovnání stávající a plánované podoby železničního mostu na Výtoni. 

Další články
Nahoru