dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Kostel u Nuselského mostu bude mít nové zvony, přijedou z Polska
Kostel stojí v areálu muzea Policie ČR. Foto: Milada13 / Wikimedia Commons

Kostel u Nuselského mostu bude mít nové zvony, přijedou z Polska

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého v Praze na Karlově ode dneška bude mít tři nové zvony. Vyrobeny byly v Polsku a do české metropole dorazí odpoledne lodí. Na novém místě budou instalovány vpodvečer, od 19 hodin se na jejich počest uskuteční děkovná mše.

Zvony byly financovány z kostelní sbírky a darů mecenášů. Dárci na nich budou mít odlitá svá jména. Vyrobeny byly ve městě Přemyšl v Haliči. Největší z nich váží 1450 kilogramů a ponese jméno Panna Maria. Prostřední Karel Veliký má hmotnost 800 kilogramů, nejmenší zvon o váze 420 kilogramů se bude jmenovat Albert Veliký.

Na cestu do Prahy se zvony vydají ráno ze severočeské Roudnice nad Labem. Automobilem budou převezeny do Roztok u Prahy, kde budou naloženy na loď. Po poledni loď z přístaviště vypluje a v 16:30 by měla připlout k Rašínovu nábřeží. Tam budou zvony znovu přeloženy na auto a absolvují cestu do nedalekého kostela.

V karlovském kostele nyní žádné velké zvony nejsou. V roce 1942 tři zvony zabavily úřady tehdejšího nacistického Německa a kostelu ponechaly jen takzvaný umíráček, malý zvon o váze 25 kilogramů. Po velkých zvonech dodnes zůstala jen tři železná srdce.


Další články
Nahoru