Dnes Pátek - obcasny-dest 9°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 4. 10. 2024
Svátek má František
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Kostel sv. Ludmily je již 130 let dominantou Vinohrad
Kostel sv. Ludmily. Foto: PCT

Kostel sv. Ludmily je již 130 let dominantou Vinohrad

Trojlodní novogotický kostel svaté Ludmily na Vinohradech v Praze, který je dominantou pražského náměstí Míru a celých Vinohrad, byl vysvěcen před 130 lety, 8. října 1893. Stavba ve stylu rané severoněmecké gotiky, kterou zdobí dvě věže vysoké 60 metrů a honosné schodiště, vyrostla mezi roky 1888 a 1892 podle návrhu architekta Josefa Mockera. Ten je dnes známý především projektem dostavby katedrály svatého Víta na Pražském hradě.

Vybudování honosného chrámu bylo potvrzením významu tehdy samostatného města Královské Vinohrady, které vzniklo v druhé polovině 19. století za pražskými hradbami v místech, kde bývalo plno polí, zahrad a menších usedlostí.

Samostatnou obcí se Vinohrady staly teprve roku 1849 a po 30 letech byly pak povýšeny na město. Od 80. let 19. století zažívaly čilý stavební ruch a v krátké době se změnily v jedno z nejvýstavnějších předměstí Prahy, jejíž součástí se staly teprve v roce 1922.

Projekt farního kostela sv. Ludmily na hlavním, tehdy Purkyňově náměstí, vinohradští radní definitivně schválili začátkem listopadu 1888. Už 25. listopadu téhož roku se v místech, kde se o čtyři roky dříve zlatily žitné lány a později tu stával i cirkus, odehrálo slavnostní položení a posvěcení základního kamene.

Stavba, kterou prováděla vinohradská obec ve vlastní režii, pokračovala rychle. Její význam podtrhl svou návštěvou v roce 1892 také sám císař František Josef I., jeho kancelář na chrám také přispěla.

Z režných cihel postavený kostel je pojatý jako trojlodní bazilika s příčnou lodí, tvořící kříž. Interiér hlavní lodi, která je dlouhá 50 metrů, upoutává barevností vitráží s postavami světců a bohatou malířskou a sochařskou výzdobou.

Malby a ornamenty na zdech jsou dílem Johanna Jobsta. Na vnější i vnitřní chrámové výzdobě se podíleli známí umělci té doby, mezi jinými sochaři Josef Václav Myslbek, František Hergessel a Antonín Procházka a malíři František Ženíšek a Adolf Liebscher.

Vysoké průčelní věže, zakončené štíhlými osmibokými jehlancovitými střechami, zdobí štíty s hodinami a fiálami. Tympanon hlavního portálu je proslulý Myslbekovým reliéfem Krista, sv. Václava a sv. Ludmily a nad portálem dominuje růžicové okno. Široké jednoramenné schodiště před vchodem je od počátku oblíbené především při četných svatbách. Ženili se tu třeba i spisovatel Jaroslav Hašek a prezident Edvard Beneš.

Spolu s okolním parkem vytváří kostel sv. Ludmily oázu klidu na dnes značně rušném náměstí Míru. Od roku 1974 byl chrám kvůli výstavbě metra na deset let zcela uzavřen a po následné rekonstrukci pak postupně zpřístupňován.

Celý kostel se znovu otevřel a představil v nové kráse až v září 1992, kdy byl posvěcen i nový oltář čelem k příchozím. O rok později se ve věžích chrámu po téměř 50 letech rozezněly také zvony. Mezi roky 2013 a 2018 prošly díky veřejné sbírce rekonstrukcí zdejší varhany.

V srpnu 2022 povýšil papež František kostel sv. Ludmily na baziliku minor. Označení, které nese včetně vinohradského chrámu dalších 15 katolických svatostánků v ČR a více než 1800 po celém světě, uděluje od 18. století papež jako zvláštní čestný titul. Často jsou jím označeny významné poutní kostely.


Autor: ČTK

Vycházka: Olšanským 1. obecním hřbitovem

Dnes ve 14:11

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby vám přinesla nové poznatky i pohodový čas strávený na čerstvém...

Online anketa k budoucnosti parku Smetanka končí 7. října

Dnes v 09:59

Správa železnic prověřuje možnosti revitalizace veřejných prostranství podél traťového úseku Praha-Libeň – Praha-Malešice v souvislosti s jeho modernizací.

Zažít Americkou jinak

Dnes v 07:59

Den plný hudby, skvělého jídla, umění a komunitní pohody přímo v srdci Vinohrad v sobotu 5. října.

JudaFest 2024

Dnes v 07:44

JudaFest je festival české židovské kultury, na kterém můžete po celé odpoledne v neděli 6. října navštívit řadu přednášek, diskuzí a stánků se vším možným, a nahlédnout tak do židovského světa.

U metra Opatov budou létet draci

Včera v 16:12

V pátek 4. října se koná tradiční Drakiáda u metra Opatov. Přijďte si zalétat s draky a opéct buřty. 

Dětský bazar ve Stodůlkách

Včera ve 13:33

Dětský podzimní bazar v Komunitní centru sv. Prokopa v sobotu 5. října. Prodávat se bude dětské oblečení, boty, sportovní potřeby pro děti a hračky od přihlášených prodávajících. Aby se vám dobře vybíralo, je u nás vše přehledně roztříděno podle velikosti a...

Podzimní Umtrh

Včera ve 12:35

Podzimní Umtrh se koná 4. – 6. října před Rudolfinem. Vstup je zdarma. Po celou dobu akce bude i doprovodný hudební live program. Těšit se můžete například na zpěvačky z konzervatoře Jaroslava Ježka.   

Memoriál Luboše Tomíčka

Včera ve 12:06

Memoriál Luboše Tomíčka v pondělí 7. října.

Bazar ve Sboru Církve bratrské

Včera v 10:47

Darujte věci, přijďte nakoupit oblečení pro děti i dospělé, boty, tašky, kuchyňské nádobí, hračky, elektroniku, knihy a další. Vše, co už neupotřebíte a někomu dalšímu ještě mohou udělat radost.

Michal Bačák v Portheimce

Včera v 05:11

Galerie Portheimka uvede výstavu Michala Bačáka, který se zaměřuje na ručně kreslenou ilustraci. Jeho práce budou k vidění v přízemí letohrádku do 10. listopadu.

Závodní den představil elektroformule i elektromotorky vyvíjené studentskými týmy

2. října 2024 ve 20:48

V závodní okruh se ve středu 2. října 2024 proměnil kampus v Dejvicích. Veřejnosti se na něm představily elektroformule týmů eForce Prague Formula a elektrické motorky týmu CTU Lions; v týmech působí studenti a studentky z ČVUT.

Další články
Nahoru