Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kostel sv. Jiljí má poprvé od druhé světové války kompletní zvony
Štěpán Maria na začátku cesty do zvonice kostela svatého Jiljí v Husově ulici. Foto: Facebook Klášter dominikánů Praha

Kostel sv. Jiljí má poprvé od druhé světové války kompletní zvony

V neděli v poledne se poprvé rozezněl na kostele svatého Jiljí v pražské Husově ulici nový zvon Štěpán Maria. Zaplnil prázdné místo po původním zvonu Maria, který v roce 1942 zrekvírovali nacisté. Zvonit měl původně již ráno, avšak jeho usazení ve zvonici bylo komplikovanější, než se čekalo, řekl ČTK předseda spolku Sanctus Castulus a pražský zvoník Ondřej Boháč.

Kostel tak má poprvé od druhé světové války zvony kompletní. Kromě nového jsou tu ještě Dominik a Jiljí. Zvon Štěpán Maria navíc připomíná památku loni zesnulého zvoníka Štěpána Valenty, jehož přátelé, sousedé, farníci a rodina se na odlití zvonu složili.

„Usazování zvonu trvalo déle, než jsme předpokládali, protože je ve zvonici velice málo místa, je tam hodně natěsno," řekl Boháč.

V současné době se na zvon musí vyzvánět ručně, avšak v budoucnu k němu bude přimontován také motor a bude na něj možné vyzvánět oběma způsoby. Slyšet následně bude třikrát denně, a to vždy ráno, v poledne a večer a společně se zvonem Dominik pak před každou mší.

Zvon již v uplynulých týdnech vysvětil převor Filip Boháč. Laděn je do Fis1, váží 760 kilogramů a má průměr 107 centimetrů. Odlila jej rakouská zvonařská dílna Grassmayr, jejíž tradice sahá až do konce 16. století a která již v minulosti vyrobila pro Prahu řadu zvonů včetně památečního téměř desetitunového zvonu #9801.

Spolek Sanctus Castulus sdružuje pražské zvoníky a v minulosti už nechal obnovit zvony do kostela svatého Havla a svatého Haštala nebo zmíněný zvon #9801 připomínající zrekvírované zvony.


Autor: ČTK

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

20. září 2023 v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru