Dnes Sobota - obcasny-dest 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 11°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kostel sv. Jiljí má poprvé od druhé světové války kompletní zvony
Štěpán Maria na začátku cesty do zvonice kostela svatého Jiljí v Husově ulici. Foto: Facebook Klášter dominikánů Praha

Kostel sv. Jiljí má poprvé od druhé světové války kompletní zvony

V neděli v poledne se poprvé rozezněl na kostele svatého Jiljí v pražské Husově ulici nový zvon Štěpán Maria. Zaplnil prázdné místo po původním zvonu Maria, který v roce 1942 zrekvírovali nacisté. Zvonit měl původně již ráno, avšak jeho usazení ve zvonici bylo komplikovanější, než se čekalo, řekl ČTK předseda spolku Sanctus Castulus a pražský zvoník Ondřej Boháč.

Kostel tak má poprvé od druhé světové války zvony kompletní. Kromě nového jsou tu ještě Dominik a Jiljí. Zvon Štěpán Maria navíc připomíná památku loni zesnulého zvoníka Štěpána Valenty, jehož přátelé, sousedé, farníci a rodina se na odlití zvonu složili.

„Usazování zvonu trvalo déle, než jsme předpokládali, protože je ve zvonici velice málo místa, je tam hodně natěsno," řekl Boháč.

V současné době se na zvon musí vyzvánět ručně, avšak v budoucnu k němu bude přimontován také motor a bude na něj možné vyzvánět oběma způsoby. Slyšet následně bude třikrát denně, a to vždy ráno, v poledne a večer a společně se zvonem Dominik pak před každou mší.

Zvon již v uplynulých týdnech vysvětil převor Filip Boháč. Laděn je do Fis1, váží 760 kilogramů a má průměr 107 centimetrů. Odlila jej rakouská zvonařská dílna Grassmayr, jejíž tradice sahá až do konce 16. století a která již v minulosti vyrobila pro Prahu řadu zvonů včetně památečního téměř desetitunového zvonu #9801.

Spolek Sanctus Castulus sdružuje pražské zvoníky a v minulosti už nechal obnovit zvony do kostela svatého Havla a svatého Haštala nebo zmíněný zvon #9801 připomínající zrekvírované zvony.


Autor: ČTK

Očkování zvířat osob bez domova

Dnes v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Další články
Nahoru